Kedi Terapisi: Kedilerle Yaşamanın 5 Faydası

Nisan 3, 2018

Kediler harika hayvanlar. Bağımsızlıklarını severler ama aynı zamanda şımartılmanın tadını çıkarırlar. Bazıları dünyadan nefret ediyor gibi gözükür, ama diğerleri çok büyük sevgi dolu.

Onların kararsız ve kafa karıştırıcı davranışları insanlara gerçekten benziyor. Belki de bundan dolayı, kedi terapisi gibi teknikler duygusal sağlık alanında popülerlik kazanmaktadır.

Yıllar boyunca, atların kullanıldığı terapi otizmli, benlik saygısı problemleri veya serebral palsiden muzdarip çocuklarla inanılmaz sonuçlar elde etmiştir. Bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen, tamamlayıcı bir terapi olarak hastanın motor ve duygusal becerilerini geliştirebileceği bulunmuştur.

Aynı şekilde, kedi terapisi de bir kedinin arkadaşlığının fiziksel ve psikolojik iyileşme sağladığını ortaya koymuştur. Bir kedinizin olması, pek çok insanın sandığından çok daha faydalıdır.

Kedi Terapisi?

Kedi terapisi anksiyete, stres ve depresyon için bir tedavidir. Bir kişinin yaşam kalitesini iyileştirir ve kedi ile sahibi arasında çok özel bir bağlantı oluşturur. Buna ek olarak, çeşitli çalışmalara göre, bir kedi ile yaşadıktan sonra kalp sorunları olan insanlar yavaş yavaş iyileşir.

İlginçtir, köpeklerle aynı araştırmanın çok farklı sonuçları vardı. Köpek sahipleri, kedi sahiplerinden farklı olarak, aynı gelişmeyi göstermedi.

Kedilere sahip olanların kalp krizinden ölme ihtimalinin kedisi olmayanlara göre daha düşük olduğunu düşünülmektedir.

yaşlı kadın ve kedi

Kediler genelde yalnız yaşayan insanlar için tavsiye edilmektedir, özellikle de yaşlılar için. Hatta demans veya Alzheimer hastası kişiler de kediler sayesinde bazen bazı hatıraları hatırlayabilmektedir.

Harika bir haber var: kedi beslemek, hastalığın kötüye gitmesine engel olabilir. Hayvanın mırıldaması, belli sinir uçlarını uyarabilir. Bu da geçmişten bazı hatıraları hatırlamalarına yardımcı olabilir.

“Huzur için bir ses seçmeniz gerekse, ben kedi mırıldamasını seçerdim.”

– B.D. Diamond

Kedilerin kısa bir tarihi

Yüzlerce yıl boyunca kedilere kötü yaratıklar olarak muamele edildi. Onların, cadıların, kötü şansın taşıyıcılarının ve şeytanın elçilerinin sadık dostları olduklarına inanılıyordu. Onların çaresiz ve öngörülemez doğası köylüleri ve iktidardakileri korkuttu.

Öte yandan bazı medeniyetlerde kutsaldı. Mısır’da en önemli tanrılarının koruyucusu olduklarından dolayı vahşileştiler: Ra. Efsaneye göre, güneşin her yükselişi ve düşmesiyle doğup ölüyordu.

Sonuç olarak, gece boyunca düşmanları için kolay bir av oldu. Kuzgunların gözleri, aslanla ilişkili olarak, o dönemde onu korumak için güneş ışınlarını yansıtıyordu.

Efsaneler bir yana, kedilerin evcil hayvan olarak kabul edilmeye başlaması oldukça dikkat çekiciydi. Koyunların ve avcıların koruyucuları olarak kullanılan köpeklerin aksine, kediler başlangıçta vahşi kaldı.

Son zamanlardaki çalışmalara göre, insanlara onlardan yiyecek alma umuduyla yaklaşmaya karar verdilkeri düşünülüyor. Nazik doğaları sayesinde çiftçiler tarafından beslendiler ve kemirgenleri avlamada ne kadar iyi olduklarını gören insanlar tarafından nihayet kabul gördüler.

Ancak insanlar için ev arkadaşı olarak kabul görmeleri için birkaç yüzyıl daha geçmesi gerekecekti. Ondokuzuncu yüzyıla kadar, bir evcil hayvan sahibi olamak sıra dışı ve görülmemiş olarak kabul ediliyordu. O zamanlar insanlar bu hayvanlara bakmayı kendilerine para kaybı olarak görüyordu.

Kedi Terapisini 5 faydası

Depresyon ve stresi azaltmaya yardımcı olur

Kediler stres bozukluğu, anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklar yaşayan insanlarda da iyileşmeye yardımcı olur. Kedinin mırıldaması konsantrasyonu güçlendirir ve çok sıcak bir atmosfer yaratır.

öpücüğe hayır kedisi

Arkadaşlık duygusu sağlarlar

Yalnız yaşayan bir kişi için bir kedi en iyi seçenektir. Olmak istediğinde çok bağımsız, ama aynı zamanda çok sevecendir. Ancak bazen, sadece sizi yalnız bırakmak istemeyeceğiniz bir sıkıntı olacaktır!

Çok eğlenceli  hayvanlardır ve sizi her zaman eğlendirirler. Düzgün bir şekilde beslemenin ne kadar önemli olduğunu, aşılarını takip etmenin ve tırnaklarını kesmenin (mobilyalarınızı mahvetmek istemediğiniz sürece!) ne kadar önemli olduğunu unutmayın.

Alzheimer, otizm ve ADHD’ye yardımcı olur

Yukarıda söz ettiğimiz gibi terapistler otizm, Alzheimer ve ADHD gibi hastalıklar için kediler tamamlayıcı terapi olarak kullanabilirler. Bilimsel olarak bunu destekleyen bir araştırma olmasa da kediler, binlerce vakada kişinin yaşamını iyileştirmiştir.

Kedileri okşamak, miyavlamalarını ve mırıldayışlarını duymak, oyun oynarken onları seyretmek pek çok hasta için bir uyarıcı görevi görmektedir.

Çocuklara sorumluluk verir

Evde kedi sahibi olmak çocuklar için büyük bir sorumluluktur. Bununla ilgilenmek, beslemek ve eğitmek her zaman kolay bir iş değildir. Çocuklarınızla konuşmanız önemlidir, böylece çalışmanın ne kadar önemli olduğunun farkındalar.

Bir hayvanın oyuncak OLMADIĞINI açıkça belirtmeyi unutmayın. Onlara vurmamalı, aşağı atmamalı ya da kuyruğundan yakalamamalılar. Canlılar olarak saygı görmeli ve sevilmelidirler. Çocuklar onlara iyi davranıyorsa evcil hayvanlar çok daha mutlu olacaktır.

Çok az bakım gerektirirler

Diğer hayvanlardan farklı olarak, aşılar ve yiyecekler dışında kediler neredeyse hiç bakım gerektirmez. Oldukça temiz hayvanlar. Tuvalet kutusunu kullanmayı öğrenir öğrenmez, her zaman kullanırlar.

Kendilerini ve yavrularını her zaman temizler ve sürekli ilgi gerektirmezler. Onlara her defasında bir banyo yaptırmanız, doğru yiyeceği aldıklarından emin olmanız ve veterinerdeki düzenli check-up’lara götürmeyi unutmayın. Sağlıklı bir kedinin sağlıklı bir insan anlamına geldiğini unutmayın.