Hayalleriniz Gerçekleştirmeye Yardım Edecek 5 Alışkanlık

Hayalleriniz Gerçekleştirmeye Yardım Edecek 5 Alışkanlık
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir hedefiniz olduğu zaman sadece doğru yolda ilerlemek için belli alışkanlıklarınız olması yetmez. Her yaptığınızın bir anlamı vardır. Çoğu zaman hayallerinizin gerçekleşmesine engel olan şey eski alışkanlıklarınızdır.

Hayatta neyi değiştirmek istediğinizin bir önemi yok. İster sağlık ister finansal ister eğitimle ilgili veya ister aşkla ilgili olsun hayallerin gerçekleşmesine engel olan bazı alışkanlıklar vardır.

“Aklını doğru kullanan kişiyi kimse hedefinden döndüremez, aklını doğru kullanmayana ise yeryüzünde kimse yardım edemez.”

– Thomas Jefferson

yol ayrımında duran adam

Planlı davranarak hayallerinizi gerçekleştirin

Her zaman bir çizelgeye bağlı olarak davranmayı sevmesek de yapmaya istekli olmadığımız işler için bir zaman çizelgesi oluşturmak ve buna uymak hem motivasyon hem de planlı olmak açısından önemlidir. Yani hayallerinizi gerçekleştirmek için atacağınız ilk adım planlı olmaktır.

Hayallerini gerçekten gerçekleştirmek için bir an önce harekete geçmeniz gerekir. Bu yolda planlar yapabilir ve gerekirse planlarınızda değişikliğe başvurabilirsiniz ancak bu hiç plan yapmamaktan her zaman daha iyidir.

Bu nedenle hedefinize bir isim verin ve bunu gerçekleştirmek için bir tarih belirleyip ona göre harekete geçin. Ne zaman işe başlayacağınıza karar verin ve planınızı uygulamaya başlayın.

Başlamaya hazır olun

“Başlamaya hazır değilim” dediğiniz an aslında içinizde neler olduğuna dair bir ipucu vermiş oluyorsunuz. Belki de koyduğunuz hedef hakkında emin değilsiniz ya da bu kararı tek başınıza vermediniz.

Belki sandığınız kadar motive değilsiniz çünkü ardında çok da güçlü bir itici güç yok. Belki de hayaliniz sandığınız kadar net değildir ve çok genel bir istekten fazlası değildir bu şey. Ya da hepsinden öte korkuyor olabilirsiniz.

Her halükarda hedefiniz kesinleşir kesinleşmez gözlerinizi kapatıp atlamaya hazır olmalısınız. İlk adımı atacak kadar cesur davranmalısınız. Kendinize güvenin. Daha sonra ise eğer hayalin varsa onu gerçekleştirmek için harekete geçmeye de hazırsınız demektir.

Hayalleriniz gerçekleştirme yolunda karşınızda hiçbir şeyin durmasına izin vermeyin

İç ve dış etkenlerin farkında olmak önemli bu nedenle belirsizlik sizi alıkoyup harekete geçmenize engel oluyor olabilir.

Bazı insanlar ilerlemek için hiçbir şey yapmadıkları halde asla hedeflerine ulaşamayacakları konusunda kesin inanca sahiptir. İşi ertelemez ya da bırakmazlar ama ilerletmek için de hiçbir şey yapmazlar.

Gelecekte çıkabilecek sorunları düşünmek ve buna göre davranmak elbette yararlı ancak bunu kötü şekilde harcar ve değerlendiremezseniz yine yola taş koymuş olursunuz. Biri kötü şekilde sonlandığı zaman da asla ulaşılmayacak hedefler koymaya başlayabilirsiniz. Bu tıpkı kuzey kutbuna giderken bavulu şort ve tişörtlerle doldurmaya benziyor.

Öte yandan, iyi de sonuçlanabilir ancak arkası iyi gelmeyebilir. Bazen sonuçlar korkutucu olabilir ve çıkacak sorunları düşünmek insanı daha da kötüye götürebilir.

yerde minik saat

Hayallerinizin gerçekleşmesini istiyorsanız hataları birer kayıp olarak görmekten vazgeçin

Her zaman düz bir çizgide yürümek mümkün olmuyor. Bazen sorunlarla karşılaşıp bunları aşmak ve daha çok çalışmak gerekiyor. Bazen bu çaba sonucunu hemen göstermese de buna bir kayıp gözüyle bakılmamalı.

Her kayıptan çıkacak bir ders vardır. Bu kötü sonuçların belki de en iyi yanı. Çünkü kötü sonuçlanan şeylerden de hayatta ders çıkarılabilir. Bir şey ters gidiyorsa dert etmeyin. Bu ilerlemenin bir parçasıdır. Hata ne kadar büyük olursa bundan çıkacak ders de o kadar büyük olur.

İşinize yaramayacak bir şey varsa o da hatalar yüzünden pes etmek ve. Bundan olumsuz etkilenmektir. Ya da daha da kötüsü başarısız olma düşüncesidir. Hatalarınızı kabul edin ve bunun sizin bir parçanız olduğun u kabullenin. Bunların size yardım edeceğini unutmayın. Hatalarınıza sinirlenmek yerine ders çıkarmaya bakın ya da hedefinizi değiştirin.

Sonucu görmeden pes etmeyin

Aceleci davranmak ve sonucu beklememek değişim şansını sabote eder.  Bu da hayalleriniz gerçekleştirmenize engel olabilir. Planlı olmanın dışında kendinize zaman tanımak ve sabırlı olmak da çok önem taşır.

Görmek istediğimiz çoğu değişiklik için ilerlemenin yavaş olmasını istemeyiz. Bazen iki ileri bir geri adım da atabiliriz ama önemli olan değişimi başarmak ve ilerlemektir.

Umutsuzluğa düşmeyin. Sonuç alamamak her zaman başarısız olunduğu anlamına gelmez. İlerlemenin aniden ve beklenmedik şekilde gelebileceğini de unutmayın.

Örneğin: ilk yazısını ya da romanını yayınlayan bir yazarı düşünün. Bu hayali gerçekleşmeden önce muhtemelen birçok yayınevi onu reddetti ve işini basmadı. Ama zamanla ve sabırla hayalini gerçekleştirebildi.

Pes etmek yerine yazısını defalarca farklı yerlere gönderdi. Sonuçta kabul edildi ve bu uzun bir uğraş sonucu gerçekleşti.

“Hedefe yaklaştıkça zorluklar artar.”

– Johann Wolfgang von Goethe

yorgun ve umutsuz kadın

Hedefinize ulaşmak için pes etmeden devam edin

Hayal kurmak inanılmaz güzel ve ilham verici bir iştir. Geleceği farklı görmeyi ve iyi hissetmeyi sağlar. Ancak bu zevkli işi gerçekleştirmek için hiçbir şey yapmazsanız size bir fayda da sağlamaz.

Hayalinizi masaya yatırın, gerçekleşir mi bakın ve ulaşmak için elinizden geleni yapın. Plan yapın ve zorluklarla mücadele edin, teker teker. Her ufak adımı başarı sayın ve yola devam edin.

Günlük alışkanlıklarınızın buna engel olup olmadığına bakın ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak değiştirin. Değiştirmeniz gerekenler bu yolculuğun bir parçası. Bunu unutmayın.

Ve unutmayın: Kaç defa yolu değiştirirseniz değiştirin, kaç kez ertelerseniz erteleyin nereye gittiğinizi bildiğiniz sürece hayallerinizi gerçekleştirmenin bir yolunu bulursunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.