Logo image
Logo image

Hayatta Her Zaman Engeller Çıkar, Onlarla Yüzleşecek Gücünüz de Hep Var

3 dakika
Hayatta Her Zaman Engeller Çıkar, Onlarla Yüzleşecek Gücünüz de Hep Var
Son Güncelleme: 29 Mayıs, 2017

Biz, sosyal açıdan, yaşadığımız olayların sadece olumsuz taraflarına bakmak için şartlandırıldığımız bir dünyada yaşıyoruz. Eğer üzerine düşmezsek, arkasındaki gerçeği görmemizi engelleyecek sorunlar ile boğuşuyoruz. Birçok durumda, üstesinden gelmek için üstün insani yetiler ve öğrenme kabiliyeti gerektiren engeller ile yüzleşiyoruz.

Belki de hayatınızda, tıpkı benimkinde olduğu gibi, yalnızca çözümlere odaklanıyorsunuz. Ve belki de bu çözümlerin bazıları size çok yabancı geliyor, haksız mıyım?

Gerçek şu ki, bu engelleri aşmamız söz konusu olduğunda, gerçekten olduğumuz insan gibi davranamıyor, kendimizde, bizi bir adım ileriye götürecek o güveni bulamıyoruz. Bu durumları düzeltmek için, ihtiyaç duyduğumuz doğru araçlara ve seçeneklere sahip olduğumuza inanmıyor olsak da, gerekli olan her şey zaten sizin ve kalbinizin içindedir. Burada yapılan hata ise, kendi gücünüze, iç dünyanızdaki o muazzam iç potansiyelinize hiç güvenmiyor oluşunuzdur.

“Başarının ilk sırrı kendine güvenmektir.”

– Ralph Waldo Emerson

İş sorunları çözmeye geldiğinde, genellikle kendimizi göz ardı ediyoruz. Başkalarının bize verebileceği değerli öğütleri hiçe sayarak, hayatımızı derinden etkileyebilecek değişiklikler yapıyor ve kendimizi sürekli bir değişiklik haline sokuyoruz. Ve sonunda, hep birlikte, birbirimizin kopyaları olup çıkıyoruz. Bizler, bizim için en iyi olduğunu düşündüğümüz ve en sonunda bizi mutlu edeceğine inandığımız idollerimize benzemeye çalışıyoruz.

Some figure

Kendinizi geliştirmek için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz

Ancak, bu düşünce tarzı neden yanlıştır? Çünkü, taklit etmeniz ve benzemeniz gereken kişi, yine siz olmalısınız da ondan, bir başkası değil. Ve bir birey olarak, kendinizi geliştirmek ve potansiyelinizi arttırmak adına çalışmalısınız. Hayat, size kendinizi geliştirmek ve kendinize güvenmek adına ihtiyacınız olan her şeyin zaten sizde var olduğunu göstermek adına engeller sunar.

Herbirimiz birbirimizden farklı yapıda olduğumuz için, aynı sorunlara farklı bir şekilde yaklaşırız. Çevremizdeki insanların, sadece size yönelik olan, olumlu ve mantıklı tavsiyelerini, rehberliklerini ve motivasyon içeren yaklaşımlarını baz almak makul bir hareketken, şunu asla unutmayın ki, bu sözleri bir bir yerine getirmek için sahip olduğunuz karakterden vazgeçmeyin. Sadece kendinize odaklanmak ve kıyaslama ve karşılaştırmalardan kaçınmak en iyi seçenektir. Sadece ihtiyacınız olanın ne olduğunu anlamak için bu tavsiyelere kulak verin.

Yaşadığım bu hayat boyunca şunu öğrendim ki, kendimi geliştirmek ve her gün karşıma çıkan her engeli aşmadaki asıl mevzu, kendimi tanımak, kim olduğumu bilmek, doğuştan gelen yeteneklerimi keşfetmek ve bunları sonuna kadar kullanma yollarını öğrenmekti. Kusurlarımı da kabul ediyorum, onların da benim bir parçam olduğunu kabul ediyorum ve onların kendimizi sevmek ve bana mükemmel olmadığımı hatırlatmak için hayatımda olduklarını anlıyorum. Bu sorunlardan herhangi birisinin nasıl çözüldüğünü “bilmiyorsam”, yardım isteyecek kadar mütevazı olmam gerektiğini de öğrendim.

“Eğer istediğiniz şey için savaşmazsanız, o zaman elinizde kalanlar için üzülmeniz tuhaf kaçar.”

– Anonim

Some figure

Her birimiz olağanüstü insanlarız. Şu ana değin yapamadığımız tek şey ise, ‘kendinizi kalpten sevememe‘, bu güzelliği ​keşfetmek için ilk adımı atamamak ve kendinize güvenin duyamamaktır. Bu yaşam macerasından alnınızın akıyla çıkmak için gerekli olan hayati yeteneklere sahip, son derece yetenekli bir bireysiniz. Bunu sakın ola unutmayın.

Kendinize inanmak için gerekli olan etmenler nelerdir?

Alçakgönüllülük ve düzgün bir tutum sergileme. Neyi, neden istediğini bilmek. Sizi benzersiz ve farklı bir insan olarak tanımlayan her şeyi bulun. Bu, hayatınızdaki nihai hedefiniz olabilir. Yaşamınızdaki zorlukları ve engelleri çok fazla düşünmek yerine, sahip olduğunuz gücünüzü anlamak için bir durup düşünün ve kendi yaşam görünümünüzün kalitesini artırın.

Gerçekten sizi siz yapan değerlerin ne olduğunu bulun ve onların peşinden gitmeye devam edin. Şimdiye kadar aklınıza gelen olumsuz düşüncelerin, zirveye çıkarmaya uğraştığınız ve gördüğünüz en güçlü potansiyel olan sizin yolunuza girmesine izin vermeyin. Siz, yolda karşınıza çıkabilecek her türlü engeli aşabilecek güce sahipsiniz.

“Birçok insan engellerin ne olduğunu görür; ama çok azı hedefin ne olduğunu anlar. Tarih, en başından varılacak hedefin ne olduğunu anlayanları altın harfler ile yazarken, engellere takılıp kalanlar ise, tarihin kara sayfalarındaki yerlerini almaya mahkum olur.”

– Alfred A. Montapert

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.