Logo image
Logo image

Korktuğunuz Şey Kendinizi Geliştirmek İçin Bir Fırsat Olabilir

2 dakika
Korktuğunuz Şey Kendinizi Geliştirmek İçin Bir Fırsat Olabilir
Tarafından yazılmıştır Fátima Servián Franco
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazen korkularınız mantıklı olandan uzaklaşmanıza neden olur. Zorlu bir durumdan neden kaçtığınızı görmenize engel olur. Bilinmeyenin korkusu.

Bu belirsizlik hissi ve beklentilerin ağırlığı sizi yorabilir. Hatta korkularınız kendinizi geliştirecek fırsatları bile görmenize engel olabilir.

Fakat korkunuzun ardındaki fırsatları ortaya çıkarabilmenin tek yolu, kendinizi o durumlara sokmaktır.

Ve gerçekten, korkunuzu nasıl yöneteceğinizi bilmek iyi hissettirir. Anksiyeteyi ve diğer bozuklukları aşmaya yardımcı olur. Kimse korkmayı sevmez, ancak bunu anlar ve kontrol ederseniz çok daha iyi hissedersiniz.

Geriliminizin ortadan kalkmaya başladığını ve artık sağlığınızı tehdit etmeyeceğini hissedeceksiniz. Bir birey olarak büyümek için yeni bir yol keşfetmenize de yardımcı olabilir.

Artık eskiden yük olan işlerin sizi korkutmadığını görmek iyidir. Toplum, konuşmak, iletişim kurmak gibi durumların hepsinin arkasında bir motivasyon var.

Kişisel gelişim motivasyonu, felç olmuş hissetmenize rağmen bu yeni ya da stresli şeyleri yamanıza yol açtı. Biraz daha derine inelim…

“Korku, her şeyi olduğundan daha kötü görmeye neden olur.”

– Tito Livio

Sadece bir tek şey hayallerin gerçekleşmesine engel olur: başarısızlık korkusu

Yeni bir durumla karşılaştığınız zaman neden karmaşık hissedersiniz? Çünkü vücudunuz savunmaya geçer. Beden belirsizlik ve korkuya cevap verir. Otomatik olarak hemen kaçmaya hazırlanırsınız.

Böylece, fiziksel düzeyde, vücudunuzun üst kısmındaki kan akışı yavaşlar, böylece kan alt ekstremitelerinize akar. Böylece daha hızlı, daha kolay bir kaçış. Bu nedenle, bu durumlarda ilk tepkiniz ya kaçmaktır ya da savaşmak.

Some figure

İlk doğal tepkiniz bu durumları atlatmaktır. Bununla birlikte, kendiniz ve düşünceleriniz üzerinde daha rasyonel ve daha az sezgisel kararlar vermeyi mümkün kılan güce sahipsiniz. Bu güç, korku ve yeni durumların ardında saklanan fırsatları bulacağınız yerdir.

Yani, yeni şeylerde başarısız olma korkusu sezgiseldir. Atalarınızdan filogenetik bir miras nedeniyle var.

Ancak, hedeflerinize ulaşma arzusu daha kişisel bir şeydir, düşüncelerinizde ve duygularınızda saklanır. İşte bu yüzden genlerimiz ve düşüncelerimiz arasındaki bu kavga, başarınızı veya başarısızlığınızı belirleyen şeydir. Hayallerinizi gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizi belirler.

Hapishaneden, fakirlikten ve ölümden korkmayın. Korkunun kendisinden korkun.

Sizi en çok korkutan şeyler en çok mutlu edecek şeyler olabilir

Bir şeyi gerçekten istiyorsanız gidip onu almanız gerekir. Çaba lazım. Peki öyleyse geçekten istediğiniz şeyleri almaktan neden korkuyorsunuz?

Bazen sadece hayal dünyasında kalmak istediğiniz içindir. Gidip gerçekleştirmek yerine hayalini kurmak daha kolay gelir.

Bazen de harcamanız gereken çabayı düşünür ve yükü altında ezilirsiniz. Bu yüzden de büyük değişiklikler istemez ve olduğunuz yerde kalmayı tercih edersiniz.

Some figure

Halbuki ne kadar çok şey başarırsanız bir o kadarını daha başarabilirsiniz. Korkularla mücadele etmek istiyorsanız üstüne gitmelisiniz. Ancak bu şekilde istediğiniz şeye ulaşabilirsiniz.

Korku sadece bir duygu. Bir kere anladığınız zaman aslında kullanışlı bile olduğunu göreceksiniz.

Duyduğunuz korkunun çoğu akıl dışı endişeler ve düşüncelerden oluşuyor. Onları tanımlamayı ve yönetmeyi ne kadar erken öğrenirseniz, o zaman gerçekten zamanınıza değecek şeylerin tadını çıkarabilirsiniz.

Çünkü korktuğunuz şey aslında zafer ve büyüme için bir fırsat.

“Hayat çözülecek bir sorun değil, yaşanacak bir gerçektir.”

– Soren Kierkegaard

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.