Logo image
Logo image

Bir Hayvanı Kaybetmenin Verdiği Acı

3 dakika
Bir Hayvanı Kaybetmenin Verdiği Acı
Son Güncelleme: 18 Ocak, 2018

Ayrılık acısıyla dolu o kederli süreçten geçmenin nasıl bir şey olduğunu hepimiz biliriz. Ailenin bir üyesi hayatını kaybederse ya da sevdiğiniz biri sizden ayrılırsa, onların artık sizinle olmadığını kabullenmek için zamana ihtiyaç duyarsınız. Peki, eğer sizi bırakıp giden evcil hayvanınızsa? Bir evcil hayvanı kaybetmenin verdiği acı insanların hakkında pek fazla konuştuğu bir şey değildir.

Ayrıca bir hayvanın sevgisini hiç tatmayan pek çok insan bu acının ne demek olduğunu anlamaz ve bu yüzden gözlerinde küçültüp önemsemezler. Bu da hayvanını kaybeden kişinin aynı zamanda acısının önemsiz görülmesine de katlanması gerektiği anlamına gelir.

Kediler, köpekler, tavşanlar, kaplumbağalar… onlar sadece birer hayvan değildir. Onları evlat edindiğinizde, ailenin bir parçası haline gelirler.

Nadiren önemsenen bir acı 

Eğer bir hayvanı kaybetmenin acısını daha önce yaşadıysanız, muhtemelen “o sadece bir hayvandı,” “yeni bir tane al gitsin,” gibi şeyler söyleyen insanlarla karşılaşmışsınızdır. Bunların en sadık arkadaşını henüz kaybetmiş birine hiçbir yararı dokunmaz. Bir cenazeye gittiğinizi ve hayatını yeni kaybetmiş olan bir bebek için aynı şeyi söylediğinizi düşünün. “Üzülme, bir tane daha yaparsınız.” demenin bir manası var mıdır? Birine başka bir baba ya da anne evlat edinebileceklerini söyleyebilir miydiniz?

İnsanlar bir hayvan kaybetmenin yarattığı duygusal etkiyi önemsememeye devam ediyor. Aslında, en iyi arkadaşları böyle bir kayıp yaşadığında halden anlamayan ya da kendini kötü bile hissetmeyen pek çok insan var. Bazen konunun ne kadar önemsiz olduğunu göstermek için onunla ilgili konuşmaktan bile kaçınırlar.

Some figure

Kaybınız için ağlamak

Sevdiğiniz birini kaybetmenin acısını yaşarken, o anda ihtiyaç duyduğunuz insanlarla sizi bir araya getireceği için bir cenaze töreni düzenlemek acınızı hafifletebilir. Ailenizin desteğinin yanında, o kişiyi onurlandıracak biçimde gömmek ya da yakmak ve onlara düzgün bir şekilde elveda etmek sizi ilk etapta rahatlatabilir.

Bu tür ritüeller acının ifade edilebileceği ve paylaşılabileceği şartları ve atmosferi yaratır. Peki, hayvanlar için düzenlenen cenaze ritüelleri var mı?

Kaç kişi bir hayvanın cenazesine giderdi? Günümüzde, insanlar hala sevgili dostlarımızın ölümünü önemsemiyor.

Hayvan mezarlıkları ve ölü yakma yerleri var ancak tüylü dostunuza herkesin önünde veda etmekle, ölen bir kişiye veda etmenin arasında hiçbir benzerlik yok. Gerçek bir prosedür yok, bu da eğer köpeğiniz, kediniz, tavşanınız ya da kaplumbağanız ölürse, onlara hak ettikleri şekilde hoşçakal demeniz gerektiği anlamına geliyor.

Bir hayvanı kaybettikten sonra acılı ya da suçlu hissetmek

Hayvanınıza düzgün bir şekilde veda etmemek, özellikle ölümünden dolayı kendinizi suçlu hissediyorsanız yas sürecine zarar verebilir. Belki de hayvanınızın bir sağlık problemi vardı ve onlara daha iyi bakmadığınız ya da daha dikkatli olmadığınız için kendinizi suçlu hissediyorsunuz. Belki de ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkan o kistlerden kurtulmanın bir yolu olabilirdi.

Bunlar aklınızdan geçip kendiniz suçlamanıza sebep olabilecek düşüncelerden birkaçı. Ancak insanların bir hayvanın ölümü nedeniyle kendilerini suçlu hissetmelerine sebep olan şey genellikle ötenazi oluyor. İnsanlar için uygulanması yasal olmayan bu seçeneğe genellikle hayvanların acısını dindirmek için başvuruluyor.

Some figure

Ötenazi, son çare olarak kendi hayvanlarının ölüm tarihini kendi elleriyle belirleyen insanlarda suçluluk duygusu yaratıyor. Ötenaziyi tercih eden pek çok kişi kendini cinayet işlemiş gibi bile hissedebiliyor. Ancak unutmayın, eğer bu seçeneğe başvurduysanız, bunu, onları kurtarmanın başka hiçbir yolu kalmadığı için yaptınız.

Bu açıdan bakıldığında destek almak çok önemlidir. Kişinin acısını kelimelere dökmesi, onu geçerli kılmasına ve onunla baş etmesine yardım edecektir. Bu sayede, duydukları acı, zamanla derilerini kesmeye başlayan, ayakkabılarında kalmış bir taş parçası gibi onlara zarar veremeyecektir.

Hayvanınızın ölümünüzden sonra duyduğunuz acıyı inkar etmeyin. Öyle yaparsanız, onun olası sonucu ancak çözünmemiş acı olur.

Yeni bir hayvan almak

Eğer ayrılık sürecinin ilk evresindeyseniz, büyük ihtimalle yeni bir hayvan almaya hazır değilsinizdir. Başka bir hayvanın onun yerine almasına izin vererek bir şekilde ölenin anısına ihanet ediyormuşsunuz gibi hissetmeniz normaldir. Bu yeni aldığınız hayvan için de iyi olmaz, gelecekte acı çekmesine sebep olabilir.

Böyle büyük bir kayıp yaşayan, bu kadar derin bir şekilde yaralanan insanların sevgiye ihtiyacı vardır. Konuşmak, kafalarını dinlemek, dünyaya kızmak ve sorular sormak için zamana ihtiyaçları vardır. Ancak yaşadıkları tecrübeyi hayatlarına entegre edene kadar, bir yardım eli uzatılmasına en çok ihtiyaç duydukları an, ayrılık sürecinin bir aşamasından diğerine geçme işaretleri verdikleri andır.

Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.