Depresyon: Ruhun Hastalığı

Depresyon: Ruhun Hastalığı

Son Güncelleme: 17 Aralık, 2016

Hayatımdaki her şey anlamını kaybetti, hiçbir şey ilgimi çekmiyor, hiçbir şey beni şaşırtmıyor, boşlukta hissediyorum, yalnızlık bedenimde ve zihnimde geziniyor ve her şeye karşı heyecanımı kaybettim, sevdiğim ve beni mutlu eden herşeye karşı: okumaya, müzik dinlemeye, sevişmeye, seyahat etmeye, her gün işte mücadele etmeye…

Çok az yiyorum, bazen de aşırı uyuyorum veya bütün geceyi uykusuz geçiriyorum. Kimseyi görmek, kimseyle konuşmak istemiyorum, dünya beni boğuyor, kendime bile dayanamıyorum… Kendimi öldürecek gücüm yok, fakat bazen gözlerimi kapatıp bir daha asla uyanmamayı istiyorum.

Sık sık utancın beni boğduğunu hissediyorum ve hayatımın değersiz olduğunu ve gerçekten burada ne yaptığımı düşünüp sürekli ağlıyorum. İşimde başarısız olduğumu, aşkta binlerce kez başarısız olduğumu, kimsenin bana değer vermediğini ve bu hayata değmeyeceğini düşünüyorum…

Bu ifadeler, depresyon teşhisi konmuş aktör Willy Toledo‘nun sözlerinden esinlenerek yazılmıştır.

Yaptığım işi bıraktım ve sözleri dikkatimi çektiği için programı seyretmeye başladım. Gözlerimi kırpmadan onu seyrettim ve ifadesini anlamaya çalıştım-depresyon yaşayan ya da yaşamış herkesin tanıyacağı, kendiyle özdeşleştireceği bir ifade…

Umuyoruz ki onun herkesin içinde söylediği bu samimi sözlerin ve bu yazının okuyanlardan bazılarına faydası dokunur.

Rüyalar1

Depresyonu nasıl yeneriz?

Öncelikle yakınlarınızın sevgisi ve bir uzman yardımı, çıkamayacağınızı düşündüğünüz o karanlık kuyudan çıkmanıza yardım edecektir. Depresyonu yenmek kolay değildir, fakat cesaret ve destekle karşı kıyıya ulaşabilirsiniz.

İşlerin pek çok kez planladığımız gibi gitmediği bir dünyada yaşıyoruz ve bu da bizi korkutuyor… Bu yüzden de her şeyde, hayatta, varlığımızda anlam aramaktan vazgeçiyoruz.

Herşey değişebilir. Bugün, belki yarın da gökyüzü gri, fakat güneş yeniden parlayacak, ve belki siz de, farkına bile varmadan, baharda çiçeklerle dolu bir parkta yürümek ya da özel biriyle tanışmak gibi hayatın size hazırladığı sürprize kavuşacaksınız.

Tedaviyle, yeniden daha önce olduğunuz kişi olmaya çabalamak için bir plan yapabilirsiniz.

“Depresyonun üzücü yanlarından biri de ümit fikrini ve hissini silmesidir.”

Juan Antonio Vallejo Nájera

Depresyonun hafiflemesine yardımcı olacak küçük adımlar

 

 1. Günde 15 ila 30 dakika yürüyün.
 2. Her gün olumlu düşünmenize katkı sağlayacak bir şeyler okuyun.
 3. Haftada en az bir kere ailenizle ya da arkadaşlarınızla bir araya gelin.
 4. Her hafta eğlenceli bir faaliyette bulunun.
 5. Bir hedef listesi oluşturun.
 6. Geçmişte ters giden şeylere odaklanmayı bırakın. Gelecek sürprizlerle dolu.
 7. Yemek pişirme, el işleri ve benzeri sevdiğiniz faaliyetleri yapın.
 8. Her gün birkaç dakika dahi olsa meditasyon yapmayı deneyin, göreceksiniz ki yavaş yavaş ilginizi çekecek. Meditasyon, zihnimizi ve düşüncelerimizi değiştirmek için harika bir yoldur.
 9. Spor salonuna gitmeyi deneyin, hoşunuza gitmezse en azından evde dans edin, dışarıda bir faaliyette bulunun.
 10. Endişe etmeyin, şunu bilin ki er ya da geç çözümü bulacaksınız.
 11. Yalnız kalmamaya çalışın, bir arkadaşınız ya da aile ferdinden size yürüyüşte eşlik etmesini ya da bir süre sohbet etmesini isteyin.
 12. Neşeli müzikler dinleyin. Müzik, mutluluk hormonu endorfinin güçlü bir yardımcısıdır.
 13. Hayatınızdaki iyi şeylere odaklanın.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.