Kendi Kendine Yeten İnsanların Temel Özellikleri

Kendi kendine yeten insanlar ne soğuktur ne de mesafelidir. Kendilerine güvenirler, yalnızlıktan korkmazlar ve kendi kararlarını vermek için kimseye güvenmezler. Bu, herkesin geliştirebileceği değerli bir özelliktir.
Kendi Kendine Yeten İnsanların Temel Özellikleri
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kendi kendine yeten insanlar, sağlıklı benlik saygısı ve bağımsızlığın bir karışımıdır. Kendi kararlarını verirler ve başkalarına bağımlı değildirler. Aslında yalnızlıktan korkmazlar. Bu insanları yukarıda sayılan özelliklerinin ötesinde en çok tanımlayan şey, onların düşünce özgürlüğüdür.

“Kendi kendine yeterlilik” denilince akla ilk gelen şeyin nasıl olup da kimseye ihtiyacı olmayan ve kendi başına hayatta kalabilen biri imajı olması ilginç. Ancak bu terim aslında pek çok psikolojik yapıyı içinde barındırmaktadır. Bu makale, bu kavramı daha derinlemesine inceleyecek, böylece onu daha da geliştirebilir, klişeleri bir kenara bırakabilir ve kişisel gelişim repertuarınıza entegre edebilirsiniz.

Sonuçta, bu kavram bağlarınızı koparma ile eş anlamlı değildir. Hiçbir şeye veya hiç kimseye ihtiyacı olmayan bir keşiş olmakla ilgili değildir. Aslında, kendine yeterlilik kendine inanma sanatıdır.

“Kendimi önemsiyorum. Ne kadar yalnız, ne kadar arkadaşsız, ne kadar dayanıksızsam, kendime o kadar saygı duyacağım.”

– Charlotte Brontë

denize bakan kadın

Kendi kendine yeten insanların beş temeli

Kendi kendine yeterlilik gurusu ekolojist John Seymour’dur. 60’lı ve 70’li yıllarda binlerce insana yaşam tarzlarını değiştirmeleri için ilham veren bir hareket başlattı. The Self-Sufficient Life and How to Live It (Kendi Kendine Yeterli Yaşam ve Onu Yaşama Yöntemi) adlı kitabı insanları devrim niteliğinde değişiklikler yapmaya teşvik etti.

Bu dönüşümlerin büyük bir kısmı ofis veya fabrika hayatından ayrılarak kırsalda yaşamayı içeriyordu. Bu, Birleşik Krallık’ta bir çevre hareketine öncülük eden alternatif insan topluluklarının ortaya çıkmasına neden oldu. Böylece, bu yüzlerce erkek ve kadının (çoğunlukla gençlerin) keşfettiği ilk şey, kendi kendine yeterliliğin çok çaba gerektirdiğiydi.

Sistemin dışında kalmak ve doğayı kullanarak yaşamak kolay değildi. Bununla birlikte, birçoğu, ekonomik kendi kendine yeterliliğin bu yaşam tarzı yoluyla uygulanabilir olmamasına rağmen, psikolojik kendi kendine yeterlilik geliştirmelerine yardımcı olduğunu fark etti. Başka bir deyişle, kendileri için düşünmeyi ve daha eleştirel bir bakış açısına sahip olmayı öğrendiler.

Kendi kendine yeten insanların diğer özelliklerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Kişisel güvenlik ve memnuniyet

Bebekler tamamen ebeveynlerine bağımlıdır. Bu nedenle, insanların bağımsız olmayı ve duygusal, sosyal ve finansal olarak kendilerini savunmayı öğrenmeleri genellikle zordur.

Hayatınızın büyük bir bölümünde yakınınızdaki bakıcı figürlerinin çoğuna bağlı hissetmek yaygındır. Her yönden tam bağımsızlık kazanmak, sağlıklı bir özgüven geliştirmeyi ifade eder.

Neler yapabileceğinizi keşfettikçe, potansiyeliniz ve değeriniz nedeniyle olduğunuz kişi hakkında iyi hissedersiniz. Tüm bunlar, kendi kendine yeten insanlarda çok önemli olan bir özellik olan öz sevginizi oluşturur.

Kendi kendine yeten insanlar, kendi yaşamlarından yalnızca kendilerini sorumlu hissederler

Bu insanlar tartışılmaz bir temel ile tanımlanır: Kendi hayatlarının sorumluluğunu almaktan zevk alırlar. Bu ne anlama geliyor? Başkalarının onlar adına karar vermesine izin vermediklerini ima eder. Hayatlarını sürdürmek için başkalarının ne yaptığına, ne söylediğine veya onlardan ne beklediğine bağlı değildirler.

Ayrıca, diğer insanların beklentilerini karşılama konusunda isteksizdirler. Kendilerini hayatlarının her aşamasında kendi arzuları, kişisel amaçları ve özlemleriyle sınırlarlar. Aynı şekilde kendi hata ve başarısızlıklarının da sorumluluğunu alır ve bunları hayat dersi olarak görürler.

Duygusal olarak zekidirler

Kendi kendine yeten insanların en özel özelliklerinden biri, genellikle kendileriyle çok zaman geçirmeleridir. Kendi yalnızlıklarıyla bu temas, duygularını düzenlemeyi öğrenmelerine izin verir.

Özlerinin izini süren öz-bilgi, duyguları yönetme, düşünceleri rasyonelleştirme ve davranışları her zaman düzenleme yetenekleriyle harmanlanır. Duygusal zekaları, kendi kendine yeten insanlarda yaygın olan varoluşsal tatmini yönlendirir.

Kendi kendine yeten insanlar, kontrol edebileceklerine odaklanır ve kontrolleri dışındakileri kabul eder

Bağımsızlık, hayatınızın kontrolünü elinizde tutmak ve kendi yolunuza karar vermekte özgür hissetmekle ilgilidir. Bu tür bir kişiliği tanımlayan şey budur. Pek çok şeyin kontrollerinin dışında olduğunu ve kendilerini çevreleyen şeyleri kontrol etme yeteneklerinin olduğunu bilirler.

Hayal kırıklıkları, kayıplar, krizler ve kaderin cilveleri insanın önceden kestiremeyeceği durumlardan bazılarıdır. Ancak, kendi kendine yeten insanlar onları kabul eder, zorluklarla nasıl yüzleşeceğini bilir ve her zaman her koşulda hayatta kalmaya çalışır.

oturup gün batımını izlemek

Ne soğuk ne de kopukturlar ve özgünlüğe gerçekten değer verirler

Bazıları kendi kendine yeten insanların soğuk ve mesafeli olduğunu düşünür. Ancak, bu doğru değildir. Bu insanlar sevgiye değer verirler ancak kimlerle bağ kurduklarına dikkat ederler.

Özgünlüğe, samimi sevgiye, gerçek dostluğa ve kendi özgürlüklerini sınırlamayan zenginleştirici ittifaklara değer verirler. Ayrıca, kimseye bir şey kanıtlamak zorunda olmayan ve besledikleri bağlardan zevk alan insanlardır. Her şeyden önce, kendilerine gerçekten saygı duyarlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • van den Toren, S.J., van Grieken, A., de Kroon, M.L.A. et al. Young adults’ self-sufficiency in daily life: the relationship with contextual factors and health indicators. BMC Psychol 8, 89 (2020). https://doi.org/10.1186/s40359-020-00434-0

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.