Harika Büyükbaba ve Büyükannelere Bir Teşekkür

Harika Büyükbaba ve Büyükannelere Bir Teşekkür

Son Güncelleme: 26 Ağustos, 2017

Günümüzdeki büyükanne ve büyükbabalar, ailenin en genç üyelerinin hayatlarında harika, gerekli ve yeri doldurulamaz aile fertleridir. Onlar, geleceğe ışık tutan fenerler gibidirler, torunlarının hayatın küçük detaylarını kaçırmalarına müsaade etmezler.

Birçok kişi için büyükanne veya büyükbaba olmak, hayatta çok önemli bir aşamadır ve torunları onlar için çok önemlidir. Bu olay fiziksel, psikolojik ve sosyal mutluluğu artıran yeni bir ilişkiyi içerir. Bir şekilde, bu yeni yaşam, aynı zamanda kendilerinin yeniden doğuşunu da içerir.

Büyükanne ve büyükbabalar, torunlarına sınırsız miktarda hediyeler sunuyor: sevgi, değerler, tecrübeler, sırlar, dostluk ve her türlü bakım ve eğlence. Sanki torunlarıyla ölümsüzleşiyor gibi oluyorlar, çünkü torunlarına geçirdikleri değerler ve benzeri şeyler onlar aracılığıyla dünyada kalma fırsatı bulacak.

Modern büyükanne ve büyükbabalar

Büyükanne ve büyükbaba rolünün büyüdüğü ve ailenin en yeni üyelerini yetiştirme konusunda daha fazla etkiye sahip olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Yaşam beklentisinin artması ve toplumun gelişmesi, büyükanne ve büyükbabaların mevcut konseptini geleneksel rollerinden uzaklaştırdı.

Toplum geçmişe kıyasla artık daha farklı. Sadece tek bir aile türü değil, birçok aile türü var ve enerji dolu, spor yapan, parkta oynayan ve alışverişe gitmek ve geziler yapmaktan hoşlanan genç büyükanne ve büyükbabalarla dolu bir dünya var.

Böyle büyükanne ve büyükbabalar doğrusu övgüye değerler çünkü modern dünyada çocukları büyüleyen pek çok şey var, ayrıca yemek yedikten sonra izlerken veya oynarken uyuyakalabilecekleri son nesil telefonlara ve dev TV’lere sahip olan büyükanne ve büyükbabalarına de hayran görünüyorlar.Bu büyükanne ve büyükbabalar dijital dünyaya kendilerini hapsetmeden dijital ortama adapte olabilmiş kahramanlardır.

Karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki

Hem büyükanne ve büyükbabalar hem de çocuklar birlikte zaman geçirmekten büyük ölçüde faydalanırlar. Çocuklar büyükanne ve büyükbaba figürlerinden etkilenmektedirler ve büyükanne ve büyükbabalar da eşit derecede bu enerjik ve dünyayı keşfetmeye hevesli minik insanlardan etkilenmektedirler.

Onlar çocuk yetiştirme sürecinin önemli bir parçasıdırlar, anne babaların sahip olduğu iyi eğitim kaygısını yaşamak zorunda kalmadan sıkı bir duygusal bağ oluşturabilirler. Kural koymak ve çocukları kısıtlandırmak zorunda değildirler, sadece belirli bir düzeni takip ederler. Çocuk yetiştirme sürecinde gerçekleşen her an her şeyi doğru yapma endişesi yaşamadan sadece çocuklarla birlikte olmanın tadına varabilirler.

Torunlar ve büyükanne ve büyükbabalar her gün yapılan keşiflerde suç ortağıdırlar. Fakat en önemlisi, onlar torunlarının gözünde birçok şeyi olanaklı kılan büyücüdürler. Lezzetli yemekler yapmak, yeni yerlere gitmek, tüm hayvan seslerini bilmek (gerçekte var olmayanları bile), yaraları iyileştirmek ve çikolata vermek bu büyülere birkaç örnektir. Fakat onları en özel yapan şey, hiç şüphesiz torunlarına ayırdıkları vakittir.

İlginç bir şekilde, kusurları düzeltmeyi bilir, acıtmadan tırnaklarını kesebilir, duman çıkartmadan yemek yapabilir ve yatağın altındaki canavarları bir daha dönmemek üzere kovabilirler !

Gerçek ve koşulsuz sevgi

Tüm harika büyükanne ve büyükbabalara: Sizi torunlarınızın isteklerini yerini getirirken, onları gezdirirken, bütün aile için yemek yaparken, kahkaha atan ufaklığın resmini anne ve babasına gönderirken ve böylece çocuklarının sizinle güvende olduğunu gösterirken görüyorum. Bu kesinlikle üst düzey bir büyükanne ve büyükbaba davranışı.

Durup düşünürseniz, büyükbaba ve büyükanne sevgisi kadar saf bir koşulsuz sevgi olmayabilir. Onlar kendileri ebeveyn oldukları zaman hissettikleri duyguları şimdi çocuklarının deneyimlediğini gördükçe mutlu oluyorlar.

Dışarıdaki tüm harika büyükanne ve büyükbabalar, harika büyükanne ve büyükbabalar olmaya devam edin, zira torunlarınızda bırakacağınız iz silinemez olacaktır. Her gün torunlarınızın hatıralarında saklanan anılarla doludur ve daha sonra bu hatıralar sıcaklık bulmaları gerektiğinde onlar için bir sığınak olacaktır. Çünkü büyükannelerin ve büyükbabaların sıcaklığı gibi bir şey daha yoktur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.