Kanguru Aile Büyükleri: Aile ve İşi Uzlaştırmanın Anahtarı

Mayıs 2, 2019

Kanguru aile büyükleri toplum için temeldir. Okul kapıları ve şehir parklarında sıklıkla gördüğümüz bir manzaradır. Ebeveynler çalışırken torunlarına her gün saatlerce bakarlar. Böylece, neredeyse farkında olmadan, evdeki ana eğitimciler olurlar.

50 ila 70 yaşları arasındaki her altı kişiden biri, torunlarına düzenli olarak bakar. Bu kişilerin yarısı, IMSERSO’nun 2010 Yaşlılar Raporuna göre, her gün, günde 12 saatten fazla torunlarına bakıyor. Aileyi ve iş hayatını uzlaştırmanın imkansızlığı, maddi kaynak eksikliği ve çocukların duygusal güvenliği, ailelerin çocuk bakımı konusunda en önemli destek ağı olarak aile büyüklerine güvenmesine neden oldu.

Kadınların kendilerini kanıtlamaları ve elbette iç ekonomiyi iyileştirmeleri için iş yerine etkili biçimde dahil edilmesi, ailelerde en genç üyelere yönelik ihtiyaçlar doğurmuştur. Böylece, aile büyükleri torunlarının duygusal ve kişisel gelişiminde ana figür haline geldi. Aile büyükleri kendilerini çocuğun kendi ebeveynleriyle aynı seviyede ya da daha da yüksek bir seviyede görüyorlar.

büyük anne ve torun

21. yüzyılın kanguru aile büyükleri

21. yüzyılın kanguru aile büyükleri bir önceki dönemlere kıyasla daha farklı bir rolü temsil eder. Bakıcı ve eğitimci olarak aile büyüğü figürü tarih boyunca mevcuttu, ancak günümüzün toplumunun talepleri bize aile büyüklerinin oynadığı rolü yeniden düşündürüyor.

Artan ortalama yaşam süresi ve aktif yaşlanma programları, yaşlılarımızın daha iyi bir yaşam kalitesine sahip oldukları anlamına gelir. Torunlarına bakmak için daha fazla zaman ayırabilirler. Modern tıp, daha uzun ve daha iyi yaşamamız gerektiği fikrine sahiptir. 100 yaşına ulaşmakla ilgili değil, yaşam kalitesini kaybetmeden yaşlanmakla ilgilidir.

Birçok ailenin yaşadığı ekonomik zorluklar, aile büyüklerine asıl bakıcılar olarak bakıldığında da temel bir referans olmuştur.

Kanguru ebeveynler, ekonomik olarak avantajlı bir alternatif sunar; çünkü birçok ebeveyn, bir anaokuluna veya çocuklarına bakmak için bir dadıya ödeme yapamaz. Aile büyükleri torunlarına saatlerce bakabilir ve kapanış saati veya takvim uygulamazlar. Bu ebeveynlerin rahat hissetmelerini sağlar.

Kadınların iş gücüne katılması

Geçtiğimiz yıllar boyunca, toplumumuz aile içi görev dağılımını önemli ölçüde değiştirdi. Her iki ebeveyn de ev dışında çalışır ve aile ile iş hayatını uzlaştırma zorluğu artar. Bu nedenle, mümkün olduğu her an aile büyükleri çocukların bakımına alternatif olarak kullanılır.

“Aile büyükleri torunları için harika anılar yaratan sihirbazlardır.”

– Anonim

Kanguru aile büyükleri: Değerli bir ortaklık

Aile büyükleri, torunlarını duygusal olarak desteklemektedir. Aralarındaki duygusal ve duyuşsal bağlar çok önemlidir, ortak aktiviteler ve ilişkisel memnuniyet duyguları sonucunda ortaya çıkar.

Aile büyükleri, aktif olmaları için onları cesaretlendiren, onları dinleyen ve onlara eşlik eden birisine sahip olmaktan mutlu olur. Aynı şekilde, torunların aile büyüklerine hitap ederken kullandıkları şefkat, güvenlerini ve özsaygılarını pekiştiriyor.

Çocuklar, aile büyüklerinin şefkatini ve yakınlığını algılar ve böylece güven bağları oluşturur. Sonuç olarak, destek arayışı için ve kaygı anlarında aile büyüklerine giderler. Bu anlamda, aile büyüklerinin sağladığı tecrübe ve paha biçilmez bilgi, çocuklar için büyüklere saygı, değerler, nesiller arası oyunlar ve sevgiyi içeren bir “yaşam okulu” yaratır.

torun ile kitap okuyan kanguru aile büyükleri

Kanguru aile büyüklerini kötüye kullanmamak için birlikte yaşama kuralları

  • Çocuk yetiştirme konusunda sınırlar koyun. Aile büyükleri torunlarını yetiştirilişine katkıda bulunabilir ve onları eğitebilir, ancak ebeveynlerin rollerini ve işlevlerini aşmamalıdırlar.
  • Her aile üyesinin boş zamanına ve mutluluğuna saygı gösterin. Yaşlılar da kendi alanlarına sahip olmalı ve çocuk bakımı ile sınırlı olmayan çeşitli aktivitelerde bulunmalıdır.
  • Yardımları için minnettar olun. Onların desteği olmadan, evi düzenlemek oldukça zor olurdu.
torun ile oynayan büyük baba

Aile büyüklerinin torunlarının yetişmesinde bugünlerde çok aktif bir rol oynadıkları görülüyor. Onların yardımı ebeveynler için paha biçilmezdir. Sadece torunlarına bakmakla kalmıyorlar, aynı zamanda onları eğitiyorlar ve tüm kalpleriyle seviyorlar. Dolayısıyla, bir toplum olarak onlara borçluyuz.

“Elbette, yaşamdaki en tatmin edici deneyimlerden ikisi, torun ya da aile büyüğü olmaktır.”

– Donald A. Norberg