Logo image
Logo image

Hiçbir Şey, Tebessümün Kadar Güzel Değil

3 dakika
Hiçbir Şey, Tebessümün Kadar Güzel Değil
Son Güncelleme: 24 Nisan, 2017

Her gün yüzüne bir tebessüm yayıyor, mutluluğunu başkalarına aktarıyor ve yaşamın her anından gülümseyerek zevk aldığını gösteriyor. Hani çocukken parkta oynardın, hatırlıyor musun? Etrafta koşturup dururken, diğer çocuklarla oynarken hep gülümserdin. Şimdi aynı şekilde gülmüyorsun belki ama bunu yine yapabilmek için çaba gösterebilirsin.

Gülümsemek için illa ki mutlu olmak gerekmez. Tek yapmanız gereken gülümsemek. Bir tebessüm sizi değiştirebilir, her şeyi farklı görmenizi sağlayabilir. Ağzınızın iki kenarı yükseldiğinde gözleriniz hayatı farklı bir renkte görecektir.

“Güzellik denen şeyin yalnızca tebessümde olduğunu düşünüyorum.”

– Leo Tolstoy

Gülümsemenin faydaları

Gülümsemek, ruhunuzu güçlendirir. Gülümsediğiniz zaman başkalarına ilettiğiniz bütün mesajlar, olumlu bir şekilde kabul edilir. Hatta kendinizi daha iyi tanımanıza, başkalarıyla bağlantı kurmanıza ve genel anlamda daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Tebessüm, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Gülümsemek, vücudunuzun kana endorfin ve serotonin salgılamasını sağlar. Bu da acıyı azaltır ve bağışıklık sistemi ve vücudun savunma sistemini güçlendirir.

Some figure

Mutlu olmak için gülümseyin

Biri gülümsediğinde, bu onları oldukça pozitif bir şekilde etkiler. Vücudunuz ve zihniniz arasında sürekli bir iletişim devam etmektedir. Yani bir şey sizi mutlu ettiğinde beyniniz, vücudunuza gülümsemeniz gerektiği mesajını iletir.

Diğer yandan, gülümseme sırasında vücut da beyne mesaj gönderir. Gülümsemek için belli bir nedeniniz olmayabilir ama beyniniz bu bilgiyi yüz kaslarınızdan alır. Gülümsediğinizi ve bir şeyin sizi mutlu ettiğini anlar. Yani tutarlı olmak adına duygusal durumunuz, iyimserlik ve mutluluk yönünde değişir.

Charles Darwin, bu fenomeni ilk keşfeden kişiydi ve bir duygu simüle edildiği takdirde ı duygunun gerçekten yaratılmasına ve hissedilmesine neden olabileceğini gösterdi. Dolayısıyla, ister mutlu, ister üzgün, isterse yorgun ya da haya kırıklığın uğramış olun, hiç önemi yok. Duygularınızdan bağımsız bir şekilde gülümseyebilirsiniz ve daha mutlu hissedersiniz.

Affedilmek için gülümseyin

Bir hata yaptıysanız, af dileyin ve bunu gülümseyerek yapın. Hatasız kul yoktur. Hataları kabullenip af dilemek de insana olmanın bir parçasıdır. Af dilediğinizde bunu gülerek değil gülümseyerek yapın: içten bir tebessüm olsun bu. Gülümseyen birini affetmenin daha kolay olduğunu gösteren çalışmalar var.

Baştan çıkarmak için gülümseyin

Gülümsemek güçlü bir baştan çıkarma aracıdır. Gülümserken, karşınızdaki kişiye yaklaşırsınız, daha mutlu ve ulaşılır olursunuz. Birini tanımak istiyorsanız, gülümsemeniz gizli silahınız olsun. Tebessümünüzü kuşanın ve bırakın kim olduğunuzu o göstersin. Kadınlar gibi erkekler de birinin kalbini kazanmak istediklerinde, en güzel tebessümlerini kullanırlar.

Some figure

Fakat baştan çıkarma, yalnızca romantik ilişkilerde uygulanmaz. Profesyonel ilişkilerde de kullanılabilir. Mesela, bir toplantıda gerçekleştirilen müzakerede istediğiniz sonucu elde etmek, başkalarına sempati göstermek ve/veya tatmin edici bir anlaşmaya varmak için kullanabilirsiniz.

“Bir kadın, gülümsemesiyle her şeyi verebilir ve hepsini tek bir göz yaşıyla geri alabilir.”

– Coco Chanel

Duyguları açığa çıkarmak için gülümseyin

Bir çocuğa gülümsediğinizde neler olduğunu hiç fark ettiniz mi? Genel olarak, neredeyse otomatik bir şekilde tebessümünüze karşılık alırsınız. Yetişkinler hatta sokaktaki yabancılar söz konusu olduğunda da aynı şey gerçekleşebilir.

Dolayısıyla, gülümsemek, başkalarında pozitif duygulara yol açar. Gülümsemek, sizi ve çevrenizdekileri mutlu eder. Çünkü gülümseyerek onlara sosyal ve ulaşılabilir bir kişi olduğunuzu göstermiş olursunuz. Ayrıca unutmayın ki gülümsemek, bulaşıcıdır.

Karşılık bulan gülümseme fenomeninin nedeni, ayna nöronlarınızın etkisidir. İki kişi birbirine gülümsediğinde, her ikisinde de duygusal bir pozitif değişim gerçekleşir.

Gülümseme talimatları

Güzel bir şeyi, çok sevdiğiniz bir şeyi, önemsediğiniz birini düşünün. Zihninizde bir resim çizin, bu resmi ve ne anlama geldiğini iyice hissedin. Sizde uyandırdığı duyguları hissedin. Sizi nasıl etkilediğini ve hareketin yavaş yavaş dudaklarınıza ulaştığını fark edin. Ağzınızın açılmasına izin verin ve dişleriniz gözüksün. Aynı anda gözleriniz de gülümsesin.

“Bakın ve gülümseyen kişiyi görün. Sanki ağzının iki yanında tırnak işaretleri var. İşte bu yani ağız, benim en sevdiğim alıntıdır.”

– Mario Benedetti

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.