Logo image
Logo image

Kız Kardeşler Birbirlerine Kalpten Bağlıdırlar

3 dakika
Kız Kardeşler Birbirlerine Kalpten Bağlıdırlar
Son Güncelleme: 30 Temmuz, 2017

Kız kardeşler için zaman ve mesafe fark etmez. Aynı davranış ve gülüşleri paylaşan yüzler her zaman anlayışla birbirlerine bakar, diğerinin yüksek sesle söylemediğini algılar ve kalplerindeki sonsuza kadar yaşayan görünmez bağ ile onları besler.

Kardeşliğin çoğunlukla eşsiz ve olağanüstü bir destek sistemine sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Kardeşler ailenin üyeleri olup, hayat boyu sizinle birlikte kalacak kişilerdir. Onlarla, geçmişinizi, deneyimlerinizi ve özellikle kız kardeşlere has olan duygusal bir mirası paylaşırsınız.

Kız kardeşler arasındaki bağ, kıyafetler üzerine tartışmalarla, en büyük olmaktan nefret edilen anılarla ve aynı zamanda en küçük olmaktan da nefret edilen anılarla dolu bir çocukluğun hatıralarını anında ortaya çıkarabilir. Bu bağ, mesafe tanımayan ve diğer kişinin refahıyla her zaman ilgilenen sonsuz bir sevgiden beslenir.

Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kardeşler arasındaki ilişki çocukların kendilerine denk biriyle sahip olacakları ilk ilişkidir. Bu, ebeveynlerin daima akıllarında bulundurmaları gereken bir durumdur.

Kız kardeşler arasındaki bağın ilginç yanı, çocukluk döneminde karmaşık olma eğiliminde olması, ancak yetişkinliğe ulaşıldığında bu ilişki mükemmel bir destek ve olağanüstü bir ortaklık haline gelmektedir.

Some figure

Kız kardeşler sevgi ve rekabet arasında gidip gelirler

Öncelikle, aile ilişkilerinin çok karmaşık olduğunu ve herkesin kendine has bir karaktere sahip olduğunu bilmek önemlidir. Yani, tüm kız kardeşler aynı pozitif ve zenginleştirici bağa sahip değildir. Bazen bu problemli durumların üstesinden gelmek kişinin kendini iyileştirmesi ile başlar.

Bu konuyu derinlemesine inceleyen bir kitap var. Brothers and Sisters: Discovering the Psychology of Companionship. Psikolog Lara Newton kitabında, kız kardeşler arasındaki ilişkinin rekabet ve yoğun sevgi arasında gidip gelmesinin nedenlerini anlatıyor.

Bu ilişkilerin karmaşıklığını etkileyebilecek bazı faktörlere göz atalım:

Yaşadıkları aile ve gördükleri eğitim kız kardeşler arasındaki ilişkiyi (cinsiyet kalıpları, bir çocuğun ötekine tercih edilişi vb.) etkileyebilir.

  • Doğum sırası ilk birkaç yılda da bir fark yaratmaktadır. Arada kıskançlık olabilir, ama büyük kız kardeşin küçük kardeşine karşı koruyucu bir içgüdüsü de olabilir.
  • Bir veya birden fazla kız kardeş ile büyümek, her birinin bir kadın olarak olgunlaştığı ve birbirinden birçok şey öğrendiği bir döngüden geçmektir. Bu yolla, birbirlerine karşı sahip oldukları tartışılmaz bağ sonsuz destek, anlayış ve şifa temelinde gelişir.
Some figure

Kız kardeşler arasında duygusal destek

Yıllar geçti ve kız kardeşinizin günlüğünü gizlice okumak, kıyafetlerini dolabından çalmak ve konuşmalarını telefonda dinlemek mazide kaldı. Ve şimdi, ruhunuzda yaşadığı yeri tam olarak gösterebilir ve kendi aileleriniz ve projeleriniz olmasına ve aradaki mesafeye rağmen hayatınızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu yüksek sesle söyleyebilirsiniz.

Kız kardeşler aynı ağaçtan doğarlar ve dalları farklı yönde gelişse de, kökleri daima aynı olacaktır.

Kız kardeşler duygusal destek sağlamada çok yeteneklidir. Aralarındaki ortaklık sadece genlerden daha fazladır; aradaki sadık ve kalıcı bağlar, ortak bir maziye dayanan bağlardır. Tek gereken, kız kardeşin hayal kırıklığını, acısını ve umudunu hissetmek için duygusal pusulanıza bakmanızdır.

Kardeşlik bağının sağladığı inanılmaz duygusal destek sayesinde yaşam kaliteniz artabilir. Sizi güvence altına alırlar, yeteneklerinize inanırlar ve çocukluktan bu yana beraberinizde sürüklediğiniz ve hala değiştirmediğiniz kusurlarınızı hatırlatırlar.

Some figure

Kız kardeşler, en iyi önerileri verir ve lafı dolandırmadan, yumuşatmadan ya da sizi aldatmadan size uyarılarda bulunurlar. Sizin için en iyisini isterler ve her ne kadar bazen tartışsanız ve önünüze geçmişle ilgili şeyleri getirseler de siz de bu desteği ömrünüzün sonuna kadar istersiniz.

Kız kardeşiniz yetişkinlik çağınızda size amca ya da teyze gibi yeni ve heyecan verici bir rol de önerebilir. Bu, duyguların ve desteğin ağının büyüdüğü ve kız kardeşlik gibi büyük bir hazinenin değerini yeniden keşfetmenize izin veren bir zamandır.

Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.