Kendinizi Sevin, Kendinizi Koruyun: Sınırlar Belirleyin

Kendinizi Sevin, Kendinizi Koruyun: Sınırlar Belirleyin
María Alejandra Castro Arbeláez

Yazan ve doğrulayan psikolog María Alejandra Castro Arbeláez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Hepimiz kendimize göre severiz ve kendi seçimlerimizi yaparız. Bu gücün farkında olmasak bile ilişkilerimizi dilediğimiz gibi kurma gücüne sahibiz. Bütün bunlar bizim tutumumuza bağlı. Başkalarıyla, dünyayla ve elbette kendimizle olan etkileşimlerimiz bu seçime bağlı.

Bağlantı kurmanın bütün farklı yolları arasında, en önemli olan (ve aynı zamanda da diğer ilişkilerin temelini oluşturan) ilişki, kendimizle olan ilişkimizdir. Kendimize nasıl davrandığımıza ve duyduğumuz saygıya bağlı olarak, başkaları ve evrenle ilişki kurmaya açık olabiliriz. Dolayısıyla, kendimizle ilgilenirsek, etrafımızdakilerle daha özgün ilişkiler kurabiliriz.

Kendimizi sevmek söz konusu olduğunda bazı önemli faktörler vardır. Bunlardan ilki, kendimizi ne kadar zorlayabileceğimizi anlamak için kendimizi tanımaktır. Ek olarak, bu diğer insanlarla ilişkilerimize yansıyacaktır. Kendimizi tanıdığımızda, ilişkilerimiz daha zengin olur ve karşılaşabileceğimiz çeşitli sınırları anlayabiliriz.

kalp çizen kız

Kendimizi sevdiğimiz için, neler yapabileceğimizi biliyoruz

Kendimizi sevdiğimizde, ne kadar ilerleyebileceğimizi öğreniriz. Sınırlarımızı anlamamıza yardımcı olan bir takdir duygusu geliştiririz. Dolayısıyla, şunu öğreniriz:

 • Mükemmel değiliz: “Kendimi seviyorum” demek, kimsenin mükemmel olmadığını anlamak anlamına gelir. Ardından, hata yapmanın iyi olduğunu ve bunun sizi hayal kırıklığına uğratmaması gerektiğini fark edersiniz.
 • Kendimizi çok fazla zorlamamalıyız: “Kendimi seviyorum” cümlesi aynı zamanda ne zaman duracağını bilmek anlamına gelir. Eğer kendimizi çok zorlarsanız, bunalmış hissedersiniz.
 • Hatalarımızdan ders çıkarabiliriz: Kendimizi sevmek ayrıca her hatayı bir ders gibi görmek anlamına gelir. Böylece, problemler yüzünden kendinizi boğuluyor gibi hissetmezsiniz.Çünkü kendinizi tanıdınız ve başınızdan geçen her şeyin önemli bir deneyim olduğunu öğrendiniz.
 • Kendinizi şaşırtın: Kendimize sevgimizi her gösterdiğimizde, anı yaşamayı seçeriz. Kendinizi ne kadar zorlayabileceğinizi ve geleceği zorlamayı bırakmayı öğrenince, her şeyin kontrol altında kalmasına ihtiyacınız olmayacak. Kendinizi sevmek, akışına bırakmak demektir!

Kendimizi severek kendimizi daha derinden tanırız. Bu bize aslında kim olduğumuzu öğretir. Duygularımızı ve düşüncelerimizi anlarız ve çeşitli durumlara nasıl tepki verebileceğimizi tahmin etmeye başlayabiliriz.

Öz sevgi ilkesini uygularken, bizim için en iyi olanı öğreniriz. Bu nedenle, bu bilgiye göre kararlar alır ve umduğumuz şey olmasa bile, yaşadığımız her tecrübenin bir öğrenme fırsatı olduğunu kabul ederiz. Dahası, kendimizi yargılamayız çünkü her şeye gücümüzün yetmediğini anlarız. Yaşadığımız her şeyi kontrol etme gücüne sahip değiliz.

Ne zaman ”Yeter!” diyeceğimizi biliyoruz

Kendimizi sevdiğimiz zaman, yapabileceğimiz her şeye değer vermeyi ve geri kalan şeyler için sınırlar oluşturmayı öğreniyoruz. Bu, bir şeyden hoşlanmadığımızda sesimizi yükseltmek ve dolayısıyla ilişkiler kurmaya devam etmek demektir. Bu sayede hayatlarımızdaki insanlar ne kadar ilerlemeye istekli olduğumuzu, bizi neyin rahatsız ettiğini ve ne yapabileceklerini bilirler.

“Kendimi seviyorum” demek, “Yeter!” demeyi bilmektir. Bu, çok ileri gittiğimizde başkalarıyla iletişim kurmak demektir. Bu sayede sınırları belirler ve kendimize zarar verebilecek şeylerden korunuruz. Ancak her zaman incinmekten kaçınamayız- başkalarının yaptıklarını kontrol edemeyiz, ancak bazı şeyleri engelleyebiliriz.

Kendimizi sevdiğimiz zaman, birisine güçlü bir şekilde bağlı olsak bile, nasıl hayır diyeceğimizi biliriz. Bir şeyi nasıl sonlandıracağımızı biliyoruz çünkü bazı durumların sadece daha acı verici olacağını anlarız. Kendinizi sevmek, sizin için neyin iyi ve kötü olduğunu akılda tutmak anlamına da gelir.

kendimizi sevmek

Kendinizi sevmenin ve korumanın faydaları

Kendimizi sevdiğimiz ve koruduğumuzda, endişelerimizden kurtulur, kendimize ve başkalarına karşı dürüst olabileceğimiz uyumlu bir ortam yaratırız. Bir ilişkinin tadını çıkarmanın en iyi yolu, kendimiz olmak, ne istediğimizi bilmek ve bunu etkili bir şekilde ifade etmektir. Sınırlarımızı belirlenmesinde birçok avantaj vardır:

 • Kendimizi olumsuz düşüncelerden kurtarmak
 • Daha iyi yaşam kalitesi
 • Hayatı akışına bırakmak
 • Ruh halimizi geliştirmek
 • Kendimizi problemlerden kurtarmak
 • Kendimizi daha iyi tanımak
 • Daha girişken olmak
 • Karar almakta zorlanmamak

Kendimizi severken, ne istediğimizi ve nereye gittiğimizi öğrenmek de dahil olmak üzere kendimizi daha derinden anlıyoruz. Bu, mükemmel olmaya çalıştığımızda, hayal kırıklığına uğradığımızda ya da işler kontrolümüzün dışına çıktığında sınır belirlememize yardımcı olacaktır.

Gördüğümüz gibi sınırlar koymak sahip olduğumuz en büyük hazineye yani kendimize en iyi şekilde bakmanın bir yoludur. İmajımızı korur ve daha samimi ilişkiler kurarız. Bu da huzura ulaşmamıza yardımcı olur.

Korkularınızı bırakın ve kendinize hak etmiş olduğunuz koşulsuz sevgiyi vermeye cesaret gösterin! Bugün kendinizi daha iyi tanıyın


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.