Logo image
Logo image

Kendinizle Gurur Duyuyor Musunuz?

3 dakika
İnsanın kendisiyle gurur duyması hem ruhsal hem de duygusal sağlık açısından gereklidir. Ancak bunu nasıl başarabiliriz? Aşağıda bu önemli konunun detaylarını ve çeşitli önerileri inceliyoruz.
Kendinizle Gurur Duyuyor Musunuz?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kendinizle gurur duyuyor musunuz? Eğer yanıtınız olumsuzsa, en azından kendinizle gurur duyuyor olsaydınız bunun iyi bir şey olacağını düşünüyor musunuz? Bazı insanlar kişinin kendisiyle gurur duymasını gösteriş yapma, benmerkezci bir eğilim ve bencilce bir davranış olarak görürler. Ancak insanın kendisiyle gurur duyması aslında duygusal sağlık açısından son derece önemlidir. Ve ayrıca bunu bir tür alışkanlık olarak da niteleyebiliriz. Çünkü bu özelliği kazanmak azim gerektiren bir süreçtir.

Hepimiz için en doğal ve sağlıklı şey kendimizle ilgili mutlu ve memnun olmamızdır. Fakat maalesef bunun için pek de elverişli olmayan bir ortamda yaşamak zorunda kalıyoruz. Şurası kesin ki, günümüzde gücü ön plana çıkaran, bireysel ve son derece yarışmacı toplumlar içinde bulunuyoruz. Ancak aslında bunların tamamı bizi dışarıdan beklenti baskısı altına alan ve kendimizi samimi bir şekilde kabul etmemizi ve değerli görmemizi engelleyen faktörlerdir.

Bu nedenle her insan için eşsiz bir niteliğe sahip olan kendisine duyduğu koşulsuz sevgiyi hissetmesi ve gerçekten olmak istediği kişiye ulaşmak için azimli davranması çok önemlidir.

Hem kişisel hem de ilişkileri bağlamında kişinin kendisiyle gurur duymasının sağladığı inanılmaz faydaları öğrenince bunun istenmeyen bir özellik olduğunu düşünmeyi bırakacaksınız. Aynı zamanda unutmamanız gereken bir diğer önemli konu da hayatınızın en büyük projesinin yine kendiniz olduğu gerçeğidir.

Some figure

Kendinizle Gurur Duymanız Neden Önemlidir?

Kendinizle gurur duymanız narsist ya da kendini beğenmiş bir kişiliğe sahip olduğunuz anlamına gelmez. Ayrıca bu özellik başkalarını küçük görmek ya da kendinizi onların üzerinde bir konuma yerleştirmek demek de değildir. Tam tersine kendimizle ilgili düşüncelerimiz konusunda rahat hissetmemiz başkalarıyla daha sağlıklı ilişkiler kurmak demektir. Buna ek olarak, insanın kendisiyle gurur duymasının sağladığı diğer bazı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kendinizle gurur duyduğunuzda, bu gurura başkalarının eşlik etmesine ihtiyaç duymazsınız. Elbette başka insanların da sizinle gurur duyması güzeldir ancak sürekli olarak başkalarının onayına güvenmek durumunda kalmamanız önemlidir. Bu durum, hayat yolunuzu özgürce seçmenizi ve sırf başkalarını memnun etmek için kendi ihtiyaç ve isteklerinizden uzaklaşmamanızı sağlar.
  • Eğer kendinizle gurur duyarsanız size karşı yapılacak olası agresif tavırlara ya da saygısızlıklara izin vermezsiniz. Kişisel gurur özgüvenle yakından ilişkili bir özelliktir. Yani siz kendi değerinizin farkında olduğunuzda sınırlar koymanız ve reddedilme ya da terk edilme gibi korkulardan kurtulmanız çok daha kolay olacaktır.
  • Kişisel gurur insanları kısa dönemde karşılarına engeller çıksa ve bazı bedeller ödemek zorunda kalsalar da azimli olma konusunda motive eder.
  • Kendilerini gerçek anlamda yeterli gören insanlar dışarıdan hiçbir zaman elde edemeyecekleri bir iç doygunluğa erişirler. Bir insan kendisiyle barışık değilse, bunun yarattığı boşluğu ne alacağı iltifatlar ne de dünya dolusu sevgi doldurabilir.

Kendinizle Gurur Duyuyor Musunuz?

Bazı insanlar yetiştirilme tarzları ve küçük yaşlarda aldıkları eğitim nedeniyle doğal bir biçimde kendileriyle gurur duyarlar. Fakat diğerleri için bu o kadar da kolay değildir. Özel kişisel çalışma ve günlük çaba gerektirir. Ancak bu özelliğe ulaşmak için aşağıda sıraladığımız basit yöntemlerle yola çıkmak mümkündür.

  • Erdemlerinizi ve özelliklerinizi keşfedin. Bunlara değer verin ve bu özellikleri her zaman taşıdığınızın farkına varın. Ancak sadece bu kadarla yetinmeyin. Bu özellikleri kutlama, paylaşma ve  korkusuzca diğer insanlara gösterme alışkanlığını da edinin. Başarılarınızı ve yeteneklerinizi kutlayın ve gereksiz alçakgönüllülük tuzağına düşmeyin. Yani sahip olduğunuz yeteneklerinizi bilmek ve bunlar için müteşekkir olmak her zaman iyidir.
  • Kusurlarınızı, hatalarınızı ve gelişim göstermeniz gereken alanları kabullenin. Kendinizle gerçek anlamda gurur duyabilmeniz için kendinizi iyi tanımanız ve karanlıkta kalan yönlerinizle yüzleşebilmeniz gerekir. Elbette bu, “ben böyleyim” anlayışının ardına sığınarak olumsuz tavrı ve davranışları sürdürmek demek değildir. Aksine bu, kendinize karşılıksız bir sevgi duymak ve karanlıkta kalmış yönlerinizi reddetmeden başlamak için ideal bir noktadır.
  • Mümkün olan her yerde bu özellikle ilgili pratik yapın. Kendinizle gurur duymak için kendinizi önceliklendirmeniz gerekir. Yani fikirlerinizi, ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi dikkate almaya başlayın. Daha önce hiç yapmamış olsanız ya da başkaları kızabilir diye korksanız bile bu yönde çaba gösterin. Kendinize karşı dürüst ve samimi olmanız kişisel gurura yol açacaktır.
Some figure

Kendinizle gurur duymanız için kusursuz olmanıza gerek yoktur. Sadece kendinizi her gün kişisel hedeflerinin peşinden koşan ve kendi şartlarında yaşayan bir insan olarak görmeniz yeterlidir. Herhangi bir konuda karar vermek için tereddütte kalırsanız, her zaman kendinizle gurur duymanızı sağlayacak olan seçeneği tercih edin. Bu seçimler olmak istediğiniz kişiyi yaratmanız için yardımcı olacaktır. Unutmayın ki, kendi hayatınızın en önemli projesi yine kendinizsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Etxebarria, I. (2009). Las emociones autoconscientes positivas: el orgullo. Emociones positivas, 167-180.
  • Williams, L. A., & DeSteno, D. (2008). Pride and perseverance: The motivational role of pride. Journal of Personality and Social Psychology, 94(6), 1007–1017. https://doi.org/10.1037/0022-3514.94.6.1007

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.