Logo image
Logo image

Zorluklar Mücadeleyle Aşılır

4 dakika
Zorluklar Mücadeleyle Aşılır
Son Güncelleme: 07 Aralık, 2017

Yaşadığınız bir güçlük var ve bu güçlüğün üstesinden mi gelmek istiyorsunuz? O halde bütün gücünüzle mücadele edin ve göreceksiniz, sona biraz daha yaklaşacaksınız. Güçlükleri yenmenin tek yolu, emek ve zevki birleştirmektir. Atletler iki tür acıdan söz eder: sakatlandıklarında hissettikleri acı ile tüm güçleriyle mücadele ettiklerinde duydukları acı. İlk başta, acı çekerler ama sonrasında bundan zevk duyarlar çünkü bu duyguyla akıp giderler.

Ne var ki bu yazıyla kimseyi kandırmak istemiyoruz. Kalbimizin derinliklerindeki hayallerimizi gerçekleştirmek, öyle kolay bir iş değildir. Dahası, bunu başaran her bir kişiye karşılık, on kişi güçlükleri aşmaya çalışırken yere düşebiliyor çünkü bu öyle çok engel ve köşelerle dolu bir yol ki insanın ümitsizlik ve duygusuzluğa kapılmasın sebep olabiliyor.

Yine de bu yazıda gerçekleşmesini en çok istediğiniz hedeflerinizin ne olduğunu anlamanız ve içten içe isteyip de bir türlü kabul etmeye esaret edemediğiniz bu hedeflere ulaşmak için her gün çalışmanız için bazı fikirler sunmaya çalışacağız. Hedef ne kadar güç olursa olsun gücünüzün her damlasıyla denemeye hakkınız var. 

Kendi hedeflerinizi belirleyin

Bütün gücünüzle çalışmanızı söyleyebilirim ama ilk önce neden diye sormamız gerekmez mi? Başarmak istediğiniz hedefleri bilmeden parça parça iş yapmak doğru değil. Bu yüzden bilmeniz gereken ilk şey, hayal ve arzularınızın ne olduğunu bilmektir. Bunlar, kendinizi tanımlamanız istendiğinde sözünü ettiğiniz hedeflerdir.

Some figure

İlk göreviniz, araştırmaktır ve bu, sizi bekleyen güçlüklerin en kolayı değildir. Unutmayın ki bahaneler bulup oyalanarak yıllar hayallerinizi uykuda bıraktınız. Daha sonra yaparım, ya da şu zaman yaparsam daha iyi olur vb. bahaneler üretip durdunuz.

Bu, birçok insanın hemen pes ettiği oldukça karmaşık bir ilk süreç. Sanki çok güzel yemeklerle dolu bir tabak konmuştur önlerine ve bir lokmada her şeyi yemek zorundadırlar. Eğer daha önce acele etmediyseniz, şimdi her şeyi tek seferde yiyip bitirmek istemezsiniz. Bu anlaşılmaz gelecektir size. Hedefinize doğru giden yolda her şeyin birer adım atarak halledilmesi gerektiğini göreceksiniz.

Size tüm gücünüzle mücadele etmenizi söyleyebilirim ama hangi yönde? Dolayısıyla, kalbinizin en güçlü arzularını belirledikten sonra izleyeceğiniz plana karar verme zamanı gelir.  Bu noktada size yardımcı olacak şeyleri göz önüne getirin ve daha fazla çaba gerektireceğini düşündüğünüz o güçlüklerin ardından gelecek orta düzeyli ödülleri planlayın.

Some figure

Bu noktada kendinize dürüst davranmanız önemli. Kolay ve başarılabilir hedefler belirleyin. Arabayı atın önüne yerleştirmek iyi bir fikir değildir. Ama hevesimiz olmalı; ne çok basit ne de çok karmaşık  hedefler belirlemeliyiz, zira çok kolay ve çok zor yolların her ikisi de sinir bozucu olabilir.

Mantıklı ve gerçekçi bir eylem planı hazırlamayı unutmayın. Aklınızdaki fazla kuşlar, hedeflerinizi erişemeyeceğiniz yerlere koymanıza neden olacaktır. Bu aşamada hata yapmak kolaydır, zira çoğu insan, yapılması güç olanın aynı zamanda da karmaşık olduğunu görmeyi başaramaz. Ayaklarınızı yerden kaldırmayın ve akıllıca davranarak ne kadar ilerleyeceğinizi anlayın. 

“Arzularını fetheden kişilerin, düşmanlarını fethedenlerden cesur olduğunu düşünüyorum, zira en zor elde edilen zafer, insanın kendine hakim olmasıdır.”

– Aristotle

Eylem planını uygulayın

Hedeflerinizi ve izleyeceğiniz eylem planını belirlediniz. Şimdi doğru yönde ilerlemek için gerekli mekanizmaları uygulama zamanı.  

Unutmayın ki birçok uğursuz işaret, uyumsuz ses ve engel olacak bu yolda. Üstelik sizin yolunuz daha önce yürünmemiş yollardan olacak. Ama kendinize inanmak ve inancınızı korumak zorundasınız. Başarma gücüne tavrına ve arzusuna sahip bir insan olduğunuzu unutmayın.

Bu noktada pek çok insan tökezler. Tavır değişiklikleri her zaman anlaşılmayacaktır. Sosyal baskı, en becerikli zihinleri bile vazgeçirecek güçte olabilir. Ne yazık ki her kesin bir hayalin güçlükleriyle karşılaşmaya hazır olmadığı kısıtlı bir dünyada yaşıyoruz. Eğitim ve sosyal çevre, bunun için gerekli araç ve yapıları sağlamıyor ki bu da, toplumumuzdaki enerjinin boşa harcanmasına sebep oluyor.

Bütün gücünüzle mücadele edin

Son olarak hayallerinizin gerçekleşmesi için son bir şey söylemek istiyorum. Tüm gücünüzle mücadele edin. Hiçbir şey ya da hiç kimsenin hedeflerinizi sizden almasına izin vermeyin ve direnç, azim, kararlılık ve çabayla çalışın.

Aştığınız güçlükleri unutmayın. Onlar sizin cesaretinizi gösteren kuvvetler, atlattığınız zor durumları kanıtlayan kalıntılardır; hiçbir şeyin size engel olamadığının ispatıdır. 

Some figure

Hayalleri için mücadele etmiş ünü kişiler

Çevremize bakarsak kendilerine inanmış ve hayallerini gerçekleştirmeyi başarmış pek çok insan görürüz. Büyük bir çabayla çalışmış ve yollarına çıkan güçlükleri bir öğrenme fırsatı şeklinde görmüşlerdir.

Bu ünlü isimlerden biri Apple şirketinin kurucusu Steve Jobs, Mirosoft’un kurucusu Bill Gates Berkshire Hathaway’de yatırımlarıyla özgün bir ilham kaynağı olmuş Warren Buffet veya Amazon’un kurucusu Jeff Bezos sayılabilir.

“Bir rüyayı gerçekleştirme olasılığı, hayatı ilginç kılan şeydir.”

– Paulo Coelho

Elbette bunlar tüm güçleriyle mücadele etmiş insanların somut örnekler. Sonuna kadar gidip hedefini başaran her kişiye karşılık, başarısız olan binlercesinin olduğunu unutmamalıyız. Fakat cesur kişiler dahil her birimiz için daima pusuda olan başarısızlık gölgesine rağmen başarmak için durmadan denemek insanın tabiatı gereğidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.