Logo image
Logo image

Kemo Beyni Tam Olarak Nedir?

8 dakika
Kemo beyninin kanserden kurtulanların kullandığı yaygın bir terim olduğunu biliyor muydunuz? Aslında kanser tedavisi sırasında ve sonrasında ortaya çıkan düşünme ve hafıza sorunlarını anlatıyor. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Kemo Beyni Tam Olarak Nedir?
Son Güncelleme: 09 Şubat, 2023

Kemo beyninin kanserden kurtulanların kullandığı yaygın bir terim olduğunu biliyor muydunuz? Kanser tedavisi sırasında ve sonrasında oluşabilecek düşünme ve hafıza sorunlarını anlatır. Doktorlar ve araştırmacılar kemo beyni birçok şey olarak adlandırabilir. Örneğin, kemoterapi sisi, kanser tedavisine bağlı bilişsel bozulma, kansere bağlı bilişsel değişim veya kemoterapi sonrası bilişsel bozulma.

“Bilişsel” kelimesi, beyninizin iletişim kurmanıza, düşünmenize ve öğrenmenize yardımcı olmak için nasıl çalıştığını ifade eder. Aynı şekilde, sorunları çözmenize ve hatırlamanıza yardımcı olur. Günümüzde insanlar bu terimi dünyanın her yerinde kullanmaktadır. Ancak, konsantrasyon ve hafıza sorunlarının nedenlerini tam olarak anlayamıyoruz. Birden fazla nedeni olması çok olasıdır. Sebebi ne olursa olsun, kemo sisi, kanser ve tedavisinin sinir bozucu ve zayıflatıcı bir yan etkisidir.

Araştırmacılar, kanserli kişilerin deneyimlediği hafıza değişikliklerini anlamak için çalışıyorlar. En önemlisi, bazen kanserli insanlar kemo beyin hakkında endişelenirler. Ayrıca bu zihinsel bulanıklık hakkında şaka yaparlar veya hüsrana uğrarlar. Aynı şekilde hastalar da kanser tedavisi öncesi, sırasında ve sonrasında zihinsel değişiklikler yaşarlar.

Kemo beyni nedir?

İlk olarak, çoğu bunu zihinsel “netlikte ” bir azalma olarak tanımlar. Hastalara göre, bazı şeyleri hatırlayamazlar ve işleri bitirmekte zorlanırlar. En önemlisi, hastalar bir şeye konsantre olmakta veya yeni beceriler öğrenmekte zorlanırlar. Bugün dünya hala kesin nedenini bilmiyor, ancak bir hasta kanser tedavisi gördüğünde herhangi bir zamanda olabilir.

Bu zihinsel değişiklikler, insanları olağan faaliyetleri gerçekleştiremez hale getirebilir. Örneğin, okul, iş veya sosyal aktiviteler. Aslında, bunları yapmak çok fazla zihinsel çaba gerektiriyor gibi görünebilir. Birçok insan, günlük yaşamlarını etkileyene kadar kanser bakım ekibine sorunlarını anlatmaz.

Hastaların yardım ve destek alması önemlidir. Ne kadar küçük olursa olsun, herhangi bir zihinsel değişiklik fark ederseniz, kanser bakım ekibinize bildirdiğinizden emin olun. İşte kemo beyinli hastaların yaşayabileceği bazı örnekler:

 • Birincisi, genellikle hatırlamakta zorlanmadığı şeyleri unutmak (hafıza kaybı).
 • İkincisi, konsantre olma sorunu. Örneğin, yaptıklarına odaklanamazlar, dikkat süreleri kısadır.
 • Üçüncüsü, isimler, tarihler ve daha büyük olaylar gibi ayrıntıları hatırlamakta güçlük çekmek.
 • Yemek pişirirken tek bir görevin izini kaybetmeden telefona cevap vermek gibi çoklu görevlerde sorun. Örneğin, aynı anda birden fazla şey yapamazlar.
 • Yeni şeyler öğrenmede sorun.
 • Tamamlamanın daha uzun sürmesi (düzensiz ve daha yavaş düşünme ve işleme).
 • Son olarak, sık kullanılan sözcükleri hatırlamakta güçlük çekme (cümleyi bitirmek için doğru sözcükleri bulamama).

Çoğu insan için bu zihinsel değişiklikler sadece kısa bir süre sürer. Diğerleri uzun süreli veya gecikmiş zihinsel değişikliklere sahip olabilir. Başka bir deyişle, kemo beynin ne kadar sürdüğü önemli bir faktördür. İnsanların hayatını farklı şekillerde etkiler. Ne zaman başladığı, ne kadar sürdüğü ve ne kadar sorun yarattığı değişkenlik gösterebilir.

İster inanın ister inanmayın, her kanser hastasını farklı şekilde etkiler. Hastalar genellikle ufak değişiklikleri fark eder, ancak çevrelerindeki insanlar herhangi bir değişiklik fark etmeyebilirler bile. Yine de, sorunları olan insanlar düşüncelerindeki farklılıkları anlayamayabilirler.

Farklı nedenler

Kemo sisi genellikle kemoterapi ile ilişkilidir, ancak bağlantılı tedaviler de buna neden olabilir. Örneğin, hormon tedavisi, radyasyon ve cerrahi. Bu tedaviler kısa süreli, uzun süreli veya gecikmiş zihinsel değişikliklere veya bilişsel sorunlara neden olabilir.

Kemo sis semptomları tedavi bittikten sonra başlayabilir ve devam edebilir. Bazı kanserli kişilerde kemoterapi olmamasına rağmen çok ciddi beyin problemleri vardır. Bazı yönler, kemo beyin geliştirme veya beyin fonksiyon problemlerini kötüleştirme riskini artırabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Kanserin kendisi. Örneğin, beyin tümörleri.
 • İleri yaş.
 • Zayıf veya kırılgan olmak.
 • Enfeksiyon.
 • Steroidler, bulantı önleyici veya ağrı kesici ilaçlar gibi tedavinin bir parçası olarak kullanılan diğer ilaçlar.
 • Diyabet veya yüksek tansiyon gibi diğer durumlar veya hastalıklar.
 • Yorgunluk, ağrı veya uyku sorunları gibi başka semptomlara sahip olmak.
 • Depresyon veya anksiyete gibi duygusal sıkıntı.
 • Ameliyat ve ameliyat sırasında kullanılan ilaçlar (anestezi).
 • Hormon değişiklikleri veya hormon tedavileri.
 • Postmenopozal olmak.
 • Beslenme eksiklikleri.
 • Son olarak, zihinsel durumunuzu değiştirebilecek alkol veya diğer maddeleri kullanmak.

İster inanın ister inanmayın, bunların çoğu kısa vadeli sorunlara neden olur. Hasta altta yatan sorunu tedavi ettikçe veya ortadan kalktıkça sorunlar düzelir. Bununla birlikte, diğer sorunlar, neden tedavi edilmediği sürece uzun süreli beyin sorunlarına yol açar.

Tedaviler

Neyse ki, kemo beyin için birçok tedavi var:

 • Bilişsel rehabilitasyon. Bu, bir kanser rehabilitasyon (rehabilitasyon) programının parçası olabilir. Beyin fonksiyonlarını geliştirmek için birçok aktivite içerir. Örneğin, beynin nasıl çalıştığını ve yeni bilgileri almanın yollarını öğrenmek. Aynı şekilde, yeni görevleri gerçekleştirmenin, bazı aktiviteleri tekrar tekrar yapmanın ve zamanla zorlaşmanın yolları. Ayrıca hastaların planlayıcılar veya günlükler gibi düzenli kalmalarına yardımcı olacak araçları kullanmalarına yardımcı olur.
 • Egzersiz yapmak. Neyse ki, egzersiz düşünmenizi ve odaklanma yeteneğinizi geliştirebilir. Birçok aktivite dikkatinizi ve konsantrasyon seviyenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Örneğin spor yapmak, spor salonuna gitmek, bahçıvanlık yapmak, evcil hayvanlara bakmak veya yürümek,
 • Meditasyon ve sağlık. Son tedavi meditasyon ve sağlıktır. Aslında bu aktivite, odaklanmanızı ve farkındalığınızı artırarak beyin fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştirebilir. Neden denemiyorsunuz?

Bu tedavi önerileri hakkında kanser bakım ekibinizle konuşun. Belki bilişsel problemlerle başa çıkmanıza yardımcı olmak için önerebilecekleri diğer seçenekleri de tartışabilirsiniz.

Günlük başa çıkma ipuçları

Yardım etmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Sadece zihinsel yeteneklerinizi keskinleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda kemo beyninizi de yöneteceksiniz. Bazı örnekler:

 • Ayrıntılı bir günlük planlayıcı, defterler, hatırlatma notları veya akıllı telefonunuzu kullanın. Her şeyi tek bir yerde tutmak, ihtiyaç duyabileceğiniz hatırlatıcıları bulmanızı kolaylaştırır. Randevuları ve programları takip etmek isteyebilirsiniz. Aynı şekilde “yapılacaklar” listeleri, önemli tarihler, web siteleri, telefon numaraları, adresler ve toplantı notları. İzlemek istediğiniz filmleri veya okumayı sevdiğiniz kitapları düşünün.
 • Günün belirli bir saatinde en zorlu görevleri yapın. Örneğin, enerji seviyenizin en yüksek olduğunu hissettiğinizde.
 • Beyninizi düzgün bir şekilde çalıştırmaya çalışın. Ders alın, kelime bulmacaları yapın veya yeni bir dil öğrenin.
 • Yeterince dinlenmeyi ve uyumayı düşünün.
 • Hareket etmeye devam etmek önemlidir. Düzenli fiziksel aktivite sadece vücudunuz için iyi değildir, aynı zamanda ruh halinizi de iyileştirir. En önemlisi daha zinde hissetmenizi sağlar ve yorgunluğu (halsizliği) azaltır.
 • Daha fazla sebze yemeyi deneyin. Araştırmalara göre, daha fazla sebze yemek, insanlar yaşlandıkça beyin gücünü korumakla bağlantılı.
 • Rutinler oluşturun ve izleyin. Bu şekilde, aynı günlük programı sürdürmeye çalışın.
 • Sıklıkla kaybolan nesneler için belirli bir yer seçin ama onları her zaman orada tutun . Örneğin, anahtarlar ve güneş gözlüğü.
 • Çoklu görev yapmamaya çalışın. Başka bir deyişle, her seferinde bir şeye odaklanın.
 • Alkol ve diğer ajanlardan kaçınmayı düşünün. Zihinsel durumunuzu ve uyku düzeninizi değiştirebilecek olanlar.
 • İhtiyacınız olduğunda yardım isteyin. Örneğin, arkadaşlarınız ve sevdikleriniz günlük işlerde yardımcı olabilir. Dikkat dağıtıcı şeyleri azaltacaklar ve zihinsel enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olacaklar.
 • Hafıza problemlerinizi takip edin. Sorunları fark ettiğinizde o sırada neler olduğuna dair bir günlük tutun. Aynı şekilde günün hangi saatinde hangi ilaçları aldığınız ve durumunuz. Bu, hafızanızı neyin etkilediğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Sorunları en çok ne zaman fark ettiğinizi takip etmek de hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Bu zamanlarda önemli konuşmalar veya randevular planlamaktan kaçınmanız gerektiğini bileceksiniz. Bu, doktorunuzla bu sorunlar hakkında konuştuğunuzda da faydalı olacaktır.
 • Bu semptomların sizi ne kadar rahatsız ettiğine odaklanmamaya çalışın. Sorunu kabul etmek, onunla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Birçok hastanın belirttiği gibi, kontrol edemediğiniz şeyler hakkında gülmek başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, unutmayın, muhtemelen sorunlarınızı diğerlerinden çok daha fazla fark ediyorsunuz.

Destek sistemi

Kemo sisini daha iyi yönetmek için yapabileceğiniz başka bir şey de bir destek sistemi bulmaktır. Başka bir deyişle, ailenize, arkadaşlarınıza ve kanser bakım ekibinize bundan bahsedin. Destek bulmak ve almak önemlidir. Bu nedenle, yaşadıklarınızı tam olarak bilmelerini sağlayın. İnsanlara sorunlarınızı anlattığınızda rahatlamış hissedebilirsiniz. Örneğin, bazen hafızanızda veya düşüncenizde olanları.

Kemo beyin, saç dökülmesi veya cilt değişiklikleri gibi bu değişikliği diğerleri gibi görmek kolay olmasa da, yönetmeyi öğrenebileceğiniz bir yan etkidir. Aileniz ve arkadaşlarınız kesinlikle bazı şeyleri fark ettiler ve hatta bazı yararlı önerilerde bulunabilirler. Örneğin, eşiniz acele ettiğinizde bir şeyler bulmakta daha fazla sorun yaşadığınızı fark edebilir.

Son olarak, arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize yardım etmek için neler yapabileceklerini söyleyin. Onların sonsuz desteği ve anlayışı rahatlamanıza yardımcı olabilir. Aynı şekilde, bilgiye odaklanmanızı ve işlemenizi de çok daha kolay hale getirirler.

Doktorunuz veya kanser bakım ekibinizle konuşun

Beyin sorunları işte veya okulda sorun yaratır mı? Olağan faaliyetlerinize engel teşkil ediyorlar mı? Beyin sisine neyin neden olduğunu saptamaya çalışmak için doktorunuzla konuşun. En önemlisi, bu konuda ne yapabilirsiniz. Bu, özellikle tedavi süresinden daha uzun süren kemo beyni olan kişiler için önemlidir. Aynı şekilde, günlük yaşamlarında da sorun yaratmaya devam ediyor.

Sorun yaşadığınız durumlarla ilgili bir günlüğünüz varsa çok yardımcı olur. Aynı şekilde, sorunu daha da kötüleştiren veya iyileştiren şeyler hakkında doktorunuzu bilgilendirmeye de yardımcı olur. Örneğin, sabah mı yoksa akşam mı daha kötü? Acıktığınızda veya yorgun olduğunuzda daha fazla mı sorun yaşıyorsunuz? Uyumak, yürümek veya bir şeyler atıştırmak işe yarar mı? Elbette doktorunuz sorunların ne zaman başladığını ve günlük hayatınızı nasıl etkilediğini bilmek isteyecektir.

 • Öncelikle, yaşadığınız sorunlarla ilgili soruları yazın. Onları doktorunuzla konuşmak için hafıza izleme günlüğünüzle birlikte randevunuza götürün. Sorunlara neyin neden olabileceğini sorun. Aynı şekilde, doktorun size yardım etmek için önerebileceği bir şey olup olmadığını öğrenin.
 • Aldığınız tüm ilaçların bir listesini getirin. Örneğin, şifalı otlar, vitaminler, takviyeler ve “gerektiğinde” aldığınız şeyler.
 • Son olarak, yakın arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi yanınıza alın. Ziyaret sırasında söylenenleri takip etmenize kesinlikle yardımcı olacaklardır. Bu nedenle, gördükleri değişiklikleri de mükemmel bir şekilde tanımlayabilirler. Sadece doktor beyin problemlerinizin sizi nasıl etkilediğine dair farklı bir bakış açısı isterse.

Ancak hafıza ve düşünme sorunlarınız günlük yaşamınızda sorun yaratmaya devam ediyorsa yardım isteyin. Doktorunuz bir uzmana görünmeniz gerekip gerekmediğini size söyleyecektir. Örneğin, bir nöropsikolog, konuşma dili patoloğu veya meslek terapisti.

Tıp alanındaki bu yetenekli profesyoneller sizi test edebilir. Aynı şekilde, yaşadığınız bilişsel problemler veya değişikliklerle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacak yollar da önereceklerdir. Aslında artık bu tedaviyi bilişsel rehabilitasyon olarak biliyoruz.

Son olarak

Kısacası, kemo beyni de dahil olmak üzere beyin fonksiyonlarını test etme konusunda yetenekli uzmanlar bulmak için bir hastaneyi veya kanser bakım merkezini ziyaret etmeniz gerekebilir. Bu uzmanlardan birine sevk alıp alamayacağınızı sorun. Sorununuzun kapsamını öğrenmenize ve sorunu yönetmenin yolları üzerinde sizinle birlikte çalışmanıza yalnızca bir uzman yardımcı olabilir.

Başlamadan önce, sigortanızın tam olarak neyi kapsayacağını öğrenin. Kemo beyni tam olarak nasıl önleyebiliriz? Şimdiye kadar, neden olduğu bilişsel değişiklikleri önlemenin bilinen bir yolu yok. Uzmanlar hala nedenlerini araştırıyorlar.

Kemo beyin düşünmeyi, hafızayı, planlamayı ve doğru kelimeleri bulmayı etkileyebilir. Bu durumun insidansı, yüksek dozda kemoterapi alan kişilerde daha yüksektir ve beyin de radyasyon tedavisi ile tedavi edilirse ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. İşin özü bu.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Feliú J, López-Santiago S, Martínez V, Cruzado JA. Deterioro cognitivo inducido por el tratamiento antineoplásico. Monográfico de SEOM de largos supervivientes en cáncer.
 • López-Santiago S, Cruzado JA, Feliú J. Chemobrain: Revisión de estudios que evalúan el deterioro cognitivo de supervivientes de cáncer tratados con quimioterapia. Psicooncología 2011; 8:265-80.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.