Logo image
Logo image

Başkasını Yargılamak Kendini Tanımlamaktır

2 dakika
Başkasını Yargılamak Kendini Tanımlamaktır
Son Güncelleme: 30 Ocak, 2017

Her bir insan eşsiz ve farklıdır. Her birimizin belirli davranış kalıpları, belirli bir kişiliği ve gerçekten kim olduğumuza dair işaretler sunan benzersiz bir yapısı vardır. Ama ne yazık ki, bu durum başkalarını yargılamamızı ve diğer insanların da bizi yargılamasını kolaylaştırıyor. Ancak, gerçek olan şu ki, başkalarını yargılayan biri, aslında yargıladığı kişiden daha çok kendisi hakkında bir şeyler söyler.

Seni olduğun gibi kabul ediyorum ve yargılamıyorum

Başkalarını yargılamanın ne kadar kolay olduğunu inkar edemeyiz. Tanıştığımız insanların çeşitliliği, önce onları tanımaksızın haklarında ileri geri konuşarak neden olabileceğimiz zarar kadar büyük. Onları tanıdığımızı ve onları dinlemediğimiz zamanlar da buna dahil.

Gerçek şu ki benim zevkim sizinkilerle aynı değil; ben kesinlikle benim yerimde hareket edeceğiniz gibi davranmıyorum ve bir şeylerin beni sizi etkilediği gibi etkilememesi de çok muhtemel.

Some figure

Bu nedenle, sağlıklı ilişkiler, içten gelen bir samimiyet ile, karşılıklı saygı ve tolerans ile devam ettirilebiliyor. Bu yüzden insanları oldukları gibi kabul etmeliyiz.

Eğer birisi size çok özel olduğunuzu söylemiş ise, bunun bir nedeni vardır. Dünyayı görme ve algılama biçiminizden ötürü, siz özelsiniz. 

Birisini yargılamak, o kişinin neden o şekilde olduğunu anlayamamaktır. Neler yaşadıklarını, onları neyin böyle yaptığını ve belirli bir neden olmadan eleştirilmenin onları ne kadar incitebileceğini bilemeyiz.

Kendimi olduğum gibi seviyorum ve beni yargılamanı istemiyorum

Başkalarını anlamanın en iyi yolunun, kendinizi onların yerine koymak olduğunu her zaman söyleriz. Ancak iş yargılamaya gelince, hiç birimiz böyle yapmayız.

“Benim adımı biliyorsun, hikayemi değil. Ne yaptığımı duymuşsundur ama benim yaşadıklarımı yaşamadın. Nerede olduğumu biliyorsun, ama nereye gittiğimi bilmiyorsun. Güldüğümü görüyorsun, ama ne acılar çektiğimi bilmiyorsun. O yüzden sakın beni yargılama.”

– Anonim

Bazen yanlış anlaşılmış ve bezgin hissederiz, ve zaman zaman kendimize duyduğumuz saygı azalır. İnsanlardan bizim hakkımızda olumlu düşünmelerini, bizim için endişelenmelerini ve bizi kabullenmelerini isteriz hep. Bizi seven ve benzersiz kişiliğimize önem veren insanlara ihtiyaç duyarız. 

Some figure

Başkalarını yargılamak bizi tanımlar

Başkalarına verebileceğiniz zararın size de verilebileceğini söylemiştik. Bu yüzden çevrenizdeki insanları bilmek ve kendinizi de iyi bir şekilde tanıtmak önem arz eder. Hal ve hareketlerimizin bizi tanımladığını da unutmayalım. 

Yani, başkalarını sık sık yargılarsanız, bu kötü huyumuzun duyulması ve akabine başkalarının da bizi yargılaması gayet normaldir. Ancak durum bu olmasa da insanların haksız yorumlarına maruz kalabilirsiniz.

Sizin hakkınızda yargıda bulunan insanın, aslında kendisi hakkında daha çok şey söylediği de aşikardır. Eğer bu durum sizi üzüyorsa, unutmayın ki, sizi yargılayan kişinin sizin yerinize geçmesini sağlayabilirsiniz.

“Kendini beğenmiş çığlık, kendi dolabında gizli iskeletlerin seslerini saklamak için başkalarını yargılar.”

– John Mark Green

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.