Logo image
Logo image

Daha İyi Bir Çevre İçin Neler Yapabilirim?

3 dakika
Daha iyi bir çevre için çabalamak herkesin ortak amacı. Hatta bencil bir açıdan yaklaşsak dahi çaba sarf etmememiz hepimizi etkiliyor diyebiliriz. Bu yazımızda, bahsettiğimiz amaca hizmet edecek bazı önlemlerden söz edeceğiz.
Daha İyi Bir Çevre İçin Neler Yapabilirim?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Daha iyi bir çevre için çabalamak herkesin peşinde koştuğu ortak bir hedef olmalı. Greenpeace ve Gıda ve Tarım Örgütü gibi çevresel etmenlerin araştırılmasına adanmış farklı kaynaklarda belirtildiği üzere acilen gezegenemizle ilgilenmemiz gerekiyor.

Örneğin Gıda ve Tarım Örgütüne göre, her yıl 8.8 milyon hektar orman yok oluyor ki bu alanın Marmara Bölgesinden daha büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Bu durum biyoçeşitliliğe karşı bir saldırı niteliğinde olduğu için ormanların gördüğü bu hasar her birimizi etkiliyor. Böylesi bir yıkım sonucu dünyanın yaşanabilir bir yer kalması için şart olan enerji kaynakları ve doğal alanlar da yitiriliyor.

Bundan ötürü, daha iyi bir çevre için birlik olmamız gerekiyor. Toplumlar bu konuda alarm vermişken kendinize şunu sormanın tam vakti: Daha iyi bir çevre için neler yapabilirim? Bu amaç doğrultusunda alabileceğim küçük de olsa herhangi bir aksiyon var mı?

Cevap çok basit: EVET, ne kadar küçük olduğu önemli değil. Yapacağınız en ufak şeyin dahi yardımı dokunacaktır. Aldığınız her önlem daha iyi bir çevreye kavuşmak adına bir adım olacaktır. Önemli olan, bu amaç doğrultusunda gerçekleştireceğiniz küçük görevlere odaklanmak olacaktır.

“Çevre ve ekonomi bir madalyonun iki yüzü. Çevre bağlamında bir sürdürülebilirlik sağlayamazsak yaşamlarımızı da idame ettiremeyiz.”

– Wangari Maathi

Some figure

Daha İyi Bir Çevre İçin Çabalamak Herkesin Görevi

Azalt, Tekrar Kullan, Geri Dönüştür

Greenpeace, “azalt, tekrar kullan, geri dönüştür” ilkesini sunmuştur. Bu ilke doğrultusunda, atıkların azaltılmasına ve kaynakların bilinçli bir şekilde tüketilmesine çağrı yapılmıştır.

“Azalt” derken Greenpeace’in kastettiği, tüketilen kaynakların azaltılması. Diğer bir deyişle, hem tüketilen enerji hem de metaların azaltılmasından söz ediliyor. Bu bağlamda şu gibi basit eylemlerle başlayabilirsiniz: kullanmadığınız zamanlarda musluğu kapatmak, elektrikli cihazları prizde takılı bırakmamaya özen göstermek, enerji tasarruflu ampuller kullanmak ve mümkün olduğunca doğal ışıktan yararlanmak.

“Düşünceli ve kendini adamış vatandaşların dünyayı değiştirebileceğine dair inancınızı yitirmeyin. Dünyayı değiştirebilen tam da budur.”

– Margaret Mead

Tekrar kullanmak da bir eşyayı aynı ya da farklı bir amaç için birden çok kez kullanmak anlamına geliyor. Örneğin; alışveriş torbalarını tekrar kullanabilir ya da evinizde bir köşede duran kutuları saklama alanı olarak değerlendirebilirsiniz. Ayrıca kullanılmış ya da bir kenara atılmış eşyalardan yeni şeyler yaratabilirsiniz.

Son olarak, daha iyi bir çevre için neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız geri dönüşüm yapabilirsiniz. Dönüştürülebilecekleri ve birden fazla kez kullanılabilecekleri düşüncesiyle atıklarınızı ayrıştırabilirsiniz. Plastik, cam, karton ve evsel atıkları ayırmak ve bunları gerekli kutulara atmak son derece önemlidir. Çoğumuz geri dönüşümün ne olduğunu bilsek de gerçekten doğru bir şekilde geri dönüşüm yapıyor muyuz? Bunu kendinize sormanızı öneririz.

Çevrenize Özen Gösterin

Çevre herkese aittir. Bundan dolayı, çevremizden yararlanırken bilinçli davranmamız gerekir. Bunun için de acilen çevremize ilgi göstermeye başlamamız gerekir.

Harika bir örnekten söz edeceğiz. Eğer çevre için bir şeyler yapmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bu tavsiyelerimize kulak verebilirsiniz. Sahil, saha, yüzme havuzu, park gibi bir kamusal alanı kullandığınız zamanlarda çevrenizi bulduğunuz gibi bırakmayı aklınızdan çıkarmayın. Çöplerimizi yere atmak çevreye son derece zararlıdır. Çok da temiz olmayan bir yere gittiyseniz etrafınızdaki çöpleri toplamak için biraz vakit ayırabilir ve çevrenizin temizlenmesi için katkıda bulunabilirsiniz.

Bunun grup halinde hareket edildiğinde daha da kolay olduğunu belirtelim. Bu isteğinizi kendinize saklamayın. Ne kadar kalabalık hareket ederseniz çevreye o kadar katkı sağlarsınız.

Some figure

Daha İyi Bir Çevre İçin Ulaşım Alternatiflerini Değerlendirin

İşe giderken araba paylaşmak, bir yerden bir yere giderken toplu taşıma kullanmak ya da bisiklete binmek, mümkünse yürümek çevreye katkı sağlayabilecek ulaşım alternatiflerinden bazılarıdır. Peki bunu yapmak neden önemli?

Yoldaki araç sayısını azaltmak kirliliği azaltır. Greenpeace’in verilerine göre bu bahsedilen alternatifler araçların motorları dolayısıyla salınan karbondioksitin emisyonunu azalttığı için çevreye daha az zarar verir.

Kısacası, bu dünya hepimizin. Bundan ötürü, onu koruyacak yegane kişiler de bizleriz. George Holland’ın dediği gibi, “Çevredeki yaşam kalitesi düştüğünde, insanların yaşam kalitesi de düşer.”