Kendinizi Sevmenize Yardımcı Olacak 5 Muhteşem Söz

Kendinizi Sevmenize Yardımcı Olacak 5 Muhteşem Söz

Son Güncelleme: 17 Temmuz, 2017

Kendinize karşı ne kadar eleştirel yaklaştığınızın farkında mısınız? Belki, her aynaya baktığınızda incitici şeyler söylüyorsunuz. Çoğu zaman kendimizi en çok eleştiren yine biziz.

Bu yazıda kendinizi sevmenize yardımcı olacak en güzel sözleri sizinle paylaşacağız. Ne de olsa, hayatınızın sonuna dek sizinle olacak kişi yine sizsiniz. Korkularınıza, hatalarınıza, zafer ve tecrübelerinize rağmen. 

1. “Nihayet kendimden kaçmayı bıraktım. Kendimden daha iyi kim olabilirim ki?” – Goldie Hawn

Amerikalı aktris, kendinizi sevmenin bir seçenek olduğunu hatırlatıyor. Mutlu olmak için daha fazla şeye ihtiyacınız olduğunu düşünmek kolay. Çoğu insan, sanki bir yarışmadaymış gibi yaşıyor hayatını.

Daha fazla paraya mükemmel bir vücuda vs. sahip olmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ama günün sonunda, önce kendinizi sevmediğiniz müddetçe mutlu olamayacaksınız. Bütün hayatınızı kim olduğunuzdan kaçarak yaşarsanız, sonunda kendinizi kaybedersiniz. Kendinizi gerçek anlamda tanıyın. Hiçbir basmakalıp düşüncenin, sizi farklı biri olmanız gerektiğine inandırmasına izin vermeyin.

2. “Kendinizi olduğunuz gibi sevmezseniz, başkalarını sevemezsiniz. Kendinize merhametiniz yoksa, başkaları için merhamet duyamazsınız.” – Dalai Lama

Pek çok insan, başkalarına yardım ederek ve dünyaya sevgi duyarak yaşıyor. Ama içten içe bir şeyin eksik olduğunu hissediyor ama bu hisse bir ad koyamıyorlar. Siz de bu insanlardan biri misiniz? Kendinize sevginizi ne sıklıkta gösteriyorsunuz? Kendinize merhametli davranıyor musunuz? 

Kendinizi olduğunuz gibi sevmek ve bunu göstermek, sizin için her şeyden faydalıdır. Kendinizi eleştirmek, değer vermemek ya da kendinize negatif bir tutumla konuşmak size zarar vermekten başka işe yaramaz. Unutmayın ki hayatınızdaki en önemli sevgi ve merhamet, kalbinizden kendinize yönelendir.

3. “Beni sevmek senin değil benim işim.” – Byron Katie

Hayatta neye dikkat ediyorsunuz? Muhtemelen, gününüzün büyük kısmını başkalarını mutlu etmeye çalışmakla geçiriyorsunuz. Böyle yaptığımızda insanların bizi daha çok seveceğini ve daha mutlu olacağımızı düşünürüz.

Bu düşüncedeki sorun şu ki hiç kimse sizi kendinizden çok sevemeyecektir. Zor bir zamandan geçtiğinizde ve kendinizi yalnız hissettiğinizde, kendinizi sevmeyi hatırlayın. Hatalarınız, korkularınız ve hatta kusurlarınızın bir önemi yok. Siz, tam olarak sevilmeyi hak eden bütün bir insansınız. Neden kendinizi tam olarak sevmekle başlamıyorsunuz işe?

4. “Kendinizi sevmek, narsist olmak ya da başkalarına karşı nankör davranmak demek değildir. Aslında kendinizi, hayatınızdaki en önemli, sevgi ve saygıyı en çok hak eden misafir olarak ağırlamaktır.” – Margo Anand

Hayatımıza kaç kişinin girmesine izin veriyoruz? Birinin sevgimizi hak ettiğini düşündüğümüzde, onları rahat ettirmek için elimizden geleni yaparız. Peki ama kendimize aynı şekilde davranıyor muyuz? 

Fiziksel görünüşünüze dikkat etmek, biraz kendinizi şımartmak ve kendiniz olduğunuz gibi sevdiğinizi söylemek çok basit şeylerdir. Kendileriyle ilgilenmenin narsisizm ile eşdeğer olduğunu düşünen bazı insanlar var. 

Oysa bu tamamen yanlış. Kendinizi sevmek ve narsisizm arasında büyük bir fark vardır: kendinize verebileceğiniz zarar. Narsist bir kişi, etrafındaki herkese hiç düşünmeden zarar verir. Kendini seven ve değer veren bir kişi ise mutluluğunuzu paylaşır ve çevresindekilere zarar vermez.

5. “Hiç kimse sizi takdir etmiyorsa, siz kendinizi takdir edin. Kimse size iltifat etmiyorsa, siz kendinize iltifat edin. Size cesaret vermek kimsenin işi değil. Sizin işiniz. Cesaret yalnızca kendi varlığınızın derinliklerinden gelebilir.” – Joel Osteen

Çok küçük yaşlardan itibaren, başkalarından takdir beklemeyi öğreniriz. Okulda iyi bir not almaktan tutun da eşinizden, arkadaşlarınızdan, hatta patronunuzdan takdir görmeye kadar. Mutluluğunuz, başkalarının size ya da sizin hakkında ne söylediğine bağlı olmamalı.

Kendinizi olduğunuz gibi sevmeli ve kendi başarılarınızı kutlamalısınız. Başarısız olduğunuzda, bunu aşıp kendi başınıza devam edebilmelisiniz. Böylece başkalarının hakkınızda ne düşündüğünü umursamadan hayatınıza devam edebileceksiniz. 

Eminim ki başkalarından destek alamadığınız durumlarla karşılaşmışsınızdır. Bizi en çok seven insanlar bile bir noktada kasten ve bilinçli olmadan uzaklaşabilirler.

Bu sözler, kendinizi sevmenize yardımcı olacak harika sözler. Bazen ne kadar önemli olduğunuzu unutmak çok kolay ama bu sözler, en çok ihtiyacınız olan zamanlarda size yardımcı olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.