Logo image
Logo image

Birini Daha İyi Tanımak İçin 8 Soru

3 dakika
Birini Daha İyi Tanımak İçin 8 Soru
Son Güncelleme: 29 Aralık, 2018

Birini daha iyi tanımak istediğimizde genellikle o kişinin sevdiği şeyleri veya düşünce tarzını anlamamıza yardımcı olacak sorular gelir aklımıza. Bu makalede birini daha iyi tanımak istediğiniz zaman sorabileceğiniz bir dizi soru paylaşacağız.

Öncelikle, sohbeti bir çeşit sorguya çevirmemeniz gerektiğini hatırlamalısınız. Ayrıca sorduğunuz sorulara sizin de cevap veriyor olmanız harikadır, bu sayede karşınızdaki de sizi daha iyi tanıyacaktır. Bu şekilde diyalog çok daha ilgi çekici olacaktır.

Birini daha iyi tanımak için sorular

Birini daha iyi tanımak istediğinizde sorabileceğiniz ilginç soruları görelim. Bu sorular diyaloğu daha ilginç hale getirmek istediğinizde de size yardımcı olacaktır:

Some figure

1. Bir süper gücün olsaydı, bu ne olurdu?

Bu soru biraz çocuksu gelebilir fakat eminim bunu en az bir kere düşünmüşsünüzdür! Süper kahramanlar günümüzde popüler bir konudur, dolayısıyla bu soru çok da saçma değildir. Bu soru size karşınızdakinin korkuları ve isteklerini ince bir şekilde anlamanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, karşınızdaki kişi size görünmez olabilmeyi çok istediğini söylerse, bu onun utangaç birisi olduğu anlamına gelebilir. Eğer uçmak istediğini söylerse büyük ihtimalle özgürlükten keyif alıyordur. Öte yandan eğer size akıl okumak istediğini söylerse bu onun özgüven eksikliği yaşadığı anlamına gelebilir.

2. Sadece bir hobin olabilseydi, bu ne olurdu?

Bu soru birinin hobileri, tutkuları ve ilgi alanlarını öğrenmek istiyorsanız harika bir sorudur. Bu ayrıca hangisine daha fazla değer verdiğini de gösterecektir. Böylelikle hangi aktivitenin onlara çok daha fazla başarı hissi verdiğini öğrenebilir ve hatta böylece onlara sevebilecekleri başka bir aktivite de önerebiliriz.

3. Tarihten hangi karakterle akşam yemeği yemek isterdin?

Bu, karşınızdaki insanın neyle ilgilendiğini, hangi tarihsel karakterlerle ilgili, neden bilgi sahibi olduğunu öğrenmek için mükemmel bir sorudur. Eğer karşınızdaki Albert Einstein ile akşam yemeğine çıkmak istediğini söylerse fizik meraklısı olabilir. Eğer Gandi ile yemek yemek istediğini söylerse ruhani dünya ile oldukça ilgili olabilir.

4. Yaptığın en çılgınca şey neydi?

Bu biraz daha kişisel bir soru olabilir. Fakat eğer kendinizi rahat hissediyorsanız çekinmeyin ve sorun! Bu soru hayatta neler yaptıklarıyla ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayabilir. Ayrıca maceraperest ve asi olup olmadıklarını veya daha oturaklı ve tahmin edilebilir durumlar içinde olmayı tercih edip etmediklerini öğrenmenize de yardımcı olacaktır.

5. Zamanda yolculuk yapabilseydin, geçmişe mi giderdin geleceğe mi?

Bu size karşınızdaki insanın ilgilendiği şeylere daha derinlemesine inmenizi sağlayacaktır. Örneğin eğer karşınızdaki kişi Antik Yunan ya da Roma’ya gitmek istediğini söylerse dünya kültürüyle ilgili olabilirler. Öte yandan eğer geleceğe gitmeyi tercih ettiğini söylerse teknolojik gelişimlerle ilgileniyor olmaları muhtemeldir.

6. Hangi ünlü insan olmak isterdin?

Karşınızdakinin bu soruya vereceği cevap hangi tür insanlara daha çok değer verdiğini öğrenmenizi sağlayacaktır. Bir oyuncu, şarkıcı, ünlü bir siyasetci, bilim adamı vb. seçebilirler. Verecekleri cevap kişilikleri hakkında bilgi verecektir. Örneğin, utangaç bir insan genellikle yazar veya araştırmacı olmayı tercih edecektir. Daha dışa dönük birisi ise ünlü bir şarkıcı veya oyuncuyu seçebilir.

Some figure

7. Senin için ideal bir tatil nasıldır?

Bu, karşınızdaki insanın hayata dair tavrını anlamanızı sağlayacak klasik bir sorudur. Günlük hayatında çok meşgul olan bir insan daha sakin bir tatil seçebilir. Aksine şu an çok fazla şeyle uğraşmıyorlarsa daha zorlayıcı ve aktif bir yere gitmeyi tercih edeceklerdir muhtemelen. Bu soruya verilecek cevap kişinin mevcut durumuna oldukça bağlıdır.

8. En sevdiğin çizgi film nedir?

Bu soru karşınızdaki insanın sevdiği şeyleri keşfetmenize yardımcı olacaktır. Çizgi filmlerden bahsederken büyük ihtimalle size çocukluklarında izledikleri çizgi filmleri söyleyeceklerdir. Bu da kuşkusuz ilginç bir sohbet konusu olacaktır. Ayrıca gençken sevdikleri kurgu karakterleri de öğrenmenizi sağlayacaktır.

Bu soru ayrıca favori diziler, filmler ve kitaplara da dönüşebilir. Sahip olduğunuz her ilgi alanı hakkında konuşabilirsiniz aslında, çok da önemli değil. Bu soru kuşkusuz sohbetin devamlılığını sağlayacak ve birbirinizi çok daha iyi tanıyacaksınız.

Bu sekiz soru kuşkusuz birini daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır. Elbette eğer sohbet iyi ve akıcı geçerse, karşınızdakiyle ilgili bilmek istediğiniz diğer şeyleri de sorun. Kim bilir, belki o da sizin hakkınızda aynı şeyleri bilmek isteyecektir!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.