Logo image
Logo image

Motivasyonumuzu Neden Kaybederiz?

3 dakika
Motivasyonumuzu Neden Kaybederiz?
Son Güncelleme: 16 Ocak, 2017

Bazen yaptığımız işe odaklanmak o kadar zor olur ki, ofisten çıkmak ya da o işi ertesi güne bırakmak daha verimli olabilir. Motive olamadığımızda ya da konsantrasyonumuz bozulduğunda, her şey iki üç daha da zormuş gibi gelir. Dakika başı durur, derin bir nefes alıp, devam etmek için kafamızı toplama çalışırız.

Bir hedefe ulaşmak istediğimiz halde odaklanamadığımız zaman, sadece bunalmış ve üzgün olmakla kalmayız, aynı zamanda kaygı ve stres seviyemiz de aşırı bir şekilde yükselir.

Motivasyon, harekete geçmemiz sağlayan enerji, bizi daha ileriye götüren araç, “hayatımızın amacı” olarak adlandırdığımız eksik bulmaca parçasıdır. Ayrıca bizi daha üretken, yaratıcı ve hatta mutlu kılar.

Peki, motive olmak bu kadar zorken, motivasyonumuzu kaybetmek neden bu kadar kolay?

Motivasyon eksikliği dev bir kartopuna dönüşebilir…

Bu benzetme hem gerçekten ilginçtir, hem de konumuzla ilgilidir. Tabii ki, yaptığımız işe dikkat edemediğimiz zaman, iş daha çok zaman almaya başlar. Kötü yanı sadece bu da değil, bekleyen diğer işler de yığıldıkça yığılır.

Fakat bu durumu, bizim için yeni bir zorlu görev olarak algılamak yerine, yapılacak binlerce sayfa iş olarak kabul edip, aslında yapmamız gerektiği gibi işe gitmeyi ve ‘kendimize gaz vermeyi’ zor buluyoruz.

Some figure

Motivasyonumuzu kaybetmek, bir hedefe ulaşmak için gerekli olan ilgi eksikliği veya iş ile ilgili konuyu anlamamış olmaktan kaynaklanmaktadır.

“Yenildiğiniz zaman, durumu, planlarınızın mantıklı olmadığını gösteren bir işaret olarak kabul edin. Bu planları gözden geçirip düzeltin ve bir kez daha arzu ettiğiniz hedefinize doğru yelken açın.”

– Napoleon Hill

Aşağıda motivasyonumuzu kaybetmemize neden olan bazı maddeleri sizler için sıraladık. Aynı zamanda en önemli unsurunun kararlılık olduğu motivasyonumuzu koruma yolları da yine aşağıda mevcut:

Korku

Hedeflerinizden emin olduğunuz halde, eğer olayın biraz daha derinine bakarsınız, aslında korkudan titrediğinizi fark edersiniz. ‘Güvenli bölgenizden’ uzaklaşıp, yeni bir alanı keşfetmek istediğiniz zaman da bu duygu ortaya çıkar.

Sanki bir uçurumun kıyısında gibisiniz ve bu yüzden de devam etmek istemiyorsunuz. İşte bu bir motivasyonu kaybetme durumudur. Bunun olmasını önlemek için, korkularınızı anlamalı ve yavaş yavaş ama emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacak bir strateji tasarlamalısınız.

Yanlış hedefler

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, eğer hedefleriniz belli değilse veya siz onlarla uyum içinde değilseniz, başkaları için veya kendiniz için bile bu hedeflere ulaşmak daha zor olabilir.

İş yerinizde her ne yaparsanız yapın bir türlü kendi hedefinize odaklanamıyorsanız, belki de sebep, o şirketin iş alanı ile sizin uyuşamamanız veya başka yerde olmayı tercih etmenizdir.

Hedeflerinizin ne olduğu hakkında net olun. Bu hedefler şayet sizin değilse, her zaman için kendi ihtiyaçlarınıza göre değişikliğe açık olun.

Some figure

Geleceği çok fazla düşünmek

Eğer kafayı yarın ne olacağına çok fazla takarsanız, şimdi yaptığınız işlere asla odaklanamazsınız. Bir işi tamamlarken, aklınız ve fikriniz sadece işe odaklanmalı, başka bir şeye değil. Eğer pazar alışverişini, bu hafta sonu ne yapacağınızı, günlük ev işlerinizi, akşam eve dönerken bakkaldan ne alacağınızı, ne zaman ödeme alacağınızı, haftaya gireceğiniz sınavı, bu akşamki randevunuzu düşünürseniz, motive olamazsınız değil mi?

Unutmayın ki şimdi yaptığınız şey, sizin için daha büyük amaca hizmet etmelidir. Eğer dünyalar kadar işiniz varsa, oturun çalışın, bu kadar basit! Sonuç olarak, size kalan zamanda dilediğinizi yapar ve yapmanız gereken diğer işleri hiç düşünmezsiniz.

Yorgunluk

Yılın belirli zamanlarında, her şeye aynı anda odaklanmak zor olabilir. Aklımız sahilde, dağlarda veya geç saate kadar eğlenmekte olunca, motivasyon kaybı kendini belli eder.

Çok uzun zamandır gergin bir halde yaşıyoruz!

Bu durumlarda iyi bir uyku çekmek yapılacak en iyi şeydir. Beyninizi aşırı bilgi yüklemesinden biraz olsun uzaklaştırın. Odaklanmanın ne kadar kolay olduğunu ve zamanın ne kadar hızlı geçtiğini siz de göreceksiniz. Tatil siz farkına bile varmadan gelmiş olacak!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.