Logo image
Logo image

Annelik ile İlgili İlginç Gerçekler

3 dakika
Annelik ile ilgili bazı gerçekler, annelerin ne kadar özel olduklarını hatırlatıyor. Bu gerçekleri keşfetmek için okumaya devam edin!
Annelik ile İlgili İlginç Gerçekler
Son Güncelleme: 05 Mayıs, 2021

Annelik ile ilgili birkaç ilginç gerçek, bir kadının anneliği kucaklamak için ne kadar adanmış olması gerektiğinden bahsediyor. Ayrıca, annelikte örtük olan birçok sevinçten de söz edebiliriz.

Anneler özellikle çocukluk döneminde çok önemli bir rol oynar. Anneler de, tabii ki, mükemmel bireyler değiller, çünkü kimse mükemmel değil, ama genellikle çocuklar için mükemmel sevginin net bir sembolüdürler. Öyle ki, anneler, onların rol modeli olacaklardır. Annelikle ilgili bazı ilginç gerçekleri keşfetmek için bugünkü yazımızı okumaya devam edin.

“Hamileliğiniz ister titizlikle planlanmış, ister doktor yardımıyla veya sürpriz bir şekilde gerçekleşmiş olsun, kesin olan bir şey var – hayatınız asla aynı olmayacak.”

– Catherine Jones

Some figure

Annelik ile ilgili ve hamilelik hakkında ilginç gerçekler

Bilim, hamilelik sırasında fetal hücrelerin annenin vücuduna göç ettiğini ortaya koymuştur. Bu, uzmanların henüz anlamadığı bir şey ve anneliğin en ilginç kısımlarından biridir. Kesin olan şey, birkaç cenin hücresinin yolculuklarının annenin kalbinde son bulmasıdır. Bu fenomen “fetal mikrokimerizm” olarak adlandırılır.

Annelikle ilgili bir başka ilginç gerçek de, hamile bir annenin beyninin önemli değişikliklere uğramasıdır. En önemlilerinden biri empati ile ilgili alanların dönüşümüdür.

Ek olarak, çoğu anne hamilelik sırasında yaklaşık 27 kilo alır ve 32 kişiden biri ikiz doğurabiliyor. Ayrıca, 532 hamile kadından biri de üçüz doğurmaktadır. Bu alanda, Vassilyev, en çok çocuk doğurma rekorunu elinde tutan Rus bir kadın olarak kayıtlara geçmiş. Bu hanımefendi, toplamda 69 çocuk doğurmuştur.

Anneler özeldir

Bir çocuğun hayatının ilk yıllarına ilişkin birkaç ilginç gerçek vardır. Ortalama bir anne, doğum anından çocuk bir yaşına gelene kadar, yaklaşık 7.300 çocuk bezi değiştirir ve yaklaşık 5.000 giysiyi yıkar. Tahminler, çocuklarına günde yaklaşık 320 kez değişik nedenlerle baktıklarını gösteriyor.

Science Daily‘de yayınlanan bir araştırmaya göre, küçük çocuklu anneler sosyal medyada en aktif olanlar. Bu, anneler ve çocukları ile ilgili tüm çevrimiçi satın alma işlemlerinin yarısından fazlasının “momfluencer‘ların” (anne olan influencerlar) tavsiyelerine dayandığı anlamına geliyor.

“Anne” kelimesi çoğu dilde “m” ile başlar. Görünüşe göre, bu harfi çoğu bebeğin telaffuz etmesi daha kolay demek ki. Pek çok anne, büyüdüklerinde çocukları üzerinde nüfuz sahibi olmayacaklarını düşünür. Bu aslında hiç de doğru değil. Aslında, gençler, başkalarıyla ilişki kurma konusunda, tıpkı anneleri gibi olma eğilimindedir.

Anneler Günü

Bu gün dünyanın birçok ülkesinde kutlanmaktadır. Aslında, Noel ve Paskalya’dan sonra en popüler üçüncü kutlama günü olarak biliniyor. Anneler günü, pasifist ve yazar Julia Ward Howe’nin girişimiyle 1872’de kutlanmaya başlandı.

Dünyadaki çoğu çocuk Anneler Günü’nü annelerine çiçek ve kartlar vererek kutlar. Birçoğu da onlara yatakta kahvaltı bile getirebiliyor. Çoğu anne, çocuklarının kendi elleriyle yaptığı hediyeleri özellikle sever ve takdir eder. Ayrıca, gezi veya yürüyüş gibi birlikte zaman geçirmeyi içeren hediyeler de var.

Bir başka ilginç gerçek de Google’da, özellikle Anneler Gününde “anne” kelimesinin en çok arandığı ülkelerin Meksika, Şili ve Peru olmasıdır. İnsanlar, genellikle, annelerini onurlandırmak veya mutlu etmek için şarkılar ve şiirler ararlar.

Some figure

Diğer hayvan türleri için annelik ile ilgili ilginç gerçekler

Annelikle ilgili ilginç gerçekler insan dünyasıyla sınırlı değil. Aslında, hayvanlar aleminden annelerin de kendilerine ait özellikleri vardır. Örneğin, en “ilerici” olanlar, sözde bize Paris’ten bebeklerimizi getirenler: leylekler. Hem erkek hem de dişi leylekler civcivlerine inanılmaz özen gösterir.

Anne filler yavrularını beş yaşına kadar emzirirler. Bu hayvanlar, kolektif olarak işlev görürler, yani genç filler, yeni doğanlara sırayla bakarlar. Bu, anne file yardım etmenin ve anneliğe hazırlanmanın bir yolu olarak da görülebilir.

Diğer türlerdeki annelikle ilgili bir başka ilginç gerçek de katil balinalarda bulunur. Bu hayvanlar, yavrularını 15 yaşına kadar emzirebilirler. Daha yaşlı orkalar, gençlere doğum yaptıkları esnada yardım ederler. Buna karşılık ceylanlar, avcıların dikkatini dağıtmak için dışarı çıkarken yavrularını saklarlar.

Annelikle ilgili bu ilginç gerçekler, annelerdeki şefkat ve koruma duygularının da birer hatırlatıcısıdır. Her canlı, yaşaması, büyümesi ve güçlenmesi için onlara bağlıdır. Bu gerçek bile, tek başına, onları harika varlıklar yapar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Escolano-Pérez, E. (2013). El cerebro materno y sus implicaciones en el desarrollo humano. Revista de Neurología56(2), 101-8

Palomar Verea, C. (2005). Maternidad: historia y cultura. La ventana. Revista de estudios de género, 3(22), 35-67.

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.