Logo image
Logo image

Birlikte Ama İple Bağlı Değil: İlişkiler Hakkında Siyular Efsanesi

3 dakika
Birlikte Ama İple Bağlı Değil: İlişkiler Hakkında Siyular Efsanesi
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Eski ve güzel bir Siyular efsanesine göre, bir ilişkinin sürmesi ve mutluluk olması için, her iki taraf da birlikte uçmalı, fakat birbirine iple bağlı olmamalı, asla birbirlerine köle olmamalıdır. Çünkü gerçek sevgi bizi zincirlemez. Tek bir amaçta iki kişiyi kendi varlığını ve kendi kimliğini reddetmek zorunda bırakmadan birleştirir.

Bugünlerde hala yerli Amerikalıların eski bilgeliğinin olması, hikayeler ve efsaneleriyle bize ilham vermesi gariptir. Bazen büyülüdürler, ancak her zaman bize değerli bir uyanma çağrısı yaparlar. Her nasılsa hikayeler bizim için yararlı ve anlamlı olmaya devam ediyor. Bütün bu bilgelikten, Siyular ulusu bize en çok yardım edenlerdir.

“Tek tek, hepimiz ölümlüyüz. Birlikte, ölümsüz oluyoruz.”

– Apuleius


Düş kapanı efsanesi için onlara teşekkür ediyoruz ve aynı zamanda kararlı ve mutlu bir ilişki kurma konusunda basit ama derin bir ders veren bir masal mücevherine sahibiz. Şanslıyız ki, Zitkala-Ša’nın büyüleyici “American Indian Stories” kitabına erişebiliriz.

Bu ilginç yazar, Batıda eğitim gören ilk Siyular Hintliydi. Ulusunun geleneklerini savunan biriydi, kemancıydı ve her şeyden önce bir aktivistti. 20. yüzyılın başında kültürel mirasımızın bir parçasıydı. Bize, şimdi içine gireceğimiz bu inanılmaz efsane dahil, basit ve harika metinler vermiştir.

Some figure

Siyulara göre sevgi, birey ve ilişki

Köy şamanını görmeye giden genç bir Siyular çiftiyle ilgili eski bir efsane vardır. Siyular ulusuna göre kutsal olan, bugün Black Hills olarak bilinen, Paha Sapa yakınlarında yaşıyorlardı. Genç adam cesur bir savaşçıydı ve kalbinde yaşayan onur ve asalet vardı. Touch the Clouds, badem şeklinde gözlerle, kalın telli saçlarıyla ve kalbinde kararlı bir kadındı. Ama en önemlisi, kocası olacak adam için derin bir sevgi besliyordu.

Şamanı görmeye karar vermelerinin nedeni çok önemliydi: korkuyorlardı. Verdikleri sözü, birbirlerine saygı duydukları adanmış sevgiyi kırmaktan korkuyorlardı. Ölmekten ve öbür dünyada birbirlerini bulamamaktan da korkuyorlardı. Yaşlı büyücü doktorun, sevgilerini ebedi haline getirecek bir iksir, büyü veya sihir vermesini istiyorlardı.

Zorluk

Yaşlı şaman, keskin, derin çizgili yüzüyle ikisine de birkaç saniye baktı. Birkaç pipo içti, kaşlarını çattı, sesini temizledi ve kızın elini tuttu:

  • Sevgilini yanında uzun süre tutmak istiyorsan, bir yolculuğa çıkman gerek. Bu kolay olmayacak, seni uyarıyorum. Arkanda gördüğünüz tepeye tırmanacaksın ve kendi elinle bir şahin yakalayacaksın: en güçlü, en güzel olanını. Sonra, dolunaydan sonra üçüncü gün onu canlı olarak buraya getirmelisin.

Daha sonra şaman genç savaşçıya döndü.

  • Senin için, senin görevinin de bir o kadar karmaşık ve zahmetli olacağını bilmelisin. Köyümüzün en yüksek dağına tırmanıp bir kartal yakalamalısın. En güzel, en canlı, en evcilleştirilmemiş olanını. Sevgilinle aynı gün onu buraya getirmelisin.
Some figure

Sonucu

Genç Siyular kız ve sevgilisi eski şamanın verdiği zorlu görevleri tamamladı. Kız, şahini bir deri çanta içinde getirdi. Genç savaşçı kartalını taşıdı. En güzel, en güçlü olanını. Eski şamana geldiklerinde, ikisi de bir sonraki adımın ne olacağını sordu. “Kuşları feda etmek ve birbirlerini bunların kanıyla yıkamak, belki?” diye sordular.

  • Şimdi ne yapacağınızı söyleyeceğim: kuşları alıp deri bir iple ayaklarını bağlayın. Böylece birbirlerine bağlanmış olurlar. Sonra serbestçe uçabilmeleri için gitmelerine izin vermelisiniz.

Bu talebi tamamladıklarında, olanları gördüklerinde hayret duydular ve konuşamadılar. İki kuş uçmaya çalıştıklarında tek yapabildikleri şey tekrar ve tekar düşmekti. Sinirli ve öfke dolulardı, birbirlerine vurmaya başladılar.

Eski şaman gitti ve kuşları çözdü. Size vereceğim büyü buydu: gördüğünüz şeyden öğreneceksiniz. Kendinizi birbirinize, sevgiyle bile bağlasanız, başaracağınız tek şey birbirinizi aşağı çekmek, birbirinize zarar vermek ve mutsuz olmak olacaktır. Sevginin sonsuz olmasını istiyorsanız, mümkün olduğunca yüksekten uçun: birlikte ama bağlı değil. Çünkü gerçek sevgi bizi zincirlemez.

Duygusal ekolojik çift: birlikte ama bağlı değil

Jaume Soler ve Mercè Conangla’nın “Birlikte ama Bağlı Değil” adlı kitabı ilginç bir kitaptır. Eski Sioux efsanesinin temel fikrini kusursuzca araştırmaktadır. Bu yazarlar, uygun “duygusal ekoloji” dediğimiz şeyleri yapmamız gerektiğini önermektedir.

“Beraber gülebilmek… Bu gerçekten sevgidir.”

– Françoise Sagan

Tutarlı, mutlu, olgun ve ödüllendirici bir ilişki kurmanın karmaşık zorluğunda, “kendinize doğru söyleyebileceğiniz ve ilişkinizde de doğru söyleyeceğiniz” bir ortam yaratmak için güçlü noktalarımız ve kişisel alanımız arasında bir denge kurmalıyız. Ve asla kimliğimizi, öz sevgimizi, benlik saygısı ve gizli hayallerimizi kaybetmemeliyiz.

Some figure

Sonuç olarak, efsaneyi ve “beraber ama bağlı değil” ilkesini herhangi bir ilişkiye uygulayabildiğimizi de unutmamalıyız. Bu bir dostluk ya da hatta ebeveyn-çocuk ilişkisi olabilir. Çünkü günün sonunda, bağın büyüsünü korumak için kişisel alanımızı korumak zorundayız.

Bu, düşünmeye değer bir şeydir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.