Logo image
Logo image

Kendinizi Geliştirmek İçin Faydalı 7 Söz

3 dakika
Kendinizi Geliştirmek İçin Faydalı 7 Söz
Son Güncelleme: 12 Temmuz, 2017

Kendini geliştirmek, insanın hayatını geliştirmek için değişiklikler yapması demektir. Kendimizden ve çevremizdeki şartlardan memnun olduğumuz bir durum aramak ve bulmaktır. 

“Hepimiz, evrenden bir ısırık almak için buradayız. Öyle değilse, ne için buradayız ki?”

– Steve Jobs

Ama değişim süreci, korku ve güvensizlik duygusu uyandırır. İnançlarımızı yıkmak ve korkunun çtesine geçmek güçtür.

1. Harekete geçin ve durmayın

“İyi olan daha iyi olana ve daha iyi olan mükemmel olana dek asla durmayın, boyun eğmeyin.”

Birçok insan, hayatta sahip olduklarından şikayet eder ama bunu değiştirmek için bir şey yapmaz. Her gün, memnuniyetsizliklerini gösterirler ama harekete geçmezler. Etrafınızdaki şeylerden mutsuzsanız, harekete geçmeli ve asla durmamalısınız.

Elinizdekiyle yetinmeyin, aramaktan vazgeçmeyin. Günlerinize merak rehberlik etsin. Çocukken dünyayı nasıl keşfettiğinizi hatırlayın ve dünyaya yine öyle bakın. O maceralı yaşamı yeniden elde edin. Asla durmayın.

Some figure

2. Kolay olanlardan önce zor şeyleri yapın

“Güçlükler, sıradan insanları sıra dışı yolculuklara hazırlar.”

Yeni bir zorlukla karşılaştığımızda, her şey karmaşık ve belirsiz gözükür. Bizi strese sokar bu durum. Ama bu, başkalarının bizden beklediği kişi değil olmak istediğimiz kişi olabilmek için aşmamız gereken bir engeldir.

Zamanın geçmesiyle, ilk başta zor olan şey kolaylaşır. Korkularımızı aşmayı, kabul etmeyi ve onlarla yüzleşmeyi öğreniriz. Bunları tanır ve gözlerinin içine bakarız. Korkularımızla başa çıkarız, dolayısıyla bizim için tehdit olmaktan çıkarlar. Motivasyon kaynağı olurlar.

3. Kendi önceliğiniz olun

“Hayatınızı değiştirmek için önceliklerinizi değiştirmeniz gerek.”

Çoğu zaman, başka insanlara öncelik veririz. Kendimizi tamamen başkalarına adarız. Onların istek ve ihtiyaçlarına, onları mutlu etmeye odaklanırız. Bazen de onların mutluluğu uğruna kendi mutluluğumuzdan vazgeçeriz. Peki bu bizi nerede bırakır?

Some figure

Kendi önceliğiniz olmak zamanı geldi. Artık herkesten önce siz gelmelisiniz. Kendinize zaman ayırmalısınız. Bencil olmaktan söz etmiyoruz, başkaları ve kendiniz hakkında dengeli bir şekilde düşünmekten bahsediyoruz.

4. Mutlu olmayı hak ediyorsunuz

“Yakında güneşin parladığını göreceksin, sen herkesten çok hak ediyorsun mutlu olmayın.”

Mutlu olmayı hak ediyoruz ve bazen bu gerçeği unutuyoruz. Başkalarını mutlu edeceğini düşündüğümüz şeyleri yapıyoruz ve kendi hayallerimiz üzerinde düşünmüyoruz. Kalbimizi dolduran ve bizi gülümseten şeylerin ne olduğunu unuturuz.

Mutluluğun tadını çıkarmayı da hak ediyorsunuz. Kalbinizi ve ruhunuzu sevinçle doldurmayı hak ediyorsunuz. Her saniyenin tadını çıkarmayı, hayallerinizi gerçekleştirmeyi, tutkunuzu iletmeyi ve sevildiğinizi hissetmeyi hak ediyorsunuz.

5. Cesur olun ve risk alın

“Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.”

– Paulo Coelho

değişme zamanı geldiğinde en büyük engel, korkudur. Bu korkunun nedeni daima bir riskin söz konusu olmasıdır. Kaçmadan bu korkuyu yönetmek, öğrenmemizi ve büyümemizi sağlayan şeydir.

İnsanlar olarak gelişmemiz için daima risk almamız gerek. Risk aldığımızda daima başarısızlık ihtimalinin olduğunu unutmamalıyız. Ama bu başarısızlık, bir tecrübe olacaktır. Kendinizi daha iyi tanımanızı ve korku karşısında nasıl hareket etmek istediğinizi öğrenmenizi sağlayacaktır.

6. Kendinize karşı dürüst olun

“Başarılı olmak istiyorsanız, tek bir kurala sadık kalmalısınız: asla kendinize yalan söylemeyin.”

– Paulo Coehlo

Kendinize yalan söylemek, korkularınızla yüzleşmemeye yönelik bir stratejidir. O durumda hiç kimsenin inanmayacağı bahaneler üretiriz kendimiz için. Bu durum bizi çok mutsuz etmesine ve değişme gücünün içimizde olduğunu bilmemize rağmen bunu yaparız.

Kendimizi keşfedebilmek ve hayatın her gün önümüze çıkardığı güçlükleri aşabilmek için gerçeği samimiyetle görmeliyiz. Kendinize yalan söylemeyin, kendinizi tanıyın ve erdemlerinizi büyütün. Kim olduğunuzu keşfedin.

Some figure

7. Hayal kurmaktan vazgeçmeyin

“Bir yetişkin gibi düşünün, genç gibi yaşayın, yaşlı biri gibi tavsiye verin ve tıpkı bir çocuk gibi hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin.”

Kendinizi geliştirmek için en önemli sözlerden biridir bu. Çünkü hayallere sahip olmak, kendinizi geliştirmenin ilk aşamasıdır. Hayalleriniz hakkında düşünün, başardığınız anı ve nasıl hissedeceğinizi düşünün. Kalbinizi dolduracak hissi, yanınızda olacak kişileri o anda duyacağınız kokuları, hepsini düşünün. Hayalinizi elle tutulur hale getirin.

Hayalinizi her ayrıntısıyla gözünüzde canlandırın. Böylece amacınız konusunda kesin olabilirsiniz. Hedefiniz somut olmalı ki onu başarmak için çalışabilesiniz. Dolayısıyla, hedefinizi tanımlarken çok açık olmalısınız.

Kendinizi geliştirmek hakkındaki bu sözleri her gün hatırlayın. Görünür bir yere yazın ve hedeflerinizi başarmak için uygulayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.