Logo image
Logo image

Kötü Bir Psikologu Tanımanıza Yardımcı Olacak Sekiz İpucu

5 dakika
Kötü bir psikologu nasıl tanıyacağınızı hiç merak ettiniz mi? Bu makalede, iyiyi kötüden ayırmanıza yardımcı olacak on ipucu bulacaksınız.
Kötü Bir Psikologu Tanımanıza Yardımcı Olacak Sekiz İpucu
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Psikolojik terapi almanın hem fiziksel hem de psikolojik olarak yaşam kalitesi için birçok faydası vardır. Ancak, zararlı veya etik olmayan uygulamalarda bulunan bazı profesyoneller vardır. Bu nedenle, terapistinizin kötü bir psikolog olup olmadığını öğrenmek hayati önem taşır. Sonuç olarak, herhangi bir kötü muamelenin kurbanı olmaktan kaçınacaksınız.

Dünyanın her yerinde ve farklı ortamlarda kötü psikologlar var. Aslında, bazen onları tespit etmek kolay değildir. Ayrıca, psikolojik yanlış uygulamaların ruh sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkisi olabilir. Bu yazıda size terapistinizi değiştirme zamanının geldiğini gösteren bazı işaretleri öğreteceğiz.

Kötü bir psikolog nasıl tanınır

Bir psikolojik terapi sürecine başlamak, genel refahınızı önemli ölçüde artırabilir. Gerçekten de, terapide, duygusal dünyanızın daha derinlerine inme ve içsel çatışmalarınızı dışsallaştırma fırsatına sahipsiniz. Ayrıca, hayatınızda sizi rahatsız eden durumlarla başa çıkmak için kişisel kaynakları keşfeder ve geliştirirsiniz. Buna ek olarak, benlik saygınızı artıran bir öz bakım şeklidir.

Ancak, tüm bu faydalar iki faktöre bağlıdır. İlk olarak, hastanın durumu. İkincisi, terapistin yeteneği. İkisinden biri başarısız olursa, başarılı sonuçlar almak son derece zor olacaktır. Aslında yanlış uygulama yapan bir profesyonel hastada herhangi bir değişiklik yaratamayacaktır. Bu nedenle, tam bir zaman ve para kaybı olur.

Bir psikoterapist ile iyi sonuçlar alma şansınızı artırmak istiyorsanız, kötü olanı nasıl tanıyacağınızı bilmeniz gerekir. Bu alanda eğitiminiz yoksa bu zor olabilir, ancak imkansız değildir. Aslında, bir profesyonelin işini gerektiği gibi yapmadığına dair her zaman açık işaretler vardır.

Bir psikolog olması gerektiği gibi davranmıyor gibi görünüyorsa, bunun her zaman onların bilgi veya beceri eksikliklerinin bir yansıması olmadığı unutulmamalıdır. Kötü niyetli oldukları anlamına da gelmez. Aslında, bir profesyonelin hastaları/müşterileri için en iyi eylemleri neden uygulamaya koymadığını açıklayabilecek birçok faktör vardır.

Some figure

Kötü bir psikologun sekiz uyarı işareti

Her ülkedeki psikologlar çalışmalarını farklı etik ve yasal kodlara göre düzenlerler. Bu nedenle, kendi bölgenizdeki psikoloji uygulamalarını düzenleyen yasaların farkında olmak iyi bir fikirdir. Bu şekilde, terapistinizin belirlenmiş yönergelere uygun olarak çalışıp çalışmadığını bileceksiniz. Aşağıdaki uyarı işaretleri, kötü bir psikologu belirlemenize yardımcı olacaktır.

1. Sözde bilimsel uygulamalar yaparlar

Sözdebilim, doğrulanabilir bilimsel kanıtlardan yoksun herhangi bir disiplin olarak anlaşılır. Bir örnek, etkinliği hiçbir zaman doğrulanmamış olan homeopatik ilaçlardır. Aynı doğrultuda, psikolojide de sağlam temelleri olmayan uygulamalar vardır. Örneğin, grafoloji, aile takımyıldızları ve NLP.

Örneğin grafolojiye bakalım. Dazzi ve Pedrabissi, bu uygulamanın geçerliliğini değerlendirdikleri bir çalışma yayınladılar. Bu amaçla 101 üniversite öğrencisine Beş Büyük Anketi (bir kişilik testi) uygulamışlardır. Ayrıca öğrencilerden bir tarafsız yazı örneği (kişisel bilgiler olmadan) istediler.

El yazmaları, analiz etmeleri için iki grafologa teslim edildi. Ardından araştırmacılar, sonuçlarını Büyük Beş Anketin sonuçlarıyla karşılaştırdı. El yazısı değerlendirmeleri ile kişilik testi arasında bir ilişki yoktu.

Özetle, bu araştırma grafolojinin deneysel geçerlilikten yoksun olduğunu göstermektedir. Aynısı deneysel kanıtı olmayan diğer uygulamalar için de geçerlidir. Bu nedenle, bu tür tedavileri teşvik eden herhangi bir profesyonele karşı dikkatli olmalısınız. Aslına bakarsanız, sağlığınız için tehlikeli olabilir.

2. Diğer hastalar hakkında uygunsuz yorumlar yaparlar

Psikologlar her zaman hastalarının gizliliğine saygı göstermelidir. Gerçekten de, hastaların bir konsültasyonda verdiği tüm bilgiler özeldir. Bu nedenle, bir terapist size diğer hastaları hakkında bilgi vermeye çalışırsa, son derece dikkatli olmalısınız çünkü aynı şeyi size de yapıyor olabilirler.

3. İnançlarını size empoze etmeye çalışırlar

Bir psikologun işi, hastalarının yaşamlarını kişisel inançlarına veya deneyimlerine göre yargılamak değildir. Aslında, psikologun çalışması nesnellikle karakterize edilmelidir. Bu, onların değer sistemlerinin asla karışmaması gerektiği anlamına gelir. Danışanlarından tamamen farklı inançlara sahip olsalar bile, bu danışanların görüşlerine her zaman saygılı olmalıdırlar.

Bu nedenle, terapiniz sırasında psikologunuz sizin inançlarınıza veya değerlerinize saygı göstermez ve kendi inançlarını size empoze etmeye çalışırsa, buna bir son verin. İlkelerinizin ne olduğu önemli değil, sorgulanmaları için hiçbir sebep yoktur. Aslında, bunu yapmak tamamen etik dışı olarak kabul edilir.

4. Kötü bir psikolog, profesyonel sınırları aşar

Terapötik ittifak, psikologun ve hastanın tedavi hedeflerine ulaşmak için kurdukları bağ olarak tanımlanır. Bu, terapistin duygularının karışmaması gereken tamamen profesyonel bir ilişkidir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu olur.

Örneğin, psikologunuz sizden etkilendiğini iddia ediyorsa, bunun her zaman uygunsuz olduğunu bilmelisiniz. Aslında bir hasta için klinik ortamın ötesinde duygular geliştirmek, profesyonel ilişkinin devam etmesini engeller. Gerçekten de, nasıl şirketinizi dava etmeye karar verdiğinizde patronunuz avukatınız olamazsa, aynı şekilde eşiniz de psikologunuz olamaz.

Ayrıca, bu bir istismar biçimini temsil eder. Çünkü psikolog, teknik bilgisi ve hastanın kişisel geçmişi nedeniyle güçlü bir konumdadır. Sonuç olarak, arzularını tatmin etmek için bu pozisyondan yararlanmak bir tür saldırganlıktır.

5. Size gereken ilgiyi göstermezler

İyi bir psikolog, bir hastasına hizmet ederken aktif dinleme uygular. Bu, tüm duyularını müşterinin problemini tüm duygusal nüanslarıyla anlamaya odaklamayı gerektirir.

Oradayken terapistinizin sürekli olarak dikkatinin dağıldığını fark ederseniz, değiştirmek daha iyi olabilir. Örneğin, siz konuşurken cep telefonlarına bakmaları veya başka şeylerle ilgilenmek için sözünüzü kesmeleri iyiye işaret değildir.

6. Empati eksikliği gösterirler

Psikolojide empati, başkalarının duygu ve düşüncelerini anlama yeteneğidir. Psikoterapinin başarısı için empatinin çok önemli olduğu yaygın olarak anlaşılmaktadır. Ayrıca, bu iddiayı destekleyecek kanıtlar mevcuttur.

Gimeno Peón (2015), terapistin empati ve psikoterapötik sonuçları arasındaki ilişkiyi değerlendirdiği bir çalışma geliştirmiştir. Sonuçlar, durumu düzelmiş hastaların psikologlarından daha fazla empati algıladıklarını gösterdi.

Psikoterapi sürecinde terapistinizin sorununuzu anlamadığını, duygularınızı hafife aldığını veya sizi yargıladığını düşünüyorsanız dikkatli olun. Aslında empati eksikliği, kötü bir psikologun açık belirtilerinden biridir. Psikoterapi danışmanlığının, anlamanın ve dinlemenin çok önemli olduğu bir alan olduğunu unutmamalısınız.

7. Gecikme

Trafik veya acil durum gibi kontrolleri dışındaki faktörler nedeniyle bazen bir psikologun randevuya geç kalması anlaşılabilir bir durumdur. Ancak, sık sık randevularına geç kalıyorlarsa ve önemsiz bahaneler üretiyorlarsa, bunu belirtme hakkınız vardır.

Unutmayın, onlarınki kadar sizin de zamanınız değerlidir ve geç kalmak saygısızlıktır. İyi bir profesyonel, tüm randevularınız için zamanında olmaya çalışmalıdır.

8. İyi iletişim kurmuyorlar

Psikoterapötik müdahalenin başarısının önemli bir kısmı, terapist-hasta ve danışan iletişiminin kalitesiyle ilgilidir. Her zaman açık ve dürüst olmalıdır. Bu şekilde herhangi bir sözlü yanlış anlama olmamalıdır.

Açıklık, belirsizliğe üstün gelmelidir. Ayrıca her iki tarafın da sözlü olarak imzaladıkları sözleşmelere uymaları önemlidir.

Bu nedenle, terapistiniz bir sonraki seansınız için size tam olarak açıklamadan yeni bir etkinlik hazırladığını duyurursa, bunu kendi amaçları için yapıp yapmadığını değerlendirebilecek konumdasınız demektir. Gerçekten de, herhangi bir müdahale, her bireyin koşullarına uyarlanmadıysa veya yeterince planlanmadıysa, pek işe yaramaz.

Some figure

Terapistiniz kötü bir psikolog ise ne yapmalısınız?

Bu listedeki birkaç ögeyi tanımlayabiliyorsanız, terapistiniz etik olmayan bir şekilde uygulama yapıyor olabilir. Bu durumda, inisiyatif alabilir ve onlara haber verebilirsiniz. Ancak, süreci bırakıp başka bir profesyonel bulmakta da özgürsünüz.

Son olarak, artık kötü bir psikologu nasıl tanıyacağınızı bildiğinize göre, başka birine kurban gitmeniz pek olası değil. Unutmayın, ruh sağlığınız değerlidir. Bu nedenle size nasıl yardımcı olacağını bilen ve yapmaya istekli bir profesyonelin elinde olmayı hak ediyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dazzi, C., & Pedrabissi, L. (2009). Graphology and personality: an empirical study on validity of handwriting analysis. Psychological reports, 105(3 Pt 2), 1255–1268. https://doi.org/10.2466/PR0.105.F.1255-1268
  • Peón, A. G. (2015). Relación entre la Empatía del Terapeuta y los Resultados del Tratamiento. Revista de Psicoterapia, 26(101), 179-189.
  • Roe, R. (2003). ¿ Qué hace competente a un psicólogo?. Papeles del psicólogo, 24(86), 1-12.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.