Logo image
Logo image

Kendinizden Başka Hiç Kimseyi Değiştiremezsiniz

3 dakika
Kendinizden Başka Hiç Kimseyi Değiştiremezsiniz
Son Güncelleme: 13 Mart, 2017

Kaç kere başka insanları değiştirmeye çalıştınız? Kaç kere başka insanlar sizi değiştirmeye çalıştı? Ne kadar uğraşsak da başkalarını değiştirmemiz, asla başaramayacağımız bir şeydir.

Biz, başka insanları değiştirmenin, birine sigara içmeyi bırakmasını söylemek kadar basit bir şey olduğunu düşünüyoruz. Eğer sigarayı bırakmaya niyetleri yoksa, onlara ne kadar dil dökseniz de, hala sigara içmeye devam edeceklerdir. Kendinizden örnek alın ve şu soruyu sorun: Gerçekten yapmak istemediğim bir şeyi yapar mıyım?

“Başka birini değiştiremezsiniz, ancak birisinin değişmesi için bir neden olabilirsiniz.”

– Anonim

Etrafımızdaki insanları, canımızın istediği bir şekilde değiştirebileceğimiz bir tür sanal dünyada yaşamıyoruz. Gerçek dünyada, iki seçenek vardır: ya insanları olduğu gibi kabul edin veya onlardan uzak durun. Ancak hiçbir zaman, hiçbir insanı değiştirme seçeneği olmayacaktır.

Başkalarını değiştirmeye çalışmayın

Some figure

Çok inatçı olduğumuzdan, bu yaklaşımı biraz daha iyi anlamak adına, aşağıdaki hikaye sizlerle paylaşıyoruz:

“Bir kral, kayalık bir kasabada yürüyordu. Birden sinirlenip, ‘Tüm inekleri öldürüp, derileri ile kasabanın tamamını halıyla kaplamanızı emrediyorum!’ dedi. Bölgenin bilge adamları bir araya geldi ve ‘Emredersiniz majesteleri, on bin ineği öldürüp, derilerini tabaklayacağız ve on sene içerisinde tüm kasaba halı ile kaplanmış olacak ki bir daha ayaklarınız dert görmesin’ dediler. Sonradan kralın soytarısı çıkageldi ve konuşmak için izin istedi. Kralın onayını takiben ‘Neden on binek inek keselim ki? Bir tanesini keser, derisinden, kralımıza ayakkabı yaparız’ dedi. İşte Kral, tam o anda, kasabanın tamamını değiştirmeye çalışmak yerine, kendini değiştirmenin daha kolay olduğunu öğrendi.”

Şimdi bu hikaye bize ne anlatmaya çalışıyor? Kral, bütün kasabayı değiştirmenin daha kolay olacağını düşündü, bu yüzden diğer olasılığı hiç aklına getirmedi. Aynı şey bizim de başımıza gelir. Her zaman, başka insanları değiştirmenin, kendimizi değiştirmekten daha kolay olacağını düşünürüz.

Bu öğrenmek ve dünyaya yeni gözlerle bakmaya başlamak için ihtiyaç duyduğumuz bir şey, böylece aynı hataları tekrar etmekten kaçınabiliriz. Başkalarını değiştirmek en kolay seçenek gibi görünür, kendimizi değiştirmekten çok daha kolay gelir. Bununla birlikte, kendimizi değiştirmek mümkündür, ancak başkalarını değiştirmek mümkün değildir!

“Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünüyor, ancak kimse kendini değiştirmeyi düşünmüyor.”

– Leo Tolstoy

Diğerlerini, oldukları kişi için kabul et

Some figure

Bir başkasını değiştirmek, artık onun kendisi olmadığı anlamına gelir.Kendi benliklerini

Bunu söylemek kolay, ama yapmak zordur. Evet, asla olmayacak bir değişim yaratmaya çalışmak için çok fazla güç ve enerji kaybedersiniz. Ancak insanları oldukları gibi kabul etmek de çoğu zaman düşündüğümüzden daha fazla enerji almaktadır. Bu yüzden bilinçsizce onları değiştirmeye çalışıyoruz.

Birine, sizin istediğiniz gibi davranmadığı için kaç kere kızdınız? Bunun en çok meydana geldiği durum olan romantik ilişkilerinizi düşünün. İstediğiniz şekilde davranmadılar mı? Herkes kendi kararlarını vermekte özgürdür. Eğer davranış biçimlerinden hoşlanmıyorsanız, onlarla neden hala beraber olasınız ki?

“Bazı şeylerin değişmesi için, sizin de değiştirmeniz gerekiyor. Bazı şeylerin iyiye gitmesi için, sizin de iyiye gitmeniz gerekiyor.”

– Jim Rohn

Ancak siz isterseniz değişebilirsiniz. Bir başkasının sizden değişmenizi beklediğini düşünün. Artık size bu şekilde daha fazla tahammül edemeyeceklerini söylerler, değişmeye çalışsanız da yapamazsınız. Bunu ancak içinizden gelirse gerçekleştirebileceksiniz.

İnsanları oldukları gibi kabul edin ve başkalarını değiştirmenin asla bir çözüm yolu olduğunu düşünmeyin. Genellikle düşündüğünüzden daha fazla şeye sebebiyet verebilecek nafile bir çabadır. Bu riski almayın. Kendinizi değiştirin ve başkalarını kabul edin.

Some figure
Görseller: Naoto Hattori

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.