İyi Kalpli İnsanların Büyüklüğü

Aralık 26, 2018

İyi kalpli insanlar daima yüreklerini ve ruhlarını her şeye feda ederler. Onların gözlerindeki bakışa, gülümsemelerine ve davranışlarındaki iyi niyete bakarak bunu söyleyebilirsiniz. Bu insanlar yardıma hazır vaziyette olarak, her zaman sizin yanınızdadır. Üzgün olduğunuz zaman sizi gülümsetmeye çalışanlar onlardır. Zor günler geldiğinde hep sırtınızı onlara yaslayabileceğinizi hissedersiniz.

Onlara “şifacı”, “arkadaş” ve hatta “sihirli” diyebilirsiniz. İyi kalpli insanlar, yıkıldığınızda her zaman size sarılmaya, size destek vermeye hazırdırlar. Hepsinden önemlisi; siz istediğinizi elde ettiğinizde ve başarılı olduğunuzda onlar da mutlu olurlar. Size hep yeni deneyimler teklif ederler ve hayatı farklı perspektiften görmenize yardımcı olurlar.

İyi kalpli insanlarla yakın bağlar kurmak zor değildir, çünkü onların doğası büyülüdür. Onların yakınlarında olmak muhteşemdir. Onların temiz niyetli davranışları ve diğergam halleriyle sizin kalbinize dokunma yetenekleri vardır.

Şimdi bu harika insanların karakteristik özelliklerine derinlemesine bakalım.

“Bence bir kahraman, bir yeri gerçekten bütün insanlar için daha iyi bir yer haline getiren herhangi bir insandır.”

– Maya Angelou

Üstünlük işareti olarak nezaket

İyi kalpli insanlar öyle büyük yüreklidir ki; onu en çok sevdiği insanlarla paylaşabilirler. Bu insanlar nazik davranışlarını hep başkalarını mutlu etmek için yaparlar. Başkalarına yardım etmekten ve onların günlerini biraz daha iyileştirmekten başka onları rahatlatan bir şey yoktur.

sarı çiçek

Bu onların tam olarak nasıl olduklarıdır. Onların iyiliği, kolayca görülebilen bir şeydir. İnsanları dinledikleri zaman da çok sabırlıdırlar. Sadece yardım etmek istedikleri için, başkalarına ne bağırırlar ne de baskı yaparlar. Aksine, diğer insanların sessizliklerini nasıl yorumlayacaklarını bilirler, zamanlarına saygı duyarlar ve gerektiğinde yardım elini uzatırlar.

“Bir arkadaş, kendiniz olmanız için size tam özgürlük veren kişidir.”

– Jim Morrison

İyi kalpli insanların yanlarında bulunduğunuz zaman kendinizi iyi ve sakin hissetmekten alamadığınız bir havaları vardır. Buna ilaveten, gizli tutmaya eğilimli şeylerden hoşlanırlar. Mutlulukla derin bağlar kurmuş olan bu insanların gözlerindeki parlamayla bu gözlenebilir.

Aslında, Charles Darwin nezaketin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştir. Onu hayatta kalmamıza yardımcı olan, en değerli ve en güçlü içgüdü olarak düşünmüştür. Sorun şu ki, biz nazik olmayı hayatımızda çok sık uygulamıyoruz. Başkaları nazik olunca da takdir etmiyoruz. Kesin olan bir şey var, o da; nezaket en iyi yatırımdır.

“Her birimizin hayatında kendini ayrı tutmayan, sevgili ve aziz, ayrıca kendini geliştirip, yorumlamanın onun ruhunda çok anlamlı olduğu bir arkadaşımız vardır.”

– Edith Warton

İyi kalpli insanların gücü onların şefkatinden gelir

Şefkat iyi kalpli insanların bir diğer harika özelliklerinden biridir. Kendinizi başkasının yerine koymak kolay bir iş değildir. Yine de bu tür insanlar başkalarına yardım etmek için büyük çaba harcarlar. Böylece kendi katlandıkları sıkıntılardan kurtulup, hayata devam etmek için daha istekli olurlar ve mutluluğun peşinden bu şekilde koşarlar.

Sevgi onları daima derinlemesine besler, çünkü onlar her zaman çaresizdirler. Karşılık olarak başkalarından bir şey beklemezler. Başkalarının iyi hissetmesini sağladıklarında kendilerini harika hissederler. İyi kalpli insanlar etrafındaki insanları mutlu etme ve onlara motivasyon vermede sahici bir arzuya sahiptirler.

Bir Tibet lideri olan Thinley Norbu bu kapasiteyi şöyle tarif etmiştir: “Sevginin özü her zaman inanılmaz, pozitif nitelikte enerji veren yüce varlıkların şefkatidir.”

“Ne iyi arkadaş, ne de kötü arkadaş. Yalnızca kendi istediğiniz insanlarla birlikte olmalısınız; evlerini sizin kalbinize kuran insanlar.”

– Stephen King

sarılan insanlar

Ayrıca, iyi kalpli insanlar merhamet, nezaket ve sevgi doludurlar. Onlar arada mesafeler olmasına rağmen kendinize yakın hissettiğiniz insanlardır. Çünkü onlar fiziksel sınırları ortadan kaldırırlar ve sizin ruhunuzla kolayca bağlantı kurarlar.

Onlar anlayışlıdır ve başkalarının acılarını anlama sanatında uzmandırlar. Bu yüzden kendi acılarıymış gibi onları hissedebilirler. İnsanların yaralarını, sıyrıklarını anlamak için çaba harcarlar ve o yaraları iyileştirip güzel hale getirmeye çalışırlar. Onlar bu acıları kendileri için bir ders ve güzel bir tecrübe olarak düşünüp, kullanabileceği başka bir yöne doğru değiştirmeye çalışırlar.

Onların gizli silahları kalplerinin derinliklerinden gelen sevgi dolu mimikleridir. İyi kalpli insanlar hiçbir karşılık beklemeden, hep pozitif enerji yayma eğiliminde olurlar. Başkalarının iyi hissetmesini sağlayarak kendilerini iyi hissederler.

Eğer böyle birine rastlarsanız, asla onların sizden uzaklaşmasına izin vermeyin. Onlar sizinle hayat boyu birlikte olabilecek güzel birer hazinedirler.

“Bir kimse ne kadar nazik ve zeki olursa, başkalarında da nezaketi görebilir. Nezaket hayatımızı zenginleştirir. Nezaketle sırlı şeyler açık hale gelir, zor şeyler kolay ve sıkıcı şeyler neşeli olur.”

– Leo Tolstoy