Logo image
Logo image

Zor Durumlarda Kendinize Güvenmeyi Öğrenin

4 dakika
Eğer dünya kaos içerisindeyse ve her şey belirsizse, kendinize güvenin. İçsel sükunetinizi ve güveninizi koruyun, ve dışarıda bir dengesizlik söz konusuysa psikolojik açıdan dayanıklı bir tutum sergileyin. Çünkü, korkularınızın sizi zayıflatmasına izin vermediğinizde daha güvende hissedeceksiniz.
Zor Durumlarda Kendinize Güvenmeyi Öğrenin
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dünyanın ayaklarınızın altında parçalandığını hissettiğinizde, etrafınızdaki hiçbir şey güvenli olmadığında, kendinize güvenin. Çünkü, sizi daha iyisini hak ettiğinize dair sağlam bir güvene sahip olmak kadar canlı hissettirecek hiçbir şey yoktur. Bilin ki, ne olursa olsun, önünüzde duran herhangi bir şey ile yüzleşmek için stratejilerinizi aktif hale getirebilirsiniz. Tek başına bu bile, son derece değerli bir psikolojik kaynaktır.

Dahası, bu boyutun neredeyse doğrudan bir şekilde kişinin daha memnun ve mutlu bir yaşama sahip olma becerisi ile bağlantılı olduğu söylenebilir. Günün sonunda, korku özgüvene zıttır ve halihazırda bildiğiniz üzere, hiçbir şey, günlük hayatınızla yüzleşirken bunun üzerinde hiçbir kontrolünüz olmadığı hissi kadar yıkıcı değildir.

Ayrıca, şu anda inkar edilemez olan bir gerçek de vardır: Herkes, her düzeyde krizlerden geçer. Pek çok insan gelecekleri ile ilgili düşünürken rahatsız edici bir huzursuzluk ve belirsizlik karışımı hisseder. Kanıksadıkları şeylerin pek çoğunun tamamen yeniden biçimlendirilebileceğini hissedebilirler. Bundan dolayı, bu senaryo ile karşı karşıya kaldığınızda sadece iki seçeneğiniz vardır. Ya kendinizin savunmasızlığın uçurumuna düşmesine izin verirsiniz, ya da kendinize güvenerek karşılık vereceksiniz. Sonuncu seçenek, aslında bir tür canlandırıcı enerjidir.

Yarın olabilecek olan şeylerin iyi ya da kötü olduğunu garantileyebilecek hiçbir şey yoktur. Ancak, eğer kendinize güvenebilirseniz herhangi bir zorluk daha yönetilebilir hale gelecektir.

Some figure

Kendinize Güvenmeyi Öğrenin ve (Neredeyse) Her Şey Mümkün Olacak

Hasta merkezli terapinin kurucusu ve hümanist psikolojinin önde gelen temsilcilerinden bir tanesi olan Carl Rogers için özgüven, öz saygının temel bir bileşenidir. Bu, herkesin iyiliğe ulaşabilmesi için öncelikli bir boyuttur. Abraham Maslow da şimdi bir klasik haline gelmiş olan piramidinde temsil edilen insan ihtiyaçlarının hiyerarşisi hakkındaki teorisini açıklarken bunu dahil etmiştir.

Benlik saygısı tanınma adımının bir parçasıdır. Bağımsızlık, benlik saygısı, haysiyet; hedefler koymak, alanları fethetmek, sevmek, ve sevilmek için güvenli bir hisse ulaşmayı başarmakla ilgili olan yeterlilik hissi de bunun içerisine entegre haldedir. Maslow’a göre, sadece bu dinamiklere hakim olduğunuzda kendini gerçekleştirmenin zirvesine ulaşmayı hedefleyebilirsiniz.

Özgüven neredeyse hayatın verdiği bu ödüllerin çoğunu açmanın anahtarı gibidir. Çoğu zaman, kararsızlık ve korku yüzünden bu şeylere ulaşamazsınız. Belki de durum daha da kötüdür, bu şeyleri hak ettiğinizi düşünmüyor olabilirsiniz. Bundan dolayı, bu psikolojik yeterlilik sayesinde geçebileceğiniz tüm bu kapıları da hesaba katmak önemlidir.

Kaos İçerisindeki Bir Dünyada Kendinize Güvenmeyi Öğrenin

Kendinize güvenmek, sürekli değişen bir dünyada size büyük bir fayda sağlayacaktır:

 • Daha az korkarsınız, ve anksiyete seviyeleriniz daha düşük olur.
 • Bir şeyi yapamayacağınızı, nasıl yapacağınızı bilmediğinizi ya da hak etmediğinizi düşünmenize sebep olan o eleştirel iç ses azalacaktır.
 • Çalışmak ve istediğiniz şey uğrunda savaşmak için daha motive hissedeceksiniz.
 • Ayrıca zorlukların üstesinden gelmek için daha iyi başa çıkma stratejileri geliştirirsiniz.
 • Kendinize dair daha olumlu bir bakış açısına sahip olursunuz.
 • Bu, ilişkilerinizin kalitesini arttıracaktır.
Some figure

Özgüven Nasıl İnşa Edilir?

Eğer yaşamınızın değişmesini istiyorsanız, eğer gerçekliğinizi iyileştirmek ve zorluklar ile daha iyi bir şekilde yüzleşmek istiyorsanız, devam etmeli ve kendinize güvenmeyi öğrenmelisiniz. Ancak, böyle bir görevin günlük çalışma gerektirdiğini ve özgüven ile öz saygının kolayca yıpranabileceğini unutmayın. Bunlar zamanın içerisinde sabit olan boyutlar değildir. Bir tahta parçasından bir figür oyup bunun keyfini sonsuza dek çıkarabilmek gibi değildir.

Bu boyutlar genellikle hassastır. Bazen bir hayal kırıklığı, bir hata, hatta zarar verici bir ilişki dahi bu kadar uzun süredir üzerine bu kadar fazla yatırım yaptığınız o psikolojik güçlerinizi boykot edebilir. Bundan dolayı önceden bunun farkında olun ve zihinsel ve duygusal öz bakımı teşvik edin. İşte bu konuda size yardım edebilecek bazı stratejiler:

 • Değerlerinizi ve amaçlarınızı netleştirin. Sizin için önemli olan şeyler, hayattan istedikleriniz ve kendiniz için bekledikleriniz konusunda açık olun.
 • Mükemmel olmadığınızı var sayın. Hata yapma, düşme, başarısız olma ve kader size çarptığında acı çekme hakkına sahipsiniz. Ancak, nihai yükümlülüğünüz ayağa kalkmak ve öğrenmek.
 • Kendinize karşı şefkatli olun ve kendinize nazik davranarak içsel diyaloğunuza hükmedin. Kendinizin en büyük düşmanı gibi davranmayın; kendinize saygı gösterin.
 • Korkularınızı yeniden yorumlayın. Birinin ya da bir şeyin sizi bir şey ile başa çıkamayacağınıza inandırdığı her seferinde onlara sorun, ya da bunun nedenini çözün. Planınızı yeniden formüle edin ve eğer bir temeli yoksa korkuyu zihninizden kaldırın.
 • Ulaşılabilir hedefler belirleyin. Bu şekilde kendinizi daha problem çözücü, yetenekli, güçlü ve motive hissedeceksiniz.
 • Hiç kimsenin potansiyelinizi sınırlamasına ya da yeteneklerinizi sorgulamasına izin vermeyin. İstediğinizi almayı hak ediyorsunuz.

Kriz Zamanlarında Kendinize Güvenin

Kendinize güvenmeyi öğrenin. İçinizdeki gücü uyandırın, ki işler yokuş aşağı gittiğinde paraşüt gibi hareket edebilsin.

Dahası, hiçbir şeyin kesin olmadığı ve ufkun bir fırtınanın geldiğine işaret ettiği günlerde kendinize güvenmeyi öğrenin. Yaratıcılığı, psikolojik dayanıklılığı, harekete geçme yeteneğini, korku ile nasıl başa çıkılacağını bilme bilgeliğini ve zorluklara nasıl tepki verileceğini uygulamaya koymaya evet deyin.

Dünya kaos içerisindeyken her şeyin sakin olduğu o zihinsel sığınağa güvenin. Çünkü, varış yeri belirsiz olduğunda, güvenlik sizin kendi içinizdedir. Diğer bir deyişle, kendiniz ve ileriye gitme kararlılığınız, başkalarına yardım etmek, her zaman en iyisi olmayı arzulayan o insan gibi davranmak ve iyi olmak içinizdedir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.