Koku Alma Referans Sendromu: Kötü Koktuğunuza İnandığınızda

Koku Alma Referans Sendromu: Kötü Koktuğunuza İnandığınızda
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bazı zihinsel bozukluklar çok iyi bilinmektedir. Bu nedenle, tespit edilmesi zor değildir. Ancak, bazı bozukluklar toplumda daha az görülebilir. Bu nedenle, farkında olmaksızın bir sendromdan muzdarip olabilirsiniz. Koku alma referans sendromu söz konusu olduğunda ise, bu durum pek çok kişinin haberdar olmadığı nadir bir psikolojik problemdir.

Koku alma referans sendromu, kötü koktuğunuza ve kokunuzun etrafınızdaki insanları rahatsız ettiğine dair irrasyonel inanışla karakterize edilen zihinsel bir hastalıktır. Bu endişe nedeniyle, diğer kişilerin eylemlerini yanlış şekilde yorumlarsınız. Etrafınızdakilerin kokunuzdan rahatsız olduklarına dair işaretler ararsınız.

Ekstrem durumlarda, bu sendrom aşırı utanç, endişe ve sosyal durumlardan kaçınma gibi sorunlara neden olabilir. Bu bakımdan, bu son semptom, sosyal fobinin ve izolasyon davranışlarının gelişmesine katkıda bulunabilir. Bu, özellikle semptomu zaman içinde tespit edemediğimizde geçerlidir. Semptomun tespit edilmesi, onu uygun şekilde tedavi edebilmemiz için önemlidir.

Koku alma referans sendromunun en sık görülen semptomları

Nörolog Pruse-Phillips bu sendromu 1971’de teşhis etti. Vücutlarının kötü koku yaydığı ve etrafındaki insanların bunu algıladığını düşünen bir grup hastayı tanımlamak için kullanmıştır. Öte yandan, Bishop ve Davidson gibi yazarlar bunu bir varsanısal fikir olarak görüyorlar. Bazıları ise bunu belirli bir obsesif-kompulsif bozukluk tipi olarak sınıflandırıyor.

burnunu kapatan kadın

Bu hastalık için hala resmi bir sınıflandırma yoktur. Buna rağmen, DSM’nin (Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı) son baskısında, bazı psikolojik dernekler bu hastalığın en yaygın semptomlarının çoğunu tanımlamıştır. Bu çabalar sayesinde, koku alma referans sendromunu teşhis etmek ve uygun şekilde tedavi etmek daha kolaydır.

Bu sendromun en sık görülen semptomlarından bazıları şunlardır:

  • Kendi kokunuz hakkında şikayetler
  • Diğer insanların davranışlarının yanlış yorumlanması
  • Tekrarlayan davranışlar
  • İş görmede sorunlar
  • Diğer bozukluklarla eşzamanlı hastalık

1. Kendi kokunuz hakkında şikayetler

Koku alma referans sendromunun temel bileşeni, gerçekten kötü koktuğunuza dair irrasyonel bir inançtır. Farklı insanlar bu kötü kokunun farklı kökenlerine dair takıntılı hale gelir. En yaygın olanlardan bazıları ağız kokusu, koltuk altları veya ayaklarıdır.

Öte yandan, bazı insanlar algıladıklarına inandıkları kötü kokuların nereden geldiğinden emin değiller. Buna rağmen, bu kokuların var olduğundan eminler. Bazen endişe, bir tür bedensel sekresyonun kötü koktuğu inancından kaynaklanır. Bu sekresyonlar ter, idrar veya dışkı olabilir.

En uç durumlarda, kişi doğal olmayan bir kokuya sahip olduğuna inanabilir. Örneğin, çürük soğan, kötü balık veya güçlü kokulu bir peynir gibi koktuklarına inanabilirler. Genel olarak, bu tip hastaların diğer hastalıklara eşzamanlı bir biçimde sahip olma olasılıkları oldukça yüksektir.

2. Diğer insanların davranışlarının yanlış yorumlanması

Koku alma referans sendromundan muzdarip olanlar, diğer insanların masum davranışlarını yanlış yorumlarlar ve bu davranışları sözde kötü kokularına bağlarlar. Örneğin, bir insanla ilişkili olarak aralarındaki mesafenin kokularına bağlı olduğuna inanırlar. Bu aynı zamanda jestler, hapşırma veya kapı veya pencere açma gibi eylemlere de genişletilebilir.

Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, koku alma referans sendromundan etkilenen insanlar, günlük yaşamlarında bu güçlü ve davetsiz gelen inançları yaşayabilir. Bu nedenle, semptomlar bazen yanlış teşhis edilir.

3. Tekrarlayan davranışlar

Koku alma referans sendromuna sahip çoğu kişinin takıntılı davranışları vardır. Bu davranışlar kişisel hijyen ile ilgilidir. Bu davranışlarla, kendilerini endişelendiren kokuyu gizlemeye çalışırlar. Bu tekrarlayan davranışlar aşırı kaygı gelişimine ve günlük yaşamlarında sorunlara neden olma eğilimindedir.

Bu sendroma sahip kişilerin genel davranışlarından bazıları günde birkaç kez duş almak ve vücut kısımlarını sürekli koklamaktır. Gün boyunca dişlerini fırçalayabilir veya kötü kokuyu önlemek için çok fazla parfüm veya deodorant kullanabilirler. Prensip olarak, bunlar çok zararlı davranışlar gibi görünmüyor, ancak bu davranışları tekrarlamak günlük hayatınızı etkileyebilir.

ofiste kötü koku alan adam

4. Günlük yaşamlarındaki problemler

Hastalığın en ileri evrelerinde, koku alma referans sendromundan muzdarip insanlar sosyal durumlardan kaçınmaya başlayabilir. Bunu, etraflarındaki insanları rahatsız etmekten ve utanç hissetmekten kaçınmak için yaparlar. Genel olarak, sonuçlar arasında iş kaybı, boşanma ve hatta bütün gün evde kalmak sayılabilir.

5. Diğer bozukluklarla eşzamanlı hastalık

Koku alma referans sendromu, kişilik bozukluklarından uyuşturucu kullanımına kadar çeşitlilik gösteren her türlü rahatsızlığa neden olabilir. Sendromu zamanında tespit etmek, daha ciddi bir akıl hastalığına dönüşmemesini sağlamak için esastır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.