Logo image
Logo image

Karanlıkta Büyüyen Tebessümler

3 dakika
Karanlıkta Büyüyen Tebessümler
Son Güncelleme: 26 Nisan, 2017

Karanlıkta büyüyen tebessümler bir ömür sürebilir. Bu küçük ve kıymetli gülümsemeler, hiç beklenmedik bir anda, en karanlık ve üzücü anlarda ortaya çıkabilir. Bunlar hafızanızda kalır, şefkat ve iyimserlik göstergesi olarak yer tutar ve gittiğiniz her yerde yanınızda olur.

Karanlığın sonsuz olduğuna bir an için bile inanmayın. Bu çok yaygın bir söz ama hiçbir şey sonsuza dek sürmez. Her şey size bağlı, sizin çabanıza, mutlu olma ihtiyacınıza, silindiği zamanlarda o küçük tebessümü oluşturabilmenize bağlı.

“Bir tebessüm dünyalar demektir. Gülümseyen kişiyi yoksullaştırmadan kendisine gülümsenen kişiyi zenginleştirir. Sadece bir saniye sürebilir ama anısı asla silinmeyebilir.”

– Anonim

Dünyayı aydınlatan tebessümler

Çok farklı türleri olsa da bir tebessüm daima muhteşem bir potansiyele sahiptir. Pozitif tutum, sempati, dostluk ve nazik bir yüzle bağdaştırılan her şey hepimizin takdir ettiği bir jesttir.

Bazı durumlarda bir tebessüm, en ağır kapıları açabilir ve melankoliyi alt etmeyi başarır. Basit ve nazik bir hareketleri çoğu insan kendini bırakır ve bu basit harekete eşik eden türden güzel davranışlar ve iyi bir ruh halini yayar.

Hiç yorgun bir kişiyle, işinden ya da belli bir durumdan bıkmış, sürekli çatışma hâlinde ve çok az arkadaşı olan biriyle karşılaştığınız oldu mu? Böyle birine tebessümle karşılık vermeyi deneyin. Pozitiflik, sempati ve iyilik dolu bir yolu seçin ve gülümsemenizin kaybolmasına asla izin vermeyin. Elde edeceğiniz sonuçlar sizi çok şaşırtabilir.

Hiç şüphe yok ki tebessümler dünyayı aydınlatabilir. Gökyüzü ne kadar bulutlu gözükürse gözüksün, birkaç basit tebessüm ya da bir iki kahkaha güneşi tekrar ortaya çıkıp gökleri aydınlatmaya teşvik edebilir.

Geceyi aydınlatan tebessümler

Sürekli bir ümitsizlik gecesinde yaşayan ve hayatlarının hiçbir anında ışığı göremeyen bütün o insanlar için her zaman işe yarayan bir ilaç tavsiye edilmektedir. Karanlığı delip ışığa yol açmak için gülümsemelerden faydalanın. Yavaş yavaş yolun açıldığını göreceksiniz. Her gülümsemeyle, çevrenizdeki her şey daha aydınlık hale gelecek.

Some figure

onları tebessümlerinizden asla mahrum bırakmayın. O gülümseme, morali bozuk ve kederli bu insanlara hayat kaynağı olabilir.

Zor bir durumdan çıkamıyorsanız ve upuzun ve ucu karanlık bir tünele hapsolduğunuzu hissediyorsanız, hayatı yüzlerinde tebessümle yaşayan neşeli ve dost canlısı insanlara ulaşın. Pozitif tutuma sahip olan, dayanışma ruhu sergileyen ve iyilik yayan kişilerle zaman geçirin. Basit bir iyilik jesti ve pozitiflik en acı anlarınızı bile aydınlatabilir.

“Yüzünüzdeki üzgün bir tebessüm bile olsa gülümseyin, çünkü üzgün bir gülümsemeden daha üzücü tek şey, nasıl gülümseyeceğini bilmeyen üzüntüdür.”

– Anonim

Some figure

Dünyayı aydınlatmak için gülümsemeyi öğreniriz

Gülümsemek herkesin her gün uygulaması gereken güzel bir egzersizdir. Dünyayı daha aydınlık, daha mutlu ve sıcak bir yer kılmak için her an gülümsemeyi öğrenmeliyiz. Bu gezegende yaşayan herkese iyi mizah ve anlayışımızı göstermeliyiz.

Bir gün bulutlu başlarsa, onu tebessüm ederek selamlayın. Bir kişi negatif ve keyifsiz ise, onlara en güzel gülümsemenizle karşılık verin. Biri üzgünse onlara sıcacık bir tebessüm hediye edin. Her şeyin negatif olduğunu düşünüyorsanız, kendi yüzünüze bir gülümseme çizin.

Gülümsemek gibi küçük jestler, küçük iyilikler, anlayış ve mizah dolu eğlenceli anlar, sade ve küçük anlar yaratır. Bunlar unutulmaz ve hayatımızı gerçek mutlulukla doldurur.

Dünyayı bir anda ışıklarla dolduramayız ama onu gülümsemelerimiz ve pozitif tutumumuzla aydınlatabiliriz. Hepimiz bu dünyayı daha güzel ve mutlu bir yer haline getirme gücüne sahibiz. Öyleyse neden denemiyoruz?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.