Logo image
Logo image

Tembelliğin Üstesinden Gelmek İçin 5 Strateji

3 dakika
Tembelliğin Üstesinden Gelmek İçin 5 Strateji
Son Güncelleme: 29 Temmuz, 2017

Ne isim koyarsanız koyun: tembellik, ilgisizlik, motivasyon eksikliği, aylaklık… Belki de bu sizin probleminiz değil, fakat yine de o kadar bunalmış ve bezmişsinizdir ki dışarıdan göründüğü hali yüzünden donup kalırsınız. Ancak sonunda, sonuç ne olursa olsun, hep aynı şey olacaktır: sizi bekleyen görevler karşısında hareketsiz kalmak.

Bu tembelliğin, yapmamız gerekenleri yapmamanın ya da zoraki yapmanın sonuçları hayat kalitemize doğrudan etki edecektir. Buna ek olarak suçluluk duygusu da özsaygımızı etkileyecektir.

Her zaman çok iyi bilmesek de ve grubu tek seferde tanımlamasak da bu hissi bir çok açıdan yaşamışızdır. Bu durumun üstesinden gelmenin stratejileri, altında ne yatarsa yatsın arka planda aynıdır. Tembelliği yenmek göründüğünden daha kolaydır. Yapmanız gereken sadece karar vermek ve bazı basit stratejiler uygulamaktır.

Tembelliğin üstesinden nasıl gelebilirim?

Tembelliği yenmenin birçok yolu vardır. Bazı yöntemler, asıl problemin ne olduğunu çözümlemeyi ya da amacımıza ulaşmak için ışık tutacak belirli hedefler koymayı gerektirir. Ancak hayattaki her şey o kadar da karmaşık değildir.

Bahsedeceğimiz stratejiler her durumda işinize yarayacaktır. Hızlı ve pratik sonuçlar almak için buradan başlayın. Bundan sonra öğreneceklerinizin avantajı, çok fazla düşünmeye başlamanıza gerek olmamasıdır; böylelikle çabucak bir şey elde etmeniz gereken zamanlarda sistemin otomatik olarak işlemesini sağlayabilirsiniz.

Some figure

İlk önce basit şeyler

Ne kadar bariz görünse de, bir şeyi yapmak için onu yapmaya başlamanız gerektiğini hatırlamalısınız. Üzerinde düşünmektense yapma başlayın. Ana Moreno’nun sorduğu bu bilmeceyi dikkatlice okuyun: “Bir ağaçta üç tane kuş var ve iki tanesi atlamaya karar verir. Şimdi kaç tane kuş vardır?”

Hala üç tane kuş vardır. Atlamayı düşünüp atlamayanlar dalda durmaya devam eder. Aynı şey tembellik için de geçerlidir.

Asıl sorun tembellikle gelen kuşatmadır: Nereden başlamalıyım? Hayatınızı karmaşık bir hale getirmeyin. En basit yerden başlayın. Eğer her şey aynı zorluktaysa, ilk önce yapılması gerekeni yaparak seçiminizi kolaylaştırın. Kendinizi organize etmek en iyi yol değildir, fakat başlamak için en etkili yol bir şey yapmaktır.

Adım adım

Bizi engelleyen ve tembel olmamıza neden olan en önemli problemlerden biri önümüzdeki görevleri gözümüzde büyüttüğümüz için bunalmamızdır. Bundan kurtulmak için en iyi çözüm, üstümüzdeki baskıyı azaltmak ve motivasyonu kaybetmemek adına görevleri daha küçük görevler halinde bölmektir. 

Some figure

Bu, ne yapılması gerektiği üzerinde düşünmeyi gerektirse de bu o kadar da zor değildir. Görevi 3, 4 ya da 5 parçaya ayırın (kaç parçaya bölmeniz gerekiyorsa bölün fakat çok fazla olmamalı). Hala sizi bunaltıyorsa ilk bölümü alın ve tekrar bölümlere ayırın, geri kalan kısmı zamanı gelince ilgilenmek üzere bırakın. Eğer hala çok fazla geliyorsa, sindirebileceğiniz ve kendinizden emin hissedeceğiniz bir yerden başlayana kadar bölmeye devam edin.

İyi sonuçlar almak için her şeyi küçük parçalara ayırmak ve gelişim süreçlerini planlamak en ideal yöntem olacaktır. Bu, başlı başına göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Halbuki biz, maksimum verimliliğe ve yeterliliğe ulaşmaktan değil, tembelliği yenmekten bahsediyoruz.

Sizi bekleyen görevlerin bir listesini yapın

Bazen yapmamız gereken çok fazla işin olduğu kaotik durumlar içinde kalabiliriz. Yapılması gereken bütün bu işleri takip edebilmek çok zordur. Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız nasıl en basit şeyden başlayabilirsiniz ki? Adım adım gitmekten bahsetmiyoruz bile çünkü her görev birbirinden bağımsızdır.

Bunu çözmek için biraz oturun ve yapmanız gerekenlerin listesini dilediğiniz bir formatta yazın: her şeyi bir kağıda ya da örneğin bir panoya asabileceğiniz ayrı ayrı notlar halinde yazın. Önünüzde sizi bekleyen ne varsa belirleyebilmek için kendinize bu zamanı tanıyın.

Some figure

Bu listeyle karar verebileceksiniz. Lüzumsuz görevleri ortadan kaldırın ve daha az aciliyeti olanları başka bir güne bırakın. Sonrasında, en az zamanınızı alacak en basit görevi alın ve ilk adımı atın. Daha sonra, adım adım listede ilerleyin. Yargılamayın, tüm problemi zihinsel olarak yüklenmeye çalışmayın. Sadece, listedekilerin sırayla üstünü çizerek ya da yapılanları silerek ilerleyin.

Tamamlanmış bir görevin faydalarını gözünüzde canlandırın

Bir şeyi gerektirdiği efor yüzünden yapmaya üşeniyorsanız yaptıktan sonra nasıl olacağını hayal edin. Sonucunu canlandırın ve keyfine varın. Bu sizi tatmin edecek, enerjinizi ve motivasyonunuzu yerine getirecektir. Tamamlanmış görevleri hayal etmek, bu görevlerle ilgilenmenizi önleyen içinizdeki direnci yenmenize yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra gözünüzde canlandırmak, olası problemleri nasıl çözebileceğiniz konusunda fikirler geliştirmenize imkan verecektir.

Dikkatinizi dağıtan şeyleri bertaraf edin

Dikkat dağıtan şeyler, genellikle tembelliğimizin altında yatan sebep olmakla birlikte görevlerimizi başka bir zaman gerçekleştirmek üzere ertelememizin tek sorumlusudur.

Dikkatinizi her ne dağıtıyorsa onu uzaklaştırın. Bir göreve başladığınızda dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmadığından emin olun. Bunların ne olduğunu siz çok iyi biliyorsunuz. Bunu yapabilmek için kendinizi keşfetme üzerinde çok fazla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.