Logo image
Logo image

Özgün Bir Romantizm İçin 24 Tavsiye

3 dakika
Özgün Bir Romantizm İçin 24 Tavsiye
Son Güncelleme: 07 Şubat, 2017

Neyin “romantik” olduğunu düşündüğümüzde şu resimler gözümüzün önüne geliyor: çikolata, çiçek, mum ışığında yemek… Bunlar kötü şeyler değildir ama romantizm konsepti çok daha geniştir ve ilk bakışta gördüğümüzden çok daha fazlasını işaret edebilir.

“Romantik bir insan değilim işte!” dediğimiz olmuştur. Fakat romantizm, bizi başka bir insanı en derin şekilde sevmeye yönelten güçlü duyguların ifadesinden başka bir şey değildir. Bunlar içimizde duyduğumuz hislerdir. Yani kesin bir şekilde söyleyebiliriz ki hepimiz romantiğiz!

“Aşk birlikte gülebilmektir.”

– Francoise Sagan

Some figure

Bir ilişkinin başlangıcında umut, yenilik ve hayranlık duyguları bizi daha romantik davranmaya iter. Fakat bu aşamada her şey yüzeyseldir. Zaman geçtikçe rutinleştikleri veya ilişkide güven sağlandığı için bu romantik hareketleri unutabiliriz.

Bir çiftin iyi geçinebilmesi ve birlikte mutlu yaşayabilmesi için bu romantik hareketlerin unutulmaması gerekir. Aşk, asla tam olarak inşa edilmeyen ya da dekorasyonu tamamlanmayan bir eve benzer. Daima yapılacak işler vardır. Eklenecek detaylar vardır.

Aşk, günlük küçük detaylarda bulunur. “Romantik” olmak demek, “klişe davranmak” demek değildir.

Cömert olmayı öğrenmek, küçük bir bebeğe bakar gibi aşkınızla her gün ilgilenmek, rüzgar çıksa ve yağmur yağsa da yanmaya devam edecek küçük bir alev… İşte bunlardır romantizm.

Daha romantik olmak için 24 öneri

Aşık olduğumuzda hepimiz romantik oluruz. Ama hayattaki birçok şey gibi bu duygularımızı da nasıl ifade edeceğimizi bilemeyiz.

Utangaç biriyseniz, duygularınızı ifade etmek zor olabilir. Rutinin el koyduğu bir ilişki yaşıyorsanız, birbirinize karşı güçlü duygular hissediyor olmanıza karşın bu duyguları göstermek büyük bir güçlük halini alabilir. Şimdi size özgün bir romantizm yaşamak ve bu süreçte kim olduğunuzu unutmamanız için 24 öneri sunuyoruz.

“Sevmek, yalnızca aşık olmak değildir, anlaşmaktır da.”

– Francoise Sagan

Some figure
 1. Asla kendiniz olmaktan vazgeçmeyin. Her birimiz kendimize göre romantiğiz ve bu bakımdan özgün olmak için doğal ve samimi davranmamız gerekir.
 2. Partnerinizi baştan çıkarın. Ona eşsiz olduğunu hissettirin; ona hayran olduğunuzu, saygı duyduğunuzu ve onu istediğinizi belli edin.
 3. Sevdiğiniz kişiye sürprizler yapmayı bırakmayın. Monotonluktan kaçının.
 4. Partnerinizin romantik bulduğu şeyleri düşünün.
 5. Tutkuya “evet”, Takıntıya “hayır”. Romantizmin antitezi, takıntıdır. Bütün günümüzü romantik olmaya çalışarak geçiremeyiz. Böyle yaparsak sevdiğimiz insanı boğarız. Hayattaki her şey gibi romantizm de dozunda olmalı.
 6. Samimi olmak da romantik olmak demektir. Süslü laflar, doğal olmayan hareketler, umduğumuzun tam tersi etkiyi yaratabilir. Bir şey samimi ve içten gelerek yapılmazsa göze batar ve hiçbir işe yaramaz.
 7. Partnerinize hayranlık duyun.
 8. “Seni seviyorum” demeyi unutmayın… Seviştikten sonra birbirine “seni seviyorum” diyen çiftlerin daha mutlu, birbirine bağlı ve güçlü bir ilişkide olduğu kanıtlanmıştır. 
 9. Gittiğiniz her yerde ve başkalarının yanında rahat olmaya çalışın.
 10. Her gün konuşun. Uzmanlara göre, her gün otuz dakika konuşmak bir ilişkiyi güçlendirir.
 11. Elinizden geldiğince partnerinizi dinleyin. 
 12. Ona mektuplar yazın.
 13. Partnerinize fiziksel olarak da sevginizi gösterin. İkinizin de sıkıntılı hissettiği anlarda sarılmaktan daha romantik ne olabilir? Hiç ummadığı anda bir öpücük verin. Ya da uzaktan bir tebessüm edin, göz kırpın. Sevdiğinizi günde en az bir kez kucaklayın. Sarılmak, aşkın güçlü dostudur.
 14. Tanıştığınız yere geri dönün ve o zaman ne yaptıysanız yine onu yapın.
 15. Sadece ikiniz için özel bir akşam yemeği yapın.
 16. Normalde yapmayacağınız ev işlerini yapın. Mesela, ütü yapabilir, yerleri silebilirsiniz. Eşinize sürpriz yapın.
 17. Küçük jestleri asla unutmayın. Bu hareketler partnerinizin hep aklınızda olduğunu gösterir. Eve giderken birkaç çiçek alın, küçük bir aşk notu bırakın ya da günün ortasında onu düşünüp sevdiğinizi söylediğiniz küçük bir mesaj gönderin.
 18. Beraber bir şeyler yapın. Yemek pişirin, dans edin ya da şekerleme yapın.
 19. Birlikte resimlerinizin bulunduğu bir albüm yapın. Hatıralarınız, mektuplarınızla dolu bir albüm hazırlayın.
 20. Sevdiğiniz için hoş görünün.
 21. Sırf “selam” deyip birkaç dakika konuşmak için işten onu arayın. 
 22. Birlikte yaşamıyorsanız, “günaydın” ve “iyi geceler” demek için mesaj gönderin.
 23. Mizah anlayışınızı asla unutmayın!
 24. En kötü anlarda ona cesaret ve güç verin. Yeni bir işe başlamadan evvel ya da doktora gitmeden önce ona sarılın, bir öpücük verin, elini tutun.

Hiç şüphesiz, bu listeye birkaç şey daha ekleyebilirdik. Hepimizin kendine özgü romantik olma yollarımız var. Önemli olan, kendiniz olmayı unutmamak. Özgünlük, bizi başkalarından farklı kılan ve gerçekten kim olduğumuzu göstermemizi sağlayan şeydir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.