Kendinizi Daha İyi Tanımak İçin 3 Önemli Soru

Kendinizi Daha İyi Tanımak İçin 3 Önemli Soru
Adriana Díez

Yazan ve doğrulayan psikolog Adriana Díez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kim olduğumuzu dahi bilmiyorsak, kendimizi nasıl tanıyabiliriz? Peki, kendimizi gerçekten tanımıyorsak nereye gideceğimizi bilebilir miyiz? Nereye gittiğimizi bilmiyorsak, yanımızda kimleri istediğimizi bilmemiz mümkün müdür? İşte şu üç soru kendinizi daha iyi tanımak için size yardımcı olacak: Ben kimim? Nereye gidiyorum? Kiminle yürüyorum?

Bugünkü yazımızda, bu sorular ve olası cevapları üzerinde duracağız. Verdiğimiz yanıtlar bizi ne yaptığımızı ve bundan sonra nasıl davranacağımızı düşünmeye teşvik edecek. Bu cevaplar hayatımızın pusulasındaki üç önemli nokta olarak görev yapacak.

Kendinizi Daha İyi Tanımak İçin İlk Soru: Ben kimim?

Gelin, hassas bir iç gözlem alıştırmasıyla başlayalım. Kendinize kim olduğunuzu hiç sordunuz mu?Kendinize dair detaylı ve biri okuduğu takdirde hemen sizden bahsedildiğini anlayacak kadar doğru bir tanım yazdığınız oldu mu hiç? Bu zor bir iş ama imkansız değil.

kendinizi daha iyi tanımak için üç soru

Bu yüzden kendinizi tanımanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak başlamak istiyoruz.

Kim olduğunuzu bilmek, güçlü yanlarınızı, zayıf yanlarınızı, neleri sevdiğinizi ve neleri beğenmediğinizi bilmek anlamına gelir. Kendi içinizde hissettiklerinizle bağlantı kurabiliyorsanız, gerçekten kendini tanıyorsunuz demektir: düşünceleriniz ve duygularınızdan bahsediyoruz. Kendinizi diğer tüm önceliklerin üstünde tutarak kim olduğunuzu öğrenip kendinize saygı duyabilir ve değer verebilirsiniz.

Bu soruları cevaplayabilmeniz, kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacak anahtardır çünkü bu, kim olduğunuz üzerinde düşünmek için kendinize zaman ayırdığınız anlamına gelir. Kendinizi tanımlayabilirsiniz. Ayrıca sahip olduklarınızdan, taşıdığınız yüklerden ve duygularınızdan daha fazlası olduğunuzu bilirsiniz. Siz çevrenizden çok daha fazlasısınız: Sizsiniz!

Nereye gidiyorum?

Kim olduğumuzu öğrendikten sonra, nereye gittiğimizi bilmek önemlidir. Başka bir deyişle, tüm kaynaklarımı neye harcıyorum? Katıldığım tüm projeleri gerçekten beğendim mi? Nerede olduğuma hangi noktada karar verdim? Ne kadar kontrol sahibiyim? Ne istediğimi biliyor muyum? Hedeflerim neler? Yolum nerede başlıyor? Hangi yöne giriyorum?

Bu soruların önemi, kararlarınızın sizi acı çekme ve hayal kırıklığının baş kahramanlar olmadığı bir yola götüreceğini bilmektir. Bu, sahip olduğunuz kaynakların gerçek değerini bilmek ve önceliklerinizi sıraya koymak demektir.

Kiminle yürüyorum?

Kendinizi daha iyi tanımak için sormanız gereken bir diğer önemli soru da bu. Gerçekten kiminle olmak istediğimi biliyor muyum? Vaktimi kiminle geçirdiğimin kendi kararım olduğunu söyleyebilir miyim? Kendim için belirlediğim hedeflere ulaşmak adına başkalarına mı güveniyorum? Çoğu zaman bizi başkalarına dayanmaya zorlayan şey, kendi eksikliklerimiz veya ihtiyaçlarımızdır. Bazen bu eksiklikler, kararlarımızı bulanıklaştırabilir.

İşte bu yüzden bu, kendinizi daha iyi tanımak için yardımcı olacak üçüncü önemli sorudur. Kim olduğunuzu ve nereye gideceğinizi bilme yeteneğine sahipseniz, sizi yolunuzda destekleyebilecek ve gerekirse size yardımcı olacak birini seçmelisiniz. Öte yandan, yük olabilecek insanlardan uzak durmalısınız (ya da en azından onları önemli projelere dahil etmemeye çalışmalısınız). Son olarak, etrafınızı sizi önemseyen ve ne düşündüklerini açıkça söyleyebilen insanlarla çevirmeniz de akıllıca olacaktır.

el ele tutuşmuş çift

Kendinizi daha iyi tanımak

Kim olduğumuzu, sonra nereye gideceğimizi ve nihayet kiminle yürüyeceğimizi bilmemiz gerekir. Ayrıca tüm bu soruları bu sırada cevaplamamız gerekir, çünkü aksi hâlde, kafamız karışır ve başkalarının yolumuza karar vermesine izin veririz.

Kim olduğunuzu bildiğinizde, karar vermeye hazır olursunuz. Ayrıca bu, seçtiğiniz yolu tüm iniş çıkışlarıyla yürümeye devam etmeye veya bu yola başlamaya karar vermek demektir. İçinizdekileri görmek ve nereye gittiğinizi anlamak konusunda başarılı olduğunuzda, içinizdeki o şeyleri ve taşıdığınız yükü paylaşmaya da hazır olacaksınız. Böylece, kollarınızı açıp hayatınıza olumlu bir şeyler ekleyecek insanları kabul etmeye hazır olacaksınız. Aynı zamanda, etrafınızdaki insanlara da içsel zenginlik katacaksınız

“Bu sadece senin yolun. Başkaları bu yolu seninle birlikte yürüyebilir, ama senin için yürüyemez.”

– Buddha

İlginizi çekebilir ...
Zaman Çizelgesi Tekniğiyle Kendinizi Daha İyi Tanıyın
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Zaman Çizelgesi Tekniğiyle Kendinizi Daha İyi Tanıyın

Psikoloji, tedavi süreçlerinde birçok teknik ve araç kullanır. Zaman çizelgesi tekniği de bunlardan biridir. Kendini tanıma ve kendini anlamada kul...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.