Logo image
Logo image

Kalp Yarasını Hafifletecek 5 Kitap

3 dakika
Kalp Yarasını Hafifletecek 5 Kitap
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Çok az kelime ile çok şey söyleme yeteneği dâhilere ait bir özelliktir. Pablo Neruda gibi dahiler. Yazarın ünlü alıntılarından biri, “Aşk çok kısa ve unutulmak çok uzun sürer…” diyor. Herkes onun kadar zeki olmadığı için, bazılarımız bazı fenomenleri açıklamak için çok daha fazla söze ihtiyaç duyuyor. Hatta bazı insanlar koca bir kitap yazar derdini anlatabilmek için.

Aslında bugün size kalp yaranızın acısını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir kitap listesi sunmak istiyoruz.

Aşkı yaşamak harika bir şeydir. Fakat kalp kırıklığı çok acı verici bir deneyimdir. Bir ilişki bittiğinde, onca şey paylaştığımız kişinin artık dünyamızın bir parçası olmayacağını düşünürüz. Bu bize büyük acı çektirecek bir şeydir.

Kırık bir kalbi rahatlatacak kitaplar

Neyse ki, bu dünyada hiçbir şey aynı kalmaz. Bir kırılmanın ne kadar acı verici olduğu önemli değil, ileriye doğru gitmek her zaman bir zorunluluktur. Kendi kendimize, benzersiz sesimize bakmalıyız. Bu anlamda, kalp kırıklarının acısını hafifleten bu kitaplar yararlı olabilir. Normal yolunuza geri dönmenize yardımcı olması için bunları geçici bir kılavuz olarak kullanın.

“En zor kısım ilk öpücük değil, sonuncusudur.”

– Paul Geraldy

Some figure

“Aşk mı, Bağımlılık mı?”, Walter Riso

Walter Riso, modern psikolojiye büyük katkıda bulunan yazarlardan biridir. Bunu hepimizin anlaması için basit bir şekilde açıklamıştır. Bu kitapta, erişilebilir ve karmaşık olmayan fikirleri ile kalp kırıklığını aşmamıza yardımcı oluyor.

Riso duygusal bağımlılığa ve ondan nasıl kurtulacağına odaklanır. Toksik bir ilişki yaşadığınızı düşünüyor musunuz? Belki de şimdi her şeyin anlamsız olduğunu hissediyorsunuz. Ama gerçek şu ki, gelecekteki ilişkilerinizi daha sağlıklı hale getirmek için parlak bir başlangıç noktasındasınız.

Öyleyse, eğer bir ilişkide hayatınız kıskançlık ya da sürekli çatışmalar nedeniyle özellikle zorlaşmışsa, bu kitabı okumaktan çekinmemelisiniz. Bu sayede sağlıklı ilişkileri nasıl sürdüreceğinizi ve hayatınızı şirket ile nasıl yaşayacağınızı öğreneceksiniz.

“Seni unutmam çok zor”, Mariela Michelena

Şimdi ünlü bir psikanalist Mariela Michelena’nın çalışması hakkında konuşalım. Bu kitap kadınlar için özel olarak tasarlanmıştır. Kendinizi geri dönüşü olmayan bir noktada bulursanız ve ilerleyemiyorsanız, belki de ihtiyacınız olan tam da bu kitaptır.

Çoğu zaman, bir ilişkinin sonunda, sayfayı çevirmek neredeyse imkansızdır. Devam etmek istediğiniz hâlde, bunu yapamazsınız. Ama bazen, henüz hayal etmediğiniz yeni perspektiflerden derin bir yansıma çözüm olabilir. Michelena, değişim karşısında bu karmaşık direnişin nasıl üstesinden gelineceğimizi öğretiyor. Suçlu hissediyorsanız ve geçmiş ilişkinizi hatırlamaya devam ederseniz, bu kitaba bir göz atın. Beğenin ya da beğenmeyin, o kişi olmadan devam etmelisiniz.

Elizabeth Gilbert’in kaleminden “Ye, Dua Et ve Sev”

Şimdi Julia Roberts ve Javier Bardem’in oynadığı bir filmi de çekilmiş olan ve en çok satanlar listesine girmiş bu kitabı ele alalım. Boşandıktan sonra yolunu kaybeden bir kadın, onu İtalya, Hindistan ve Endonezya’ya götürecek bir geziye girmeye karar verir.

Şüphesiz, Gilbert neden söz ettiğini biliyor, çünkü çalışması bir otobiyografidir. Acısına rağmen, zayıflıklarından güç alarak elindekinden daha iyi bir şey aradı. Bu kitap psikolojik bir bakış açısıyla yazılmasa da, birçok kişiye ilham verebilir.

Robin Norwood’un kaleminden “Çok seven kadınlar”

Robin Norwood, çok fazla sevmenin, diğer kişi hakkında sürekli konuşmak anlamına geldiğini düşünüyor. Yani, eğer tüm konuşmalarımız diğer yarımız dediğimiz kişi, onun sorunları ve duyguları hakkındaysa, o zaman belki de aşırı seviyoruz demektir.

Bununla birlikte, Norwood zehirli ilişkilere bağımlı olan kadınlara yardım etmeye çalışır. Bu tür ilişkilerde, kadınlar partnerlerinin yaptıkları her şey için mazeretler bulurlar. Partnerinin eylemleri sürekli onları rahatsız ediyor olsa bile. Şüphesiz bu “aşırı aşkı” değiştirip geride bırakmak iyi bir fikirdir.

“Görülemeyen yaralar en derin olanlardır.”

– William Shakespeare

Some figure

“Neden Severiz?”, Helen Fisher

Son olarak, Helen Fisher’ın çalışmalarını, kalp kırıklarının acısını hafifletmeye yardımcı olabilecek kitaplar arasında vurguladık. Hiç şüphesiz, bu bilimsel topluluğun merakını uyandıran bir kitap. Yazar, aşık olduğumuzda, beynimizin işleyişine biyolojik bir yaklaşımla açıklama getiriyor.

Bu kitapta, Fisher noradrenalin, serotonin veya dopamin gibi nörotransmitterlerin işleyişine odaklanmaktadır. Bu kitap size, sevginin neden her zaman en iyi ve en kötüyü ortaya çıkardığını tamamen bilimsel bir bakış açısıyla öğretecektir.

Kalp kırıklığınızın acısını azaltmada yararlı olan bu kitap listesini bulmanızı umarız. Unutmayalım, mutlu olmayı hak eden değerli insanlarız. Öyleyse ayrılığı her şeyin sonu gibi görmeyin. Tamamen yeni ve güzel bir şeyin başlangıcı olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.