Meryl Streep: Harika Bir Kadından Üzerinde Derinlemesine Düşünülecek 18 Söz

Meryl Streep: Harika Bir Kadından Üzerinde Derinlemesine Düşünülecek 18 Söz

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2018

Meryl Streep harika bir aktris olmasının yanı sıra takdir edilmesi de gereken bir kadın. Mesleğinde yakaladığı yüksek başarı sayesinde çok para kazandı ve gittiği her yerde insanların hep takip ettiği biri oldu. Aynı zamanda gizemli ve akıllı bir kadın. Hem Hollywood’da hem de hayranlarının gönlünde ebedi bir iz bırakabilmeyi başardı.

Meryl Streep tamamen olduğu gibi davranan bir insan. Bu yüzden de film dünyasının kadınlardan olan beklentilerinin imajını gölgelemesine ya da bastırmasına izin vermedi. Tüm niteliklerinin arasında en fazla göze çarpanlar elbette özgünlüğü, bilgeliği, duyarlılığı ve benzersiz oyunculuk yeteneği.

Aynı zamanda gösterdiği performanslar ve kariyerindeki başarısı ile birçok ödül ve takdir kazandı. 21 defa Oscar’a aday gösterilerek en fazla Oscar adaylığı alan kadın oldu. Bu adaylıkları, Sophie’nin Seçimi ve Demir Leydi filmlerinde başrol olarak, Kramer Kramer’e Karşı‘da ise yardımcı rolde gösterdiği performanslar ile kazandı.

Altın Küre’ye ise 30 kez aday gösterildi ve 8 tanesini kazandı. En son 2017 yılında Cecil B. DeMille yaşam boyu başarı ödülünü aldı. İşte diğer başarılarından bazıları: üç tane Emmy, iki tane Beyaz Perde Sanatçıları Derneği Ödülü, iki BAFTA ödülü ve Cannes Film Festivalinden ise bir adet ödülü bulunuyor. Gördüğünüz gibi oldukça etkileyici bir öz geçmişe sahip.

Meryl Streep beyaz tişörtüyle

Özel hayatını kendine saklayan kadın Meryl Streep

Şu anki eşiyle evlediğinden beri Meryl Streep’in özel hayatı hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Etrafının ne kadar çok paparaziyle çevrili olduğuna bakarsak bu oldukça etkileyici bir başarı. Hele ki paparazilerin birazcık sansasyon yaratabilmek için insanları yerden yere vurmaktan hiç çekinmediğini de düşünürsek.

Meryl Streep’in 1978’de kanserden kaybettiği eski aşkı John Cazale’e bir zamanlar derin bir aşka bağlı olduğunu biliyoruz. Onun yanından hiç ayrılmazdı. İkisini birlikte gören herkes ilişkilerinin ne kadar mutluluk saçtığını ve muhteşem bir enerji verdiğini söyler.

Uzun ve acılı bir dönemden sonra hayatına Don Gummer girdi ve onun ikinci en büyük aşkı oldu. Meryl Streep Cazale’i kaybetmeyi hala daha atlatamadığını da her seferinde söylemiştir. Ancak Gummer ona hayatın devam ettiğini ve önünde daha keşfetmesi gereken harika bir yolculuğun onu bekliyor olduğunu gösterdi. Eskisiyle aynı şekilde olmasa da bunun da güzelliği farklı olacaktı.

18 Meryl Streep Sözü

Meryl’in Donald Trump’a yönelttiği eleştiriler ve kadın haklarına karşı gösterdiği direniş, onun bu gezegende olanları umursayan bir insan olduğunu gösteriyor. Hassasiyetini ve bilgeliğini bu sözlerinde görmek mümkün. Ayrıca tutarlı ve gerçekçi bakış açısını da görebilirsiniz. Haydi bunlardan bazılarına bir bakalım:

 • “Kilonuz hakkında bu kadar fazla düşünmekle vaktinizi boşa harcamayın. Bundan daha zihin uyuşturucu, sıkıcı, aptalca ve kişiyi hayatın tadını çıkarmaktan alıkoyan daha yıkıcı bir şey olamaz.”
 • “Artık bazı şeylere karşı sabrım yok. Daha kibirli biri olduğum için değil, hayatımda beni memnun etmeyen ya da bana zarar veren şeylerle daha fazla vaktimi harcayamayacağım bir noktaya geldiğim için. Alaycılığa, yıkıcı eleştiriye ve herhangi bir talebe karşı sabrım yok. Bundan sonra beni sevmeyen insanları memnun etmeye, sevmeye ve bana gülümsemek istemeyen insanlara gülümsemeye çalışma isteğim yok, artık yalan söyleyen ya da manipüle etmeye çalışan hiç kimseye bir dakikamı bile harcamam.”
Meryl Streep çizimi

 • “Sevgi söz konusu olduğunda tek önemli şey kendini hizmet etmeye açmaktır. Herkes başkasıyla ilgilenirken kendini kaybetmek gibi şeylerden endişe duyar, tüm o narsistlikler… Sorumluluk. Aynı şekilde bu fikre de hiç katlanamıyoruz. Ancak sorumluluk dediğimiz şey, sevdiğiniz biri için mücadele ederken giyeceğiniz zırh da olabilir.”
 • “Ortak çalışmaya dayalı her şeyle ilgiliyim. Halbuki bunu korkunç bulurlar çünkü sonucunda ne olacağını hiç kestiremezsin. Fakat umursarsın. Kendini bulabildiğin en iyi insanların eline teslim edersin, aslında tamamen yabancıların nezaketine ve özverisine bağlısındır. Bu sanki ortak oynadığımız bir oyun gibidir.”
 • “Anında almak istediğimiz zevk yeterince çabuk gelmez.”
 • Çocuk sahibi olduğunda her şey değişir derler. Fakat belki de zaten var olan şeyleri fark ediyorsunuzdur.”
 • “Herkesin kendi yolunu bulduğuna inanıyorum. Kendinize ait kurallar vardır. Kendinizle ilgili kendinize göre bir algınız vardır ve ona güvenirsiniz. En sonunda annenizin size söylediğine göre değil size doğru gelen neyse ona göre davranırsınız. Ya da bir oyuncunun söylediğine göre de değil; kimsenin sözüne değil de kendi içinizdeki sessiz ve cılız sese kulak verirsiniz.”
 • “İnsanlara verilen en büyük hediye empati yapma gücümüz, hepimiz birbirimiz arasındaki o gizemli bağlantıyı hissedebiliyoruz.”
Meryl Streep pozu

 • “İnandığınız şeyleri hayatınızın her alanına entegre edin. Yüreğinizle bakın ve diğer herkesten de en fazlasını, en iyisini bekleyin.”
 • Ben bir insan olarak benliğimi yaptığım eylemlerle yansıtıyorum. Kelimeler yerine eylemlerinizle konuşmaya çalışın.”
 • “Kendi ütünü kendin yaparsan şımarık olamazsın.”
 • Her şey dinlemekte saklı. Asıl mesele dinlemek. Ben böyle düşünüyorum. Demek istediğim, işten önce ve sonra, iş aralarında, eşinizle, arkadaşlarınızla, annenizle, babanızla her yerde dinlemek. Dinlemek her şeye bedel çünkü her şeyi böyle öğreniyoruz.”
 • “Bazı insanlar şefkat ve iyilik yapma isteğiyle doludur; bir de yapacakları hiçbir şeyin fark yaratmayacağını düşünenler vardır.”
 • Bir beyniniz var, onu kullanın.”
 • “Erkek ve kadın yönetmenlerle beraber çalışarak edindiğim deneyimlere göre, bir kadından emir almak insanların daha çok zoruna gidiyor. Nedense bu onlar için çok zor bir şey. “
 • “Hepimiz sevilmeye değer olmayı dışımıza yani nasıl göründüğümüze bağlayarak hata ediyoruz.”
 • “Anneliğin çok insanlaştıran bir etkisi var. Her şeyi en zaruri temellere indirgiyorsunuz.”
 • “Ne yapıyorsanız yapmaya devam etmelisiniz. Bu benim eşimden aldığım bir ders: diyor ki; ‘Devam edin. Başlayarak başlayın.’

Bunlar Meryl Streep’in hayatla dair bizimle paylaştığı samimi düşüncelerinden bazılarıydı. Fikirlerini sizinle paylaşmak bizim için çok büyük bir cömertlik oldu. Sözlerindeki netliğe, açıklığa ve sadeliğe bakarsak söylediklerinin insanı etkilememesi mümkün değil.

İlginizi çekebilir ...
Muhteşem Frida Kahlo’dan 16 Alıntı
Aklınızı Keşfedinsayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Muhteşem Frida Kahlo’dan 16 Alıntı

Frida Kahlo yaşam hakkındaki fikirleriyle sadece 20. yüzyıl Meksika'sının değil, küresel toplumun da geleneklerini yıkarak tüm dünyanın dikkatini çekti.