Kendinizi Sevmek İçin En İyi 3 Besin

Kendinizi Sevmek İçin En İyi 3 Besin

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2017

Duygularımızın ve sıkıntılarımızın çoğunun temelinde kendini sevmemek yatar. Bu aynı zamanda sayısız çelişkilerimizin ve hayatta verdiğimiz kötü kararların kaynağıdır. Sürekli kendini başkalarına ve kendine ispatlamak, bıkmadan başkalarının onayını aramak ya da sevgiyi savaş alanına dönüştürmek gibi bir sürü dengesiz davranışlarda bulunmamıza yol açan içimizdeki bu boşluktur.

Aşk esas olarak üç temele dayanır: saygı, önemsemek ve bilgi. Saygı, kabullenmek ve kendine ya da başkalarına değer vermek demektir. Bir şeye saygı duyuyor olmanız her zaman sorgulama, eleştirme ya da değiştirmeye çalışma eğilimde olduğunuzu gösterir. Yani her şeyi olduğu gibi kabul ediyorsunuz ve öyle olmalarından bir rahatsızlık duymuyorsunuz.

Önemsemeye gelince, sevdiğiniz bu insanın ya da şeyin gelişmesini ve korunmasını isteyecek kadar onunla bir bağ kurmuşsunuz demektir.  Saygı ve önemsemek ile bilgi birbirlerine sıkıca bağlıdır: bilmediğiniz bir şeye saygı duyamayacağınız gibi onu önemseyemezsiniz de, ayrıca hangi yöne gitmek istediğini bilmediğiniz birinin gelişmesine de yardım edemezsiniz.

“Kendini sevmek, hayat boyu sürecek bir aşk hikayesinin başlangıcıdır.”

– Oscar Wilde

Kendimizi sevdiğimiz zaman kendimize saygı gösterir, önem verir ve kendimizi iyi tanırız. Sevgi olmadığı zaman kim olduğumuzu ya da nereye gittiğimizi bilmemenin belirsizliğinde, oradan oraya sürüklenir dururuz. Ayrıca düşüncelerimizden, hislerimizden ve eylemlerimizden emin olamayız: hatalarımızı aşırı derecede sorgularız ve doğru şekilde yaşayabilmek için başka biri olmak zorundaymışız gibi hissederiz. Kısacası içimizde hiç bitmeyen bir fırtına kopuyormuş gibi yaşarız. Böyle olduğunuz zaman kendinizi sevgiyle beslemenin zamanı gelmiş demektir. Aşağıda size bunu başarabilmeniz için 3 anahtar eylemi vereceğiz.

1. Kendinize nazik davranmayı öğrenmek

Hayatınızın bir döneminde “kendinizde bir sorun olduğu”nu düşünmüşsünüzdür. Belki de yetiştirilme şeklinizden dolayı hatalarınızın her zaman çok farkında oldunuz ya da size çok fazla vurgulanmıştır. Bu yüzden kendinize şu bakış açısıyla yaklaşmış olmanız çok muhtemel: hatalarınıza odaklanmak ve çabalarınız ile başarılarınızı küçümsemek.

Bir tek şu sırrı bilmeniz çok önemli: kendini sevmemenin en belirgin göstergesi tam olarak bu kendini eleştirme ile başkalarını da sorgulama ve eleştirme ihtiyacıdır. Yani her kim sizi hedef gösterdiyse ya da gösteriyorsa, onlar kendileri de hayattan pek zevk almıyorlar demektir.

Bu koşullanmayı kafanızda bitirebilmeyi öğrenin. Devamlı kendinize yüklenmenize sebep olan bu düşünce biçimini kırın. İşte göreviniz bu: başınıza gelen her hata ve başarısızlıkta iki tane erdemi bulmanız gerekiyor. Kendinize nazik davranmaya çalışın ve kendinizi sevmeyi öğreneceksiniz.

2. Daha iyi olabilmek için çaba göstermek

Hepimiz yalnızca insan olduğumuz için bile saygı ve değer görmeyi hak ediyoruz. Bunu hiçbir zaman unutmayın. Ayrıca yaptığınız şeylere değer vermenin en sağlıklı yolunun bilinçli bir çabayla katedildiğini de unutmayın.

Gayret göstermek kendinizi sevmekte çok ekili bir besindir. Siz farkında olmadan, olduğunuz kişiye ve yaptıklarınıza saygı duymanıza imkan veren bir onur duygusu hissersiniz. Kolay yolu seçtiğinizde bunun tam tersinin olduğunu anlamazsınız: elde ettiklerinizi ve dolayısıyla olduğunuz kişiyi değersizleştirirsiniz.

Çaba göstermek, kendi isteklerinize karşı gelmek ya da amaçlarınıza ulaşmak uğruna kendinizi hırpalamak anlamına gelmez. Hatta tam tersi, ancak özgürce yaptığınız şey için çaba harcayarak her şeyin düzgün ve tam olmasını sağlayabilirsiniz. Bu bir noktada sizin niyetinizi göstermenizi bekler, fakat aynı zamanda gittikçe büyüyen bir kendini sevme hissi ile sizi ödüllendirecektir.

3. Sizi değersiz görenleri anlamak

Haddinden fazla şekilde başkalarının düşüncelerine göre hareket ediyorsanız hiçbir zaman mutlu ya da kendinizden memnun olamazsınız. Çoğu zaman insanlar fikirleriyle sizi özellikle incitmek istemez (bazen durum bu olsa da).

İnsanların kim olduğunuz hakkındaki fikirlerini söylemeden önce sizinle ilgili saatlerce düşünmeye vakit harcadığını mı düşünüyorsunuz? Elbette durum böyle değildir. Birçoğu mekanik bir şekilde hareket eder ve söyledikleri şeyleri öylesine söyler. Bir eleştirinin dikkate alınabilmesi için ayrıntılı ve derinliğine inerek düşünülmesi gerekir.

Belki de o kişinin ihtiyaçlarını ya da fikirlerini tatmin etmiyorsunuzdur ve o da bu yüzden sizi sorguluyordur. Sonuçta sorun sizde olduğundan çok ondandır. Hayattaki göreviniz kendinizi başkalarının isteklerine göre şekillendirmek değil kendi yolunuzu çizmektir. Seçeceğiniz bu yol ve bu süreç size özgüdür ve çoğu zaman başkalarını memnun etmeyecektir. Bunun normal olduğunun ve hepimizin başına geldiğinin farkında olmak yararlı olacaktır.

Kendinizi sevmenin en belirgin sonuçlarından biri de başkalarını kabullenme ve takdir etmedir. Kendini seven bir kişi etrafındakilerde doğal olarak gelişen bir saygı duygusu uyandıracaktır. Kendinizi sevmek, üzerinize almanız gereken bir görevdir ve sizi başka her şeyden daha çok tatmin edecektir.

Görseller: Margarita Kareva, Art TreeLight

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.