Logo image
Logo image

İnançlarınızı Değiştirin ve Kişiliğinizi Güçlendirin

3 dakika
İnançlarınızı Değiştirin ve Kişiliğinizi Güçlendirin
Son Güncelleme: 04 Ocak, 2018

İnançlarınızı değiştirmek, şüphesiz zor bir iş ama eğer bu konuda kararlı olursanız, imkansızlıkların sayısı, sandığınızdan çok daha az olacak! Bunca yıl beraberinizde taşıdığınız inançları değiştirdiğinizde ya da düzenlediğinizde, kişiliğinizin değişmesine de izin vermiş olursunuz. İşte bu, gelişme ve büyümenin yollarından biridir.

Eski fikirler tıpkı taşlarla dolu bir sırt çantası gibi bizi aşağı doğru çeker. Belki uzun zaman önce güçlü bir şekilde inanıyordunuz onlara ama artık kusurlarını gördünüz ve yetersiz olduklarını fark ettiniz. Öyleyse, neden hâlâ onları savunasınız ki?

İnançlarınızı değiştirerek kendinize büyüme şansınız tanıyın

İdeolojiler kendimizle daha iyi temas kurmanın bir yoludur ve pek çok duygusal, kültürel ve geleneksel yükle yüklüdürler. Bu düşünce ve eylemlerin ömrümüz boyunca bize eşlik edeceğiniz düşünürüz ama gerçek şu ki hiçbir şey o kadar uzun süre durgun kalmaz.

Değişim, herkesin anlamadığı bir değerdir. Amacınız kendinizi geliştirmek ve kendini aşıp hatalarından ders çıkaran biri olmaksa, sözü geçen değişimin sonucu daima pozitiftir.

Some figure

Kişiliğimizin kayaya kazınmış gibi asla değişemeyeceğini düşünürüz. Bu nedenle bir zamanlar değer verdiğimiz ya da sadece kabul ettiğimiz inançları şiddetle savunuruz. Bir şekilde inançlarımıza saldırdığımız takdirde, kendimize saldıracağımız fikrine kapılmışızdır.

Pek, yanlış düşündüğünüzü fark etseniz ya da bunca zamandır doğru kabul ettiğiniz düşüncelerin alternatifi olduğunu keşfetseniz ne olurdu? Size cevabı söylemeye gerek yok, çünkü bu cevabı ancak kendi içinizde bulabilirsiniz.

Kısıtlayıcı inançlar büyümenizi engeller

Akla sınırlar belirlemek imkânsızdır. Bir şey yapamayacağınızı düşünürseniz, hedeflerinizi gerçekleştirmekte başarısız olmanız kaçınılmazdır. Ama değişime inanır ve istediğiniz şey için mücadele ederseniz hiçbir yanlış düşüne size ait olarak orada kalamayacaktır.

İnançlar, kendi yararınızı ya da sevdiklerinizin yararını gerçekleştirmeye engel teşkil edebilir ve bu tür inançlar çok tehlikelidir. Sorun onları fark etmiyor oluşumuz. Aslında daima buradalar ama tek yaptıkları şey, sizi düşünmeye, tartışmaya ve zenginleşmeye kapatmaları.

Bu fikirler muhtemelen bir noktada size faydalı olmuştu ve belli durumlarda işinize yaramıştı ama şartlar değiştiği gibi hiçbir gün bir öncekine benzemez. Dolayısıyla, çok sabit inançlar sizi yok edip hayallerinize ulaşmanıza engel olmaktan başka bir şeye yaramaz.

İnançlar ve iç sesler

Öncelikle, hayatın güçlüklerini başarıyla yönetebilen güçlü bir kişiliğe sahip olabilmek için esneklik esastır. Tıpkı bir robot gibi yürürseniz, önünüze çıkan ağaç dallarından uzak duramaz, çukurların üzerinden atlayamaz ya da yol ikiye ayrıldığında sağa dönmeyi başaramazsınız. Bu yüzden, bazı düşünce çerçevelerinin düzenlenebilir ve esnek olması gerekmektedir.

Uyum pek çok türü yok olmaktan kurtarmıştır. İnsanlar olarak biz bile bugünkü hâlimize ulaşmak için pek çok aşamadan geçtik. Değişme ve dünkünden daha iyi olma kapasitesine sahip olup olmadığınızı sorun kendinize.

Some figure

İç sesinizin size huzur vermeyeceği doğru. Dışarı atmak istediğiniz inançlar, direnecek ve mücadele edecek. Ama bunun bir önemi yok. Kararınızda kesin olun ve vazgeçmeyin. O fikirleri sorgulayın ve neden bu kadar uzun zamandır peşinizi bırakmadıklarını anlamaya çalışın.

Bu inanışların sizin için faydalı olup olmadığını, hedeflerinize ulaşmanıza faydalı olup olmadıklarını ve başka kişilerle ilişkilerinizi nasıl etkilediklerini sorun kendinize. Sonra bu inançlara nasıl bir alternatif bulacağınızı düşünün. Sizin için en iyi olanı seçin. Cevap muhtemelen hemen çıkmayacak ortaya. Zaman ve çaba göstermenizi gerektirecek.

Aramaya devam edin ve öylece oturup durmayın. Eğer sizi değişmeye motive eden bir şey varsa bırakın o şey size rehberlik eden yıldız olsun, tıpkı eski zamanlarda denizcilere yol gösteren yıldızlar gibi. Teslim olma noktasına geldiğinizde, gelecekte yaşayacağınız faydaları düşünün ve yapmak zorunda olduğunuz değişimler konusunda endişelenmeyin. Değişmek, gururunuz yüzünden hatalarınıza tutunmaktan daima daha iyidir.

Gelişin ve kendinizi aşın. Hiç durmadan akıp giden nehirler gibi olun. Kafanıza koyduğunuz her şeyi başarabilirsiniz!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.