Logo image
Logo image

Kendinizi Daha Çok Sevmenin 3 Yolu

2 dakika
Kendinizi Daha Çok Sevmenin 3 Yolu
Son Güncelleme: 12 Eylül, 2017

Çoğu zaman kendimizi, aslında olduğumuz kişiyi sevmeyi unuturuz. Belki de korktuğumuz için  geliştirmenin en iyi yolunun, kendimizden daha çok şey talep etmek olduğu fikrine kapılırız. Gerçekliğimizi algılama ve oluşturmanın bir yoludur bu ve toplumun da bunda önemli bir rolü vardır. Bir şekilde kendimizden nefret etmemiz fısıldanır kulağımıza. İşte bu yüzden kendinizi biraz daha sevebilmeyi öğrenmeniz için size birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz.

Bir şeyi başarmak güçse, çok fazla çaba göstermelisiniz şeklinde düşünülür. Ama bu durum her zaman doğru değildir. Unutmayın ki kalbinizin arzuladığı şeyi başarmak için acı çekmeniz ya da kötü bir zaman geçirmeniz gerekmez. Biraz bile bu şekilde düşünüyorsanız, kendinizi sevmekten çok uzaksınız demektir.

Çoğumuz, kendimizi ödüllendirmekten ziyade cezalandırmak üzere eğitiliyoruz. Günlük hayatımızda sağlıklı alışkanlıklara sahip olmamız ve direnç göstermemiz gerektiği doğrudur. Fakat tam potansiyelimize ulaşmayı istiyorsak, kendimizi sevmek, yerine getirmemiz gereken bir başka görevdir.

“Başka biri olmak istemek, olduğunuz kişiyi boşa harcamaktır.”

– Marilyn Monroe

Aştığınız tüm engeller, kendinizi sevmek için nedenlerinizdir

Hatıralarımızda taşıdığımız pek çok tecrübe, önemsizmiş gibi bile gözükse, aştığımız ve bizi biz yapan engellerdir. Ayrıca enerji harcamayacağımızı düşündüğümüz durumlar için çaba harcamışızdır oysa bu durumlar sürekli uyum ve çevremize odaklanma gerektirmektedir.

Kendinizi sevin ve bugüne dek başardığınız her şey konusunda iyi hissedin. Böylece öz güveniniz artar. Güç ve sorunlu gözüken durumlar, aslında gelişmenizi sağlayacak tecrübelerdir. Şikayet etmekten kaçının, o anları kabul edin ve sevin çünkü hayallerinize giden yolu onlar oluşturmaktadır.

Some figure

Kendinizi sevmeye başlamak için neden sevmediğinizi anlamalısınız

Yukarıda söylediğimiz gibi kendimizi kendimizden koruma, dikkatimizi hatalarımıza yönlendirme eğilimindeyiz. Çoğu zaman farkında bile olmadan kendinizi haddinden fazla eleştiriyoruz. Negatif iç diyaloğumuzla kendimize çok zarar veriyoruz.

Kendimizi sevme yolunda engel teşkil eden o inançlardan kaçınmak için onları ayakta tutan hususları belirlemeniz gerek. Bunun için bazen sevdiğiniz ve sizi seven, sizin için en iyisini isteyen ama hatalar da yapan kişilerin karşısında yer almak gerekir. Size tavsiyede bulunabilirler ama aldığınız kararların sorumlusu sizsiniz.

Some figure

Kendinizden özür dileyin ve kendinize teşekkür edin

Nazik ve merhametli olmayı, başkalarının ihtiyaçlarıyla ilgilenmeyi öğreniyoruz hepimiz. İyi bir insan olmak bu demek. Öyleyse  kendiniz dâahil kimseye zarar vermeksizin aştığınız ve öğrendiğiniz her şey için kendinize teşekkür edin.

Cesaret ve tutarlılıkla aldığınız her karardan mutlu olun, kendinize daima güvenin. Özgür olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzun kıymetini bilin ve başkalarını bir kalkan gibi görerek ya da sadece işler iyi gittiğinde evden ayrılarak özgürlüğünüzü sabote etmeyin.

Nasıl iyi hissedeceğinizi bilen yalnızca sizsiniz öyleyse kendinizi kötü hissettirerek zamanınızı harcamayın. Elinizde pek çok kaynak ve teknik var.  

Daha yüksek ve derin bir farkındalık durumuna ulaşmanızı sağlayan düşünme anlarını yaşamanıza izin verin. Kendinizle nasıl konuştuğunuzu ve etkileşime geçtiğinizi düşünün. Bunu istediğiniz gibi yapamıyorsanız, kendinizden özür dileyin.

Bu tür alışkanlık ve eylemler sayesinde zihninizi boşaltacak, iç benliğinizle barışacak ve hepsinden önemlisi de muhteşem bir insan olduğunuz için kendinizi daha çok seveceksiniz.

“Kendinizi sevmekte iyi değilseniz, başkalarını sevmekte zorluk çekersiniz; çünkü kendinize bile vermediğiniz zaman ve enerjiyi bir başkasına verdiğiniz için sinirlenirsiniz.”

– Barbara De Angelis

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.