Kadın ve Ay: Adet Döngüsünü Anlamak

Mayıs 8, 2018

Bir kadının vücudu ve adet döngüsü Ay’a ve Dünya’ya bağlıdır. Bir kadın, adet döngüsü boyunca, farklı ay enerjilerinden (yeni ay, ilk çeyrek, dolunay, üçüncü çeyrek) geçer. Bunlar sırayla farklı mevsimlere (ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış) bağlanır.

Eskiden, kadınlar ve doğa arasındaki bu bağ, kültür ve geleneklerin bir parçasıydı. Dini törenler yapılır ve bu ilişkiyi açıklayan hikayeler anlatılırdı. Böylece, kızlar kendileri, bedenleri ve adetleri hakkında bir anlayışa sahipti. Onu “kutsal” olarak tanımladılar, kirli, rahatsız edici veya utanç verici olduğunu düşünmediler.

Son zamanlarda ise batılı kadınlar bu döngüde gerçekleşen duygusal değişimlere ve enerjilere dikkat etmemeye başladılar. Bu dönemlerden etkilenmemiş gibi yaşamaya çalışıyorlar ve bu da aslında bu verimli dönemi boşa geçirmek anlamına gelebiliyor.

Ay ve etkileri

Ayın evreleri, adet döngüsünün aşamaları ile çakışır. Zihinsel ve hormonal durumlar Ay’ın etkisi altındadır. Ay’ın Dünya etrafında dönmesi yaklaşık 28 gün sürdüğü gibi, bir kadının adet döngüsü de yaklaşık 28 gündür. Döngülerin birbiriyle bağlantılı olmasının yanı sıra dört ay fazı: yeni ay, hilal, dolunay ve dördüncü çeyrektir.kadın, bulutlar ve ay

Eski zamanlarda kadınlar yeni ayda adet olur ve dolunayda yumurtlardı. Sadece ayı gözlemleyerek bu bilgileri veren atalarımıza çok şey borçluyuz.

Günümüzde ise çok fazla yapay ışık, elektronik eşyaların ışığı ve sokak lambaları var. Bu nedenle doğal ışığı bulmak neredeyse imkansız. Yapay ışık bu ritmi etkiliyor ve duyarlılıklar ile biyolojik dengeyi değiştiriyor. Başka bir deyişle yeni ayın dışında da döngüye girilebiliyor.

Döngünün 4 aşaması, aylar ve mevsimler

Adet. Yeni ay. Kış.

Bu yansıtıcı faz, en karanlık faz, sessizlik, iç gözlem, yalnızlık aşamasıdır. Bu aşamada bir kadın sakin olmak ister, bu yüzden dış dünya ile etkileşim bile can sıkıcı olabilir. Vücudunuz çok daha hassastır, bu nedenle artık kendisiyle ve mesajlarıyla özel bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz. Bu aşamada, bir kadın içgüdüsü ve sezgisine daha fazla güvenebilir.

Sessiz kalmak, sakin ve meditasyon yapmak gibi işlerle vakit geçirilebilir.. Bu bir bakıma adete zaman ayırmak anlamına gelir. Kadın bedeni doğal olarak enerjiyi geri dönüştürür. Bu, hilal ayın bir sonraki aşamasını canlılık ile kurtarmak ve yeniden başlatmak için dinlenmeye ayrılan evredir.

Yumurtlama öncesi. Hilal. İlkbahar.

Bir kadınınadet dönemi sonrası, ilkbahar, yenilenme ve fiziksel enerjideki artışa karşılık gelir. Adet (karanlık, kış) ve yumurtlama (ışık, yaz) arasında bir geçiş aşamasıdır. Bu nedenle, bir sonraki aşamada (yumurtlama) gerçekleşecek projeleri başlatmak için ideal günlerdir.

Bu evre, kadınların analitik kapasiteleri, konsantrasyon ve planlama becerilerini artırdığı zamandır. Zihin gücü hükümleri ve düşünceler daha nettir. Duygular daha kararlıdır ve hayat enerjisi zirvededir. Hilal Ayında, bir kadının daha az dinlenmeye ihtiyacı vardır ve kendinden daha emin olur. Sosyalleşmek, dışarı çıkmak ve eğlenmek için hevesli olunan dönemdir.

“Bir sürenin geleneksel, lineer görünümü – bir yıl demek – her biri yüksek giriş ve düşük giriş süreleriyle tamamlanana kadar taşınacak bir dizi iş veya proje olarak tanımlanabilir. Yılı tekrar eden bir döngü olarak görüyorsanız, her bir aşamada her bir aşamada en uygun dikkat ve enerjiyi alacak şekilde görevlerin düzenlenmesi mümkün olmalıdır.”

– Miranda Gray

Yumurtlama. Dolunay. Yaz.

Yumurtlama evresi dışadönük olunan, sosyal ve empati kurulan bir dönemdir. Sevilen kişilerle birlikte zaman geçirmek için doğru zamandır. Bir kadının en verimli olduğu bu evre enerji ve canlılık doludur.  Bu aslında kadının her anlamda verimli olduğu bir dönemdir: iş, aile, yeni planlar…

Bu süre zarfında, özgüven ve benlik saygısı, cinsel tahrik ile birlikte artmaktadır.

“Her ay bir kadın bedeni, birçoğu bilinçli olarak onlardan haberdar olmadan meydana gelen bir dizi değişiklik geçirir.”

– Miranda Gray

kadın ve ay

Adet öncesi. Küçülen ay. Sonbahar.

Bu aşamada fiziksel enerji azalmaya başlar. Kadın, ağaçların sonbaharda yapraklarını döktüğü gibi, ona faydası olmayan bir şeyden kurtulma ve bırakma gereğini hisseder bu evrede. Bu evrede birçok kadın, meşhur adet öncesi sendromu tecrübe ediyor.

Bunlar bir kadının tekrar içe kapandığı günler olarak da adlandırılabilir. Bellek ve konsantre olma yeteneği de azalır. İsteklerimize, ihtiyaçlarımıza, korkularımıza bakmak için ideal bir zaman… Bu aşama, kişisel gelişim sürecinde iyileşmek ve ilerlemek için idealdir. Cinsel istek bu günlerde daha da yoğunlaşabilir.

Menopozda ne olur?

Adet olmamasına rağmen, döngüler var olmaya devam eder ve etkisini gösterir. Farklı bir aşama olduğu için farklı görünür ancak hormonal bakış açısıyla, kadın döngüsü devam eder.

Menopozdaki bir kadın üreme döngüsüne tabi değildir; o evre sona ermiştir. Artık kanamadığından dolayı daha fazla enerji tutar. Dışa doğru akarak ayda bir yenilenen tüm enerjiler, şimdi, doğal dişil ritmi besleyen bir iç devreyi başlatır.

Neden Ay ve adet döngüsü hakkında bilgi edinmek gerekiyor?

Bu bilgi döngüsü ve kadın döngüsünün anlaşılması, her yaştan kadınlarda öz-bilginin, kadınlığın ve mutluluğun arttırılmasına katkı sağlar. Böylece, her kadının kişisel gelişim sürecinin bir parçası, adet döngüsü, fazları, enerjileri ve gücü ile yeniden bağlantı kurmaya başlar. Bir kadın kendi döngüsünün farkına vardığında, onun faaliyetlerini ve hayatını kendi doğal süreçleriyle uyumlu olarak yönetebilir.