Kendinizle Yapmanız Gereken 6 Moral Konuşması

Kendinizle nasıl konuştuğunuz, özgüveninizi ve ruh halinizi etkiler. Aşağıda kendinizle yapmanız gereken bazı moral konuşmaları öneriyoruz.
Kendinizle Yapmanız Gereken 6 Moral Konuşması
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaç defa bir başkasının sizi onaylamasını, kabul etmesini ve anlamasını beklediniz ve beklediğiniz gerçek moral konuşmaları asla gerçekleşmediği için sadece hayal kırıklığına uğradınız? Kendinizi iyi hissettirmek için başkalarına güvenemezsiniz. İşte tam da bu yüzden kendinizle moral konuşması yapmalısınız. Ne de olsa hayatınızdaki en önemli kişi sizsiniz.

İnsanın kendisiyle bir ilişki geliştirmesi önemli bir süreçtir. Bunun nedeni, kendi içine dönme, konuşma ve kendine karşı olan davranış şeklini değiştirmeyi gerektirmesidir. Yıllar boyunca birçok kez kendinize zarar vermiş, yargılamış ve ihanet etmiş olabilirsiniz. Ancak, hasarı onarmak için hala zaman var. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki moral konuşmaları bir başlangıç noktası olabilir.

“Gerçek iyimserlik, kendinize yaptığınız cesaret verici konuşmalar değildir. Duygusal bakıma verilen emek sayesinde kazanılır.”

-Augusten Burroughs

Kendinizle yapmanız gereken altı moral konuşması

kendine kendine duran kadın

Üzgün ​​olduğunuzu söyleyin

Düşünceleriniz, sözleriniz ve eylemlerinizle kendinize zarar verdiğiniz bütün anlar için üzgün olduğunuzu söyleyin.  Aynaya bakıp kendinizi eleştirip reddettiğiniz, acımasız bir yargıç ve sert bir eleştirmenin olduğunuz zamanlar için üzgün olduğunuzu söyleyin.

Vücudunuza ve zihninize zarar veren kötü alışkanlıklara ve diğer insanlara öncelik verdiğiniz ve ihtiyaçlarınızı, arzularınızı ve tercihlerinizi unuttuğunuz için üzgün olduğunuzu söyleyin. Ayrıca, biri size saygısızlık ettiğinde sessiz kaldığınız ve zararlı ortamlarda ve ilişkilerde kaldığınız için özür dileyin.

Kendinizi affedin

Yaptığınız tüm hatalar için kendinizi affedin ve elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı anlayın. Belki de o zamanlar, şu anda sahip olduğunuz bilgiye veya araçlara sahip olmadığınızı, durumları şu an gördüğünüz gibi göremediğinizi fark etmelisiniz. Kendinizi affedin çünkü olanlardan dolayı suçlu olmadığınızı biliyorsunuz. Kendinizi bu yüklerden kurtarın ve ilerlemeye çalışın.

Teşekkür edin

Bu kadar yol katettiğiniz için, bugün olduğunuz kişi olduğunuz için kendinize teşekkür edin. Acı, korku ve üzüntünün üstesinden gelmek ve devam edebilmek için elinizden gelenin en iyisini yaptığınız için kendinize teşekkür edin. Azminiz, cesaretiniz ve gücünüz için. Kimse fark etmemiş veya ödüllendirmemiş bile olsa, yaptığınız her iyi işi fark etmek ve değer vermek için bunu yapın. Yıllardır gösterdiğiniz tüm şefkat ve cömertlik için kendinize teşekkür edin.

Yapabilirsiniz

Evet, yapabilirsiniz, çünkü değerli ve yetenekli bir kişisiniz ve yapmak istediğiniz şeyi başaracak niteliklere ve kararlılığa sahipsiniz. Bazen korkuyor ve güvensiz hissediyor olsanız bile deneyebilirsiniz. Hatalar yaparsanız, onları kabul edebilir ve geliştirebilirsiniz. Siz de diğer herkes kadar yeterlisiniz ve hedefleriniz üzerinde çalışmak, onlara ulaşmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz.

Arkanızı kollayabilirsiniz

Evet, diğer insanlara bağlısınız, ancak aynı zamanda birçok düzeyde özerksiniz. Başkalarının size eşlik etmesinden ve şefkat göstermesinden zevk alıyor, değer veriyor ve takdir ediyorsunuz, ancak buna ihtiyacınız yok çünkü kendinize koşulsuz olarak sahipsiniz. Böylece, her başarıda ve her başarısızlıkta oradasınız. Mutlu anlarınızda kutlarsınız ve üzücü günlerinizde kendinizi kucaklarsınız. Dahası, karamsar olduğunuzda kendinizi anlarsınız. Bunun nedeni, en iyi arkadaşınız, en büyük desteğiniz ve güvenli sığınağınız kendiniz olmanızdır. Her zaman kendinize güvenebilirsiniz.

Kendinizi kabul edin

Kendinizi tüm erdemleriniz ve kusurlarınızla olduğunuz gibi kabul edersiniz, kendinizi olduğunuz gibi görebilir, aydınlık ve karanlık yanlarınızı düşünebilirsiniz ve bunlar sizi kendinizi öylece kabul etmekten alıkoymaz. Kendi değerinizi şu anki haliyle takdir edersiniz. Ayrıca, kendinize saygı duyduğunuz için kendinizle konuşerken kullandığınız kelimelere dikkat edersiniz.

aynada kendisine gülümseyen kadın

Kendinizle olan ilişkinizi geliştirmek için bu moral konuşmalarını kullanın

Tüm bu moral verici konuşmalar, özgüveninizi geliştirmenize ve hayatınız üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkiye sahip olmanıza yardımcı olabilir. Bunlardan yalnızca birkaçını bir kez kullanmanız gerekecek. Örneğin, yaptığınız her hatayı hatırlamanız, onları fark etmeniz, kendinizi affetmeniz ve her gün bunu yapmanız gerekmiyor.

Elbette, başkaları sizi belirli anlarda cesaretlendirebilir. Yeni veya tehdit edici bir durumla yüzleşebileceğinizi duymanız ve üzüldüğünüzde kendinizi rahatlatmak için orada olduğunuzu hatırlamanız gerekecek.

Bununla birlikte, diğer moral konuşmaları hayatınız için bir mantra olabilir. Olduğunuz kişi için minnettar olmak ve kendinizi kabul etmek, tutumunuzda ve ruh halinizde önemli bir değişikliği sağlayabilir. İhtiyaç duyduğunuzda kendinizle konuşun! İlginizi çekebilir ...

Kendinize Karşı Şefkatli Olmanın Önemi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Kendinize Karşı Şefkatli Olmanın Önemi

Kendinize karşı şefkatli bir biçimde konuşmayı öğrenirseniz, hayatın zorlukları ve karmaşıklıklarıyla daha iyi başa çıkabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hay, L. L. (1990). Ámate a ti mismo: cambiarás tu vida. Urano.
  • Prieto-Ursúa, M., & Echegoyen, I. (2015). ¿ Perdón a uno mismo, autoaceptación o restauración intrapersonal? Cuestiones abiertas en Psicología del perdón. Papeles del psicólogo36(3), 230-237.
  • Branden, N. (1995). Los seis pilares de la autoestima (Vol. 2). Barcelona: Paidós.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.