İyi Bir Konuşma Sürdürmenize Yardımcı Olacak 5 Strateji

İyi Bir Konuşma Sürdürmenize Yardımcı Olacak 5 Strateji

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2020

Diyalog ilişkilerimizin esas temelidir. Toplumumuz ve kültürümüz ile etkileşime geçme yolumuz diyaloglardır. Bundan dolayı, nasıl iyi bir konuşma sürdürebileceğinizi bilmek destek dairemizi inşa etmek, korumak ve zenginleştirmek açısından önemlidir.

Bu bağlamda, en iyi haber şudur ki, bu sosyal becerilerin tümü doğru teknikler ve egzersizler ile iyileştirilebilir. Bu, sadece pratik yaparak öğrenebileceğimiz bir sanattır.

İyi bir konuşma sürdürmek ile ilgili en önemli şey diğer insana karşı açık bir tutuma sahip olmaktır. Dünyanın her yerindeki insanlardan bir şey öğrenebilirsiniz. Eğer onlara doğru şekilde yaklaşırsanız herhangi bir kişi ile hoş bir iletişim kurabilirsiniz. Bununla birlikte, diyaloğunuzu mümkün olan en iyi hale getirmeye katkıda bulunan bazı ana hatlar vardır.

“İyi bir konuşma konuyu bitirmelidir, konuşmacıları değil.”

Winston Churchill

1. Aktif Dinleme

İyi bir konuşma sürdürmek direkt olarak dinleme becerinize bağlı olan bir şeydir. Başka bir insanı nasıl dinleyeceğinizi bilmek kulaklarımızın algılayabileceği sesleri arttırmak anlamına gelmez. İyi dinlemek, aktif bir şekilde ve katılım göstererek yapılır.

Aktif dinleme, diyaloğun bir monoloğa dönüşmesini engeller. İki katılımcıdan sadece bir tanesi konuşuyorsa bir diyalog yoktur. Evet, her zaman belirli bir seviyede asimetri var olacaktır. Genellikle, bir kişi daha fazla konuşur ve diğer insan daha fazla dinler. Bunun nedeni mutlak bir dengeye ulaşmanın çok zor olmasıdır. Ancak, buna ne kadar yakınlaşabilirsek, diyalog o kadar iyi olacaktır.

Düşünerek konuşan iki kişi.

2. Duraklamak Önemlidir

Sessizlik her zaman bir sohbete girmeyi başarır. Bu bazı insanları derinden huzursuz eder. Bu gerçekten o kadar da kötü değildir, çünkü duraklamalar da gereklidir. Ancak, sessizlik çok uzun hale geldiğinde ve konuşmayı sonlandırmak istemediğinizde, konuşmayı kurtarmanız gerekir.

Peki bunu nasıl yapacaksınız? Bunun en iyi yolu geçiş cümleleri kullanmaktır. Bunlar diyaloğun tekrar başlamasına olanak tanıyan onaylardır. Önceki bir konu hakkında, ya da yeni bir konu ile ilgili konuşmaya başlayabilirsiniz. “Daha önce söylediğin şeyle ilgili…” ya da “Konuyu değiştireceğim, şu konuda ne düşündüğünü bilmek istiyorum…” gibi ifadeler kullanabilirsiniz. Ya da her zaman “Bu konuda yorum yapmamıştım,” gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Bunların tamamı düşünceleri bir araya getirmenize ve canlı bir iletişimi sürdürmenize yardımcı olan ifadelerdir.

3. Bilgi Paylaşın

Bilgi paylaşmak, diğer insanın sorularını yeterince cevaplamak ile ilgilidir. Eğer soruları kısaca cevaplarsak ya da kendimizi tek heceli cevaplar ile kısıtlarsak diğer insanın iyi bir konuşmayı besleme ve sürdürme niyetini hasarlarız.

Eğer karşımızdaki insanın sorularına ekstra bilgilerle cevap verirsek diyaloğu kolaylaştırırız. Bu ayrıca açıklık ve düşündüklerimizi, hissettiklerimizi ya da inandıklarımızı ifade etme isteği de gösterir. Bu da etkileşimi destekler. Bu her zaman kapsamlı yanıtlar vermemiz gerektiği anlamına gelmez, ancak bizden bunu isteyenlere ek bilgiler sağlamamız gerekir.

Birbirleri ile duygularını paylaşan iki kişi.

4. Kendinizi Açmak: İyi Bir Konuşma Sürdürmenin Anahtarlarından Biri

İnsanların onlara güvenen insanlara güvenmesi daha olasıdır, bu tam da bize benzer davranışlar benimseyen insanlara karşı daha açık olmamız gibidir. Eğer bir konuşmanın daha kişisel bir hale gelmesini istiyorsanız kişisel bilgiler paylaşmanızı öneririz. Bu, kendinizin daha özel olan taraflarını da gözler önüne sermeniz gerektiği anlamına gelir.

Bundan dolayı, eğer o kişisel şeyler hakkında spontane bir şekilde konuşursak diğer insanın da bunu yapmak hakkında daha fazla motivasyon hissetmesi olasıdır. Bunların tamamı, eğitimli ve resmi bir sohbetten daha kişisel bir sohbete başarılı bir şekilde geçilmesini sağlar.

5. Sorular: Konuşmaların İtici Gücü

Sorular konuşmaların ilerlemesine yardımcı olur. Sadece diğer insanı keşfetmemize ve onu daha iyi tanımamıza olanak sağlamak ile kalmazlar, bunun yanı sıra iyi bir konuşma sürdürmemiz için vazgeçilmez anahtarlardır. Aşikar bir şekilde, karşınızdaki insana soracağınız soruları seçmek için yeterince kriteriniz olmalıdır. Hedef, onların sorguya çekilmiş gibi hissetmesine neden olmak değildir.

Eğer bir kişiyi iyi tanımıyorsanız yüzeysel bir seviyeden daha kişisel bir seviyeye giden sorular sormak en iyisidir. Bu şekilde, onlara size güvenmeleri için zaman verirsiniz ve rahatsız edici anlar yaratmazsınız.

İyi bir konuşma sürdürme sanatını geliştirmek, buna değerdir. Sizi sadece eğlenceli durumlara götürmek ile kalmaz, ancak aynı zamanda terapötiktir de. Kendinizi ifade etmenize, dinlemenize ve diğer insanlardan bir şeyler öğrenmenize olanak tanır. Ayrıca hayatınızı zenginleştirir ve diğer insanlarla olan ilişkilerinizi renklendirir.

İlginizi çekebilir ...
Topluluk Önünde Konuşma Korkunuzu Aşmak İçin 3 Yöntem
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Topluluk Önünde Konuşma Korkunuzu Aşmak İçin 3 Yöntem

Topluluk önünde konuşma korkunuzun sizi engellemesinden bıktınız mı? Eğer öyleyse zaten şimdiye kadar birçok tavsiye duydunuz ve bunun üstesinden g...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Denis, V. C. (2002). MEI o el placer de la conversación. Métodos de información, 9(50), 28-29.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.