Hafızanızı Güçlendirmenin 5 İlginç Yolu

Nisan 22, 2017

Hafıza öyle ilginç ki. Hatıraları tetikleyen ya da hatırlamamızı ve öğrenmemizi sağlayan mekanizmalar, tahmin edilemez ve kimi zaman da açıklanamaz. Unutkanlık, bizim için sorunlara yol açabilir ve bazılarımız, unutma eğilimimizi saf dışı bırakmak için sıra dışı tedbirlere başvurabiliriz.

Bir şeyi hatırlamak için alarm kurduğunuz ya da bir şeyi unutmamak için notlar hazırladığınız oldu mu hiç? Hatırlamak istediklerimizle ilgisiz gözükse bile hatırlamak ve ezberlemek için kullandığımız pek çok mekanizma var.

Ne tuhaftır ki küçük bazı hareketler hafızayı uyarmak ve güçlendirmek için çok faydalı olabilir.

Şekerleme yapmak

araştırmalar kısa süreli bir şekerleme yapmanın, hafızayı uyarmada çok etkili olduğunu göstermiştir. Bir çalışmaya göre, bir hafıza görevi öncesinde 45-60 dakika kadar uyuyan katılımcıların performansında önemli bir iyileşme görülmüştür.

Birçok çalışma, uykunun hafıza konusunda önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Uyku süresince hatıralar somutlaşır ve beyin ‘temizlenir’. Araştırmacılar ayrıca bir şeyi öğrendikten hemen sonra uyumanın hafızayı etkilediği sonucuna uğramıştır.

Bir şeyi hatırlamak istediğinizde gözlerinizi bir yandan diğer yana oynatmak hafızanızı uyarmaya faydalı olacaktır. Nedenleri çok açık olmasa da araştırmacılar, yatay göz hareketlerinin beynin iki yarı küresini aktive edip bağlamaya faydalı olduğunu söylemektedir.

Bir çalışmaya göre araştırmacılar, her sabah gözlerini 30 saniye boyunca bir yandan diğer yana oynatan kişilerin işlerini %10 daha başarılı tamamladığını görmüştür. Ayrıca bu iki yönlü göz hareketlerinin hafıza görevlerinde hatayı %15 azalttığı sonucuna ulaşmışlardır.

Yumruklarınızı sıkmak

Yumruklarınızı sıkmak sayesinde hafızanızı daha iyi kontrol edebilirsiniz. Bir çalışmaya göre bir şeyi öğrenmeden önce baskın taraflarındaki yumruğunu sıkan ve ardından bunu hatırlamaya çalışırken diğer yumruğunu sıkan kişiler, ezberleme konusunda daha başarılılar.

Açıklamalar çok net olmasa da araştırmacılar, yumruğunuzu sıkma eylemiyle beynin hafıza ve hatırlamada görevli alanlarını etkinleştiğini belirtiyor.

Sakız çiğnemek

Sakız çiğnemek, hafızanızı güçlendirmek için başvurabileceğiniz küçük bir hiledir. Bir çalışmada araştırmacılar, hafıza ve dikkat testi esnasında sakız çiğneyen katılımcıların sakız çiğnemeyenlere göre neredeyse %25 daha fazla puan aldıklarını görmüştür.

Bu fenomenin nedenleri bilinmese de bazı araştırmacılar, sakız çiğnemenin beyinde hafıza ve dikkatle ilgili bir alan olan hipokampustaki oksijen seviyesini artırdığını düşünüyor.

Ayrıca bir diğer çalışmada bir sınav öncesi sakız çiğnemenin katılımcıların hatırlama oranını, sakız çiğnemeyenlere göre %25 ile 50 arasında artırdığı görülmüştür.

Araştırmacılar bunun kesin nedenini açıklayamasa da sakız çiğnemenin beyne kan akışını artırdığını ve bu nedenle zihinsel performansın arttığını düşünmektedir.

Müzik dinlemek

Araştırmalar gösteriyor ki belli müzik türleri hatırlamaya çok faydalı oluyor. Bir şarkı dinlerken öğrendiğiniz bu bilgiyi, o şarkıyı düşünerek ya da kafanızda ‘çalarak’ hatırlayabilirsiniz.

Malaga Üniversitesi’ndenProfesör ve araştırmacı Antonio Matas Terron, müzik dinlemenin okul performansını artırdığını ama bunun müziğin hızı, türü ve sesine bağlı olduğunu söylüyor.

Ayrıca sözlü müzik kullanmamak önemli. zira bu tür müzikler dikkat dağıtıcı olabilir ve ters etki yaratabilir. Bunun yanında yalnızca 20 dakikalık bloklar halinde müzik dinlemek gerek, çünkü bu süreden sonra dikkatimiz azalmaktadır.