Logo image
Logo image

İyi Bir Psikolog Olmak İçin 8 Temel Nitelik

4 dakika
İyi Bir Psikolog Olmak İçin 8 Temel Nitelik
Tarafından yazılmıştır Sara Clemente
Son Güncelleme: 31 Temmuz, 2023

Psikoloji bütün davranışları ve deneyimleriyle bireyler üzerinde çalışan bir bilim dalıdır. Onun çok özel bir eğitim tarzına sahip, oldukça geniş bir alan olduğunu muhtemelen fark edeceksiniz. Bu yüzden iyi bir psikolog olmak için uzmanlık alanınız ne olursa olsun, bazı kesin temel niteliklere ve yeteneklere sahip olmanız gerekir.

Tıbbi etiğe göre profesyonel bir psikolog olarak daima saygıdeğer, sorumluluk sahibi, dürüst, içten, dikkatli ve işin ehli olmalısınız. Aynı zamanda tedavilerinizin objektif ve bilimsel olduğunu garanti etmelisiniz. Fakat iyi bir psikolog olmak bu özelliklerin çok ötesindedir.

Empati

Bir psikolog için kendini hastalarının yerine koymak önemlidir. Bir insanın endişe ve ihtiyaçlarını anlayabilmek için zihinsel stratejilere sahip olması ve onun durumunun özelliklerine vakıf olması gerekir. Karşısındakini anlayabilme seviyesine ulaştığı zaman onun durumunu ele alıp yardım edebilir.

Birçok insan empatiyi bir çeşit mistik özellik olarak düşünür. Ama psikologlar insan zihnini oldukça derinlemesine anlamış ve böylece fikirlerini hastalarının etrafında tekrar şekillendirmişlerdir.

Bu da onların kendi fikirlerinden ne kadar farklı olursa olsun başka bir düşünce şeklini anlayabilmeleri demektir. Bu durum başkalarının fikirlerine kendi fikirleri gibi önem vermeye yardımcı olur.

Some figure

Açık fikirlilik

İyi bir psikolog olmak demek önyargılara, basmakalıp inanışlara ya da peşin hükümlü görüşlere sahip olmamak demektir. Bu da size farklı ya da yabancı olan yeni fikirlere ve yeni şeylere açık olmanız gerektiği anlamına gelir.

Bu yetenek hayatı daha dolu yaşamak için herkes açısından harikadır, ama psikologlar için tamamıyla gereklidir. Ofisinize kimin geleceğini asla bilemezsiniz. Bu nedenle hastalarınızı tanımaya açık olmalısınız; onların ruhunu, kültürünü, ilgilerini ve fikirlerini.

Bu tolerans seviyesine ulaşmak için, kendi konfor alanınızdan uzak durmalısınız. Konfor alanı kendinizi korunmuş ve muhafazalı hissettiren, size tanıdık gelen şeylerin olduğu alandır. Bu yüzden her şeyi sorgulamak, keşfetmek ve daha derinliğine kavramak önemlidir. Ayrıca etrafınızdaki her şeyi kabullenmek zorundasınız. Bu size gerçek bir ilham kaynağı olabilir.

Güvenlik

Bu açık fikirlilikle çok benzerlikleri olan bir konudur. Güvenlik iyi bir psikologun kendinden ve profesyonel yeteneklerinden emin olması demektir. Eğer kendinize güvenen biri olarak görünmezseniz, sizden yardım almaya gelen kişiye bu güven duygusunu vermeniz zor olacaktır.

Bu sizin gösterişli, çok fazla yönlendiren veya tamamen vurdumduymaz olmanız anlamına gelmez. Hastaya açık, kısa ve güvenli bir şekilde izlenecek basamakları açıklamak anlamına gelir. Hastalara zarar veren şeyler ise tereddüt etmek, açık olmamak, karışık mesajlar vermek ve onları küçük görmektir.

İç gözlem

Çok açık fikirli olmak için iyi bir psikologun iç gözlem yapması çok önemlidir. Bu da kendinize bakmanız, analiz etmeniz ve kendinizi anlamanızdır. Sadece kendiniz hakkında bilgi sahibi olduğunuzda kendi ruh halinizi yönetebilirsiniz.

Ulaşılırlık

Bu özellik konfor ve anlama arasında bir yerdedir. Bir hasta için psikologun yanında kendini rahat hissetmesi önemlidir. Böylece hastalar kendi durumlarını, sorunlarını, niyetlerini ve en gizli sırlarını anlatabilir.

Bu konuya giren diğer özellik ise listemizde bir numara olan empatidir. Bu ikisi ulaşılır olmaya neden olur. Hastalarınızın sorunları hakkında konuşabilmeleri için durumu kolay ve doğal hale getirir.

Some figure

Analitik yetenekler

Eğer harekete geçmek istiyorsanız, hastanın size anlattığı şeyi nasıl yorumlayacağınızı bilmelisiniz. Konuşmayı kesemeyeceğinizden dolayı, gerçekten önemli parçaları çekip almayı bilmeniz gerekir. Önemli olanların üzerinde durmayı ve önemsizleri bırakmayı bilmelisiniz.

Bu size daha iyi meditasyon teknikleri uygulamada yardımcı olur. Ve başarılı bir terapiyi garantiler. Bu ayrıca bir tedavi planı yapmak ve sonuçları değerlendirmek için gerekli bir görevdir.

İyi iletişim

Bu psikologların yaşadığı günlük sıkıntılar arasında en büyüğü olabilir. Hatta çok tecrübeli değillerse bu durum kolayca gerçekleşir.  Kendi teorik bilginizi nasıl kullanacağınızı bilip hayata geçirmek her zaman kolay değildir.

Bu yüzden iyi bir psikolog olmak istiyorsanız,  belli bazı iletişim türlerinde ve sosyal yetenekler açısından uzmanlaşmanız tamamıyla gereklidir. Bu zanaatte daha başarılı olmak ve insanlarla etkileşime geçmeyi bilmek temel niteliklerdir.

Örneğin, bir seans sırasında nasıl soru soracağınızı bilmek veya bir rahatsızlığın veya nevrozun tetikleyicisini bulup çıkarmak iyidir. Seanslarınızda zamanı iyi ayarlamanız ve dakikaları etkili kullanmanız gerekir.

Some figure

Dinlemeyi bilmek

Ofisinizde rahat bir ortam sağlarsanız, yolu yarılamışsınız demektir. Samimi bir hava oluşturursanız, insanlar sizinle sakin ve dürüstçe konuşur. Nasıl dinleyeceğini bilmek daima karşısındakine bağlı ve açık bir tavır içinde olmak ve onun söylediğine ilgi göstermek demektir.

Diğer bir deyişle, iyi bir dinleyici olmalısınız ve öyle olduğunuzu göstermelisiniz. Bu yüzden karşıdakinin sözünü kesmemek iyi bir fikirdir. Onun serbestçe konuşmasına izin verin. Bu şekilde bir kez sesli olarak sorunlarını ifade ettiği zaman o da kendi sorularına cevap bulabilir

Konuşma aralarında sessizlik içinde yeterli boşluk bırakmak da çok bilgilendirici olur. Bu sessiz anlarda hastanın nasıl davrandığını gözlemlemelisiniz. Onun el hareketleri, mimikleri, yüz ifadesinin nasıl göründüğü gibi… Her biri bir şeyler anlatır.

Gördüğünüz gibi, iyi bir psikolog olmak sadece belli yeteneklere sahip olmak demek değildir. Bunları nasıl kullanacağını da bilmektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.