Logo image
Logo image

Mutluluk Kaybolmadığını Bilmektir

2 dakika
Mutluluk Kaybolmadığını Bilmektir
Tarafından yazılmıştır Fátima Servián Franco
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaç defa kendinize gerçekten mutlu olup olmadığınızı sordunuz? Neden kendinizi kaybolmuş ve kararsız hissediyorsunuz? Hayatın anlamını bulmak da mutluluğun bir parçasıdır.

Günlük hayatta mutluluğun ne olduğu hakkında felsefe ve psikoloji dünyalarında halen tartışmalar var. Mutluluk geçer mi yoksa gerçekten mutlu olabilir misiniz? Her zamanki gibi bu tartışmalar mutluluğun ne olduğuna cevaplar arayıp durur.

Buna verilen cevap aslında iyi olup olmadığımızın göstergesi. İster imkansız, ister geçici ya da ister kalıcı olsun. Son yıllarda araştırmacılar mutluluk kavramı hakkında farklı çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmaların sonuçları bizi farklı sonuçlara götürdü.

Bu çalışmalar aynı zamanda mutlulukla ilgili sevinç gibi diğer kavramların ayrı ve ilintili yanlarını da araştırdı. Her durumda da araştırmacılar aslında mutluluk tanımının öznel olduğunu kabul ediyorlar. Her birimiz kendimiz için mutluluğu keşfetmeli ve tanımlamalıyız, belki de bu yüzden bu kadar büyüleyici.

“Bir gün bir yerde, herhangi bir yerde tesadüfen kendini bulacaksın ve bu tek başına hem en mutlu hem en acı anın olacak.”

– Pablo Neruda

Some figure
Mutluluk

Mutluluk içten gelir

Mutlu hissedip aslında mutsuz olabilirsiniz. Ya da aynı şekilde üzgün hissedip mutlu olabilirsiniz. Yani 148 farklı ülkeden insanlarla yapılan çalışma böyle söylüyor. Bu çalışma mutluluğun içsel durumumuzla ilgili olduğunu söyler. Yani dış etkenlerden çok iç halimiz etkili.

Bu çalışmaya göre İspanyollar ortalama 58.8 yıl mutlu yaşıyor ve bu da İspanya’yı bu ülkeler arasında zirveye koyuyor. Tüm dünyanın %95’ini kapsadığını düşünürsek 148 ülke aslında oldukça temsilci.

Harvard’da yapılan başka bir uzun çalışma da bu araştırmayı destekledi. Bu araştırmaya göre mutluluk kalıcı bir iç durum. Çevredekilere veya işlerin nasıl gittiğine bağlı bir durum değil. Eğer böyle düşünürseniz, esenliğiniz içsel huzurunuzla, ruhsal huzurunuzla ve sizi hayatınızdaki tatmin duygusuyla dolduran bir kesinlik duygusuyla ilişkili olabilir.

“Mutluluk içseldir, dışarıyla ilgisi yok bu yüzden de nelere sahip olduğumuza değil kim olduğumuza bağlıdır.”

– Henry Van Dyke

Some figure

Mutluluk kendi yolunu bulmakla ilgildir

Joge Bucay’in de dediği gibi mutluluk doğrudan kaybolmamanızla ilgilidir. İyi ruh haliyle ilgili yeni ekollerden birinin temsilci olarak konuşan Bucay mutluluğun kendi yolunuzu bulmaktan geçtiğini söylüyor.

Some figure

Yolunu belirleyen açık bir zihin mutluluğu yakalar. Değerlerinize uygun bir yol belirleyin. Sonuç olarak bu yolda karşınıza çıkan zorluktan da keyif alırsınız. Zorlukla karşılaşınca yüzleşin, pusulanızı bulun ve yolunuzda ilerlemeye devam edin. Bu şekilde mutluluk katlanarak artar.

“Mutluluğumu sahip olduklarıma şükretmeye ve olmadıklarımı fazla arzulamamaya borçluyum.”

– Leo Tolstoy


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.