Korunmuş Hissetmek Bizi Mutlu Ediyor

Korunma ihtiyacı ve arzusu her zaman yoğun değildir. Açıkçası, kendinizi savunmasız bir konumda bulduğunuzda bu duygular daha güçlüdür.
Korunmuş Hissetmek Bizi Mutlu Ediyor
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 08 Temmuz, 2021

Tüm insanların korunmaya ihtiyacı vardır. Bazen kırılgan oluruz ve korunmaya derin bir ihtiyaç duyarız. Bu, doğduğumuz andan öldüğümüz güne kadar var olan temel bir ihtiyaçtır. Korunmuş hissetmek, etrafımızdakilerle sağlıklı bağlar kurmamıza yardımcı olur.

Korunma ihtiyacı ve arzusu her zaman yoğun değildir. Açıkçası, kendinizi savunmasız bir konumda bulduğunuzda bu duygular daha güçlüdür. Örneğin, hasta olduğunuzda veya yeni bir yere taşındığınızda daha yoğun bir korunma ihtiyacı hissedersiniz. Temel olarak, bu duygular, doğası gereği riskli veya bilinmeyen bir durumla yüzleşmeniz gerektiğinde yoğunlaşır.

Kırılgan bir duygusal durumdaysanız, temel korunma ihtiyacı da artar. Güvensizlik, çaresizlik veya endişe anlarında, kendinizi güvende hissettiren insanlara ve yerlere daha fazla ihtiyaç duyarsınız. Derinlerde, hepimiz bu duygularla özdeşleşiriz. Ancak, hayatınızdaki bu koruyucu bağları gerçekten geliştiriyor ve güçlendiriyor musunuz?

“Bir sistemin adaletinin gerçek ölçüsü, en zayıflara garanti ettiği koruma miktarıdır.”

– Aung San Suu Kyi

Korunmuş hissetmenin kökeni

Gerçekte, korunmak ve korunmuş hissetmek farklı şeylerdir. Bazen el ele giderler, bazen de gitmezler. Korunmuş hissetmek, kendi başınıza çıkamayacağınız bir durumdan çıkmak için ihtiyaç duyduğunuz desteğe sahip olduğunuza dair öznel bir kesinlik var sayar. Korunmak daha somuttur. Teorik desteğin fiilen harekete geçmesini ifade eder.

Korunmuş hissetmek rahatlatıcı bir duygudur. Bunu hayatınızın ilk yıllarında yaşarsınız ve bu büyük ölçüde annenize veya onun yerini alacak kişiye bağlıdır. Hayatınızın ilk aşamalarında, bir koruma mührü veya eksikliği ile damgalanırsınız.

Annenizin ya da sizinle ilgilenen bir yetişkinin varlığı, o ilk yıllarda başınıza kötü bir şey gelmeyecekmiş gibi hissetmenizi sağlar. Ancak aslında her şey olabilir. Ama öyle hissetmezsiniz.

Bunun tersi de doğrudur. Bir kişinin annesi veya ona göz kulak olacak bir başka yetişkin yoksa, tüm dünya onları tehdit ediyor gibi görünür. Bu duygu, hayatlarının geri kalanında onlarla birlikte kalır. Yaşlandıkça diğer insanlarla ve dünyayla ilişki kurma biçimlerini etkiler.

bebeğine sarılan anne

Korunmak: Bir bağlanma sorunu

Korunmuş hissederek büyüdüğünüzde, başkalarına ve kendinize güvenmeyi öğrenirsiniz. Sonuç olarak, diğer insanlarla yakın duygusal bağlar oluşturmak kolay olacaktır. Diğer taraftan, küçükken kendinizi korunmasız hissettiyseniz, diğer insanlara duygusal olarak bağlanmanız zor olacaktır.

Bu savunmasızlık, başkalarını nasıl koruyacağınızı bilmenizi de zorlaştırabilir. Ya başkalarına bu şekilde bakmayı ihmal edersiniz, ya da aşırı kıskanç hissedersiniz.

Aynı mantıkla, bu his dünyaya göstereceğiniz bir maske oluşturmanıza da yol açabilir. Bu cesur maske, hiç sahip olmadığınız korumanın yerini alır. Tehdit edici olmayan bir çevre arar ve orada saklanırsınız. Bu bir iş, bir bağımlılık, romantik bir partner, ya da çıplak ve risk altında hissetmekten kaçınmanıza izin veren herhangi bir şey olabilir. Orada güvende hissedersiniz ve bu da ayrılmayı zorlaştırır. Ancak bedeli oldukça yüksektir.

Rutinler ve koruyucu ilişkiler

Kendinizi her zaman savunmasız hissetmenin ağırlığını taşıyorsanız, bu orada sıkışıp kalmanız gerektiği anlamına gelmez. Durumunuzu değiştirmek için yapabileceğiniz çok şey var. Yapmanız gereken ilk şey bu boşluğun farkında olmaktır. Bunun sizi korkuya, güvensizliğe ve kendini kaptırmaya daha yatkın hale getirdiğini bilin. Onun tarafından tüketilmekten kaçınmak cesaret ister, ancak bu mümkündür.

Diğer insanlarla koruyucu bağlar kurmanın önemini kabul etmelisiniz. Hiç sahip olmadığınız şeyi vermeyi öğrenmelisiniz. Bazen bunu öğrenmenin en iyi yolu başka birine öğretmektir. Bu, korunma duygusu için doğrudur. Diğer insanları korumayı öğrenirseniz, bu muhtemelen daha az boş hissetmenize yardımcı olacaktır. Sadece bu da değil, muhtemelen diğer insanlardan onlara verdiğiniz şeyi geri alacaksınız.

el ele tutuşmuş dostlar

Çocukken kendinizi savunmasız hissettiyseniz, muhtemelen devam eden bir korku veya dışlanma ve arkada bırakılma hissine sahipsiniz. Bu duyguyu yok etmek için, sizi dahil hissettiren belirli rutinler ve alışkanlıklar geliştirmelisiniz. İstikrarlı bir grubun parçası olmak, dünyada kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlamanın bir yoludur.

Kendinizi izole etmek ve duvarlar örmek iyi bir fikir değildir. Kendinizi daha güvende hissettirmez ve günün sonunda kendinizi korunmuş hissetmezsiniz. Aksine korkularınız artacaktır. Ne kadar korkutucu olursa olsun, kapıyı açmalı ve güneşin içeri girmesine izin vermelisiniz.

İlginizi çekebilir ...
Aşırı Korumacı “Cam Fanusun” Riskleri
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Aşırı Korumacı “Cam Fanusun” Riskleri

"Helikopter anneler" (ve babalar), çocukları ister 6 ister 15 yaşında olsun, onların günlük faaliyetlerinin her yanıyla sürekli olarak ilgilenen an...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.