Ciddi Bir İlişkiyi Gerçekten İstiyorum

Ciddi Bir İlişkiyi Gerçekten İstiyorum

Son Güncelleme: 10 Mart, 2017

İlişkileri, ciddi olanlar ve ciddi olmayanlar olarak ayırıyoruz ama ciddi bir ilişki içinde olmak tam olarak ne anlama geliyor ki? Ciddi bir ilişkinin hayattaki karşılığı, her insana göre farklı bir manaya gelebilir: uzlaşma, dürüstlük, özel olma, sadakat ve benzerleri. Ancak ilişkilerin her koşulda ciddi olması gerekir. Bir ilişki ciddi değilse, o ilişkiden ne beklenir ki?

Yeni teknolojiler bizi birbirimize daha yakın hale getiriyor gibi görünse de, aslında, diğer insanlar ile olan ilişkilerimizde artık kendimiz olamadığımız bir uçurum da yaratıyor. Kendimiz olmak yerine, maskelerle dolaşıyor ve kendimizi olduğumuzdan daha iyi göstermek, gerçek kimliğimizi kimseye göstermemek için gölgelerde yaşıyoruz.

“Size sorun değil çözüm getiren ilişkiler yaşayın. İhtiyacınız olan şey kendinizi emniyette hissetmek, korkmak değil. İhtiyacınız olan şey güvenebilmek, şüphe duymak değil.”

– Paulo Coelho

Eğer birisiyle bir ilişki içerisindeysem, o kişinin ciddi, saygılı ve dürüst olmasını isterim. Bu talep sahiplenme isteği ya da onun hayatının ‘biriciği’ olmak istediğim anlamına gelmez. Bu durum, eğer sana gerçeği söylersem, senin de bana gerçeği söylemeni beklerim demektir; eğer sana saygı duyuyorsam, senin de bana saygı duymanı beklerim; eğer senin özgürlüğüne karışmıyorsam, senin de benim özgürlüğüme karışmamanı ve buna saygı göstermeni beklerim.

Ciddi bir ilişki…

Ciddi bir ilişki, dürüstlük, hakikat, özgürlük, saygı ve samimiyeti barındıran bir ilişkidir. İlişkiler, ne tür bir ilişki olursa olsun, herkes için çok önemli ve benzersizdir. Ciddi bir ilişki bir çok manaya gelebilir, özellikle:

Kendiniz olabileceğiniz bir ilişki

İster kısa ister uzun süreli bir ilişkiniz olsun, kendiniz olmalı ve düşündüklerinizi sevdiğiniz insan ile paylaşmalısınız. Varsayımların arkasına saklanmayın. Başkalarının taleplerine göre davranır ve duymak istedikleri şeyleri söyleme eğilimi gösteririz. Ama bu bize nereye götürebilir ki?

Kendinizi adadığınız bir ilişki

İster, bir saat, bir hafta veya beş yıl sürsün, bir başkasıyla olan ilişkinizde, karşı tarafa duyduğunuz saygı ve dürüstlük bağlılığı söz konusudur her zaman. Ve eğer ilişki sadece cinsellik üzerine de kuruluysa, daha da fazla saygı duymanız gerekir, çünkü sonuçta birbirinizin önünde çıplak halde oluyorsunuz. Bundan daha ciddi bir durum olabilir mi?

Birbirinize saygı duyduğunuz bir ilişki

Bir kere, bir başkasını baştan çıkardıktan sonra hevesinizi alıp kaçacaksanız, bu durum kendi karakterinize bağlı olmaya karşı duyduğunuz korkudan kaynaklanmaktadır. Her ne kadar bu tür bir ilişki sadece tek bir gecelik de olsa, saygı hala önem arz eder. Ne istediğinizi açık bir şekilde önceden söyleyin. Eğer iki taraf da saygılı bir şekilde davranırsa, kimsenin şikayet edeceği bir şey kalmaz.

“Sağlam ve dürüstlüğe dayalı ilişkiler kurmak, her iki taraftan da sevgi, inanç ve bağlılık gerektirir.”

– Walter Riso

Cesur insanlar arasındaki ilişki

Cesur bir insan, tam olarak kim olduğunu göstermek için hiç bir sakıncası olmayan bir insandır. Hissetmekten korkmayan birisidir. Eğer size karşı hisleri varsa, korkmadan, çekinmeden size söyler. Eğer sizi görmek istiyorsa, lafı gevelemeyip ya da ilgisiz görünmeye çalışmayıp, sizi bir şekilde görür. Sizi öptüğü zaman, bütün kalbi ve ruhuyla yapar.

Ciddi bir ilişkinin erdemleri

Ciddi ilişkilerin birçok erdemleri vardır. Sorun, istediğimiz ve sevdiğimiz erdemleri seçip, ancak bize iyi gelecek şekilde bir ilişki yaratmak için bazılarını göz ardı edip değer vermememizdir. Birisiyle ilişki kurmak, kendi içinde ciddi bir iştir.

Dürüstlük

Cinsellik bazlı ilişkiler bile ciddidir. Seninle tek gecelik bir ilişki yaşayıp sonradan sırra kadem basmak istiyorsam, bunu sana önceden söylerim. Benimle yatmaya seni ikna etmek için sana binlerce yalan söylemem.

“Duygular yaşanır, hissedilir ve fark edilir; ancak bunlardan sadece birkaçı kelimeler veya kavramlarla ifade edilebilir.”

– Laura Esquivel

Tutarlılık

Eğer beni sevdiğini söylüyorsan, o zaman iki gün sonra da sen, telefonlarıma cevap ver, mesajlarıma geri dön, beni göz ardı etme ve yokmuşum gibi davranma. Davranışlarından ben sorumlu değilim. Eğer beni sevdiğini söylüyorsan ve ben de aynı şekilde hissediyorsam, ikimiz de birbirimize vakit ayırmak için ne gerekiyorsa yapmalıyız.

Özgürlük

Özgür olmak kaçıp gitmek anlamına gelmez. Karşılıklı olarak birbirinizin özel alanına, ikinizin de birbirinizin karakterlerine, ilgi alanlarınıza ve endişelerinize saygı duymanız anlamına gelir. Eğer birisi özgürlüğünüze saygı duymadığı için sizi sık boğaz ediyorsa, belki de size hiç saygı duyuyorlardır.

Bütün bunlardan dolayı, ciddi bir ilişki kurmayı gerçekten istiyorum. Ciddi olmayan veya “şakadan ibaret” ilişkiler, benim için hiçbir anlam ifade etmiyor. İnsanların saygılı olmadığı ya da korkak hareket edip kaçıp gittiği durumları hiç anlamıyorum.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.