Menopozun Psikolojik Belirtileri

Aralık 8, 2016

Menopoz kadınların adet döngülerinin sona erdiği bir dönem olarak, çoğu kadında 50’li yaşlar civarında başlar. Menopoz, her kadının karşılaşmak zorunda olduğu bir dönemdir, fakat gerçekten acı verici olabilir. Bu dönemde meydana gelen değişimler kadınları önemli ölçüde etkiler.

Sıcak basması, uykusuzluk, vajinal kuruluk ve birtakım fiziksel değişiklikler kulağa tanıdık gelecektir. Bu aynı zamanda cinsel hayatta sorunların çirkin yüzlerini gösterdikleri bir zamandır ve göz ardı edilecek bir şey değildir.

vantilatörün önündeki kadın

Psikolojik Belirtiler

Menopoz da sadece hayatın bir diğer dönemidir. Birçok kadın onun gelişinden korkar, çünkü menopozun yaşlılığa açılan kapı olduğuna inanırlar. Menopozun gelişiyle ilgili olumsuz düşünceler, beyin kimyasındaki değişikliklerle birleşince, cesaretsizlik, depresyon ve diğer birçok psikolojik belirtiye yol açabilir.

1. Ruh hali bozuklukları

Menopoz süresince, bir kadının duygusal durumu çok değişken bir hal alabilir. Bu sadece kendisi için değil etrafındakiler için de sorunlara yol açabilir. Ve ardından yanlış anlaşılmalar başlar. Kadınlar sebebini bilmeden öfkeli olmaya başlarlar ve normalden daha alıngan olurlar.

Fakat endişelenmeyin. Bunların hepsi tamamen normaldir. Bir kez menopozu kabullendiğiniz zaman, her şey düzelmeye başlayacaktır. Ruh hali rahatsızlıkları bu dönemin inkarı ile daha kötüye gidebilir, öyleyse onu kucaklayın. Ve şunu unutmayın: Ondan kaçamazsınız.

2. Kaygı

Kaygı menopoz dönemindeki kadınlarda çok yaygındır. Bu en çok herkesin içinde utandırıcı bir durum yaşama korkusundan kaynaklanır. “Sıcak basarsa ne olur?”, “Aşırı terlemeye başlarsam ne olur?”

Kadınlar menopoz belirtileriyle ilgili kaygı ve öngörülemezlik hissettiklerinde acı çekmelerine engel olamazlar.Kendini serinleten kadın

3. Sinirlilik

Menopoz dönemindeki kadınlar, yaşadıkları belirtiler sebebiyle çok sinirli olabilirler. Ne kadar önemsiz görünse bile herşey onların “patlamak üzereymiş” gibi hissetmelerine yol açabilir.

4. Uykusuzluk

Menopoz yaşayan bir kadının uykusu, sıcak basmaları ve gece terlemeleri sebebiyle çok azalır. Bu, uyku apnesi ve tam uyku yoksunluğu gibi büyük sorunlara yol açabilir.

5. Cinsel isteksizlik

Menopoz süresince bir kadının cinsel isteğini azaltacak birçok sorun ortaya çıkar: vajinal kuruluk ve esnekliğin kaybolması, uyarılmanın uzun süre alması, kas gerginliğinin azalması ve benzerleri… Bunlarla ve diğer sorunlarla yüzleşirken, cinsel isteğin azalmasının meydana gelmesi kolaylaşır.

Fakat endişelenecek bir şey yok, bunların hepsi olabilir ve olmalıdır. Eğer bu belirtilere dikkat etmezseniz, önemli cinsel bozukluklara sebep olabilir, bıkkınlık hissedebilir ve cinsel hayatınızdan zevk almamaya başlayabilirsiniz. Bunun olmasına izin vermeyin! Birçok kadın her türlü cinsel temastan dahi vazgeçmeyi seçebilir, fakat çözüm bu değildir: Menopoz sırasında cinsel hayatınızdan zevk alın!Yataktaki yaşlı çift

6. Konsantrasyon eksikliği

Menopoz sırasında konsantrasyon ve hafıza önemli derecede geriler. Hatırlamak ya da farklı şeylere dikkatini vermek gerçekten zorlaşabilir!

Stres, bu tip konsantrasyon ve hafıza gerilemesine sebep olabilir. Menopozun getirdiği değişikliklerle yüzleşirken günlük işleri sürdürmek, duygusal olarak güç ve stresli olabilir ve hepsini bir arada yerine getirmenin zorlaşması şaşırtıcı değildir.

Menopoza bakışınızı değiştirin! Artıları ve eksileriyle sadece bir başka dönemdir. Sizi alt etmesine ve depresyona sürüklemesine izin vermeyin. Belirtileri öğrenin ve çözümü bulun! Menopoz harika bir evre olabilir.

Her şeye karar veren östrojendir.
― Marie Hoäg