Seitai: Ahenk ve Sağlık Kültürü

Seitai: Ahenk ve Sağlık Kültürü
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Seitai hareket, bedensel ahenk ve sağlıktır. Terapist Haruchika Noguchi tarafından yaratılmış ve geleneksel Japon kültürüne dayanan bir uygulamadır. Bizi yenileme, gerginliğimizi alma ve muhteşem bir enerji verme yetisine sahiptir.

“Seitai” terimini belki de daha önce hiç duymadınız. Belki de yoga, tai chi veya farkındalık gibi olduğunu düşünüyorsunuzdur. Aslında seitai bu diğer uygulamalarla aynı aileden değildir. Hareketlerin dikkatle planlandığı veya kendine has iyileştirici amaçları olan farklı stratejileri içeren bir disiplin değildir.

Ne bir terapidir, ne bir meditasyon tekniği, ne de bir ruhani disiplin. Gerçekte, daha iyisidir hatta daha iddialıdır. Seitai bizi daha basit bir varoluşa doğru bizi yönlendiren, hayata bizi derin bir güvenle geri döndüren, ayrıca fiziksel ve zihinsel sağlığımızı iyileştirmemizi sağlayan bir kültürdür.

“Bedeninizin spontane bir şekilde hareket etmesine ve kendi kendine dengesini bulmasına izin verin. Doğuştan gelen bu zekaya güvenmek Seitai kültürünün kilit noktasıdır.”

– Laura López Coto

seitai temsil eden doğa

Seitai veya sağlıklı hareketin önemi

Hareket hayattır, hepimiz bunu biliyoruz. Fakat bazen kafamız karışıyor. Bazen sağlığımızdan, iç dengemizden ve refahımızdan çalan hareketler yapıyoruz.

Alice Harikalar Diyarında‘da örneğin, günümüz toplumuna mükemmel bir biçimde uyan bir metafor vardır. Alice Kupa Kraliçesi’nin krallığına geldiğinde orada yaşayanların sabit durmak yerine koşmak zorunda bırakıldıklarını keşfeder. Yeni bir yere gitmek isterlerse “daha da hızlı” koşmalıdırlar.

Bu tam olarak bizim de yaptığımız şeydir. Her gün daha da hızlı koşarız çünkü dünyamız her geçen gün bizden daha fazlasını ister. Fakat bu tip bir hareket vücudumuza aykırıdır. Bazen zihnimiz bile hayatımızdan daha hızlı ilerler ve vücudumuz istediğimizden daha yavaştır. Paslanırız çünkü gerginlik ve stres bizi pençesine alır. Acı ortaya çıkar sonrasında bitkinlik ve daha ne kadar böyle gidebileceğimizi bilemeyiz.

Toplum bizi şartlandırır, bu bildiğimiz bir şey. Seitai bize bunu hatırlatır. Buradan hareketle, bize farklı bir tip hareket yapmamızı önerir, vücudumuzun her yerinin (fiziksel, akli ve içimizdeki enerji) ahenk içine geri girdiği yenileyici, hayat verici, spontane bir hareket.

seitai pozu

Seitai’nin faydaları

Bahsettiğimiz gibi, seitai bir tür kültürdüri. Katsugen Undo bunun temel bir parçasıdır ve bizi alışık olmadığımız bir şey yapmaya davet eder: serbest ve ihtiyaçlarımıza uygun bir şekilde hareket etmek.

Birisi ilk defa bir Katsugen Undo dersine gittiğinde herkesin kendi isteklerine göre hareket ettiğini, esnediğini, gözleri kapalı dans ettiğini, yerde yattığını görecektir. Bu, bu tip bir egzersizin ne kadar da katartik olabileceğine dair bir fikir verir. Faydaları ise olağanüstüdür. Şunları sağlar:

  • Sırt ağrılarını rahatlatma ve engelleme. Bu hareketler omurganızı düzene sokar ve onu daha esnek hale getirir.
  • Endişeleriniz ve gerginliklerinizi azaltır. Stres azaltır ve günlük hayatınızda stresle daha iyi başetmenizi sağlar.
  • İçinizde pozitif duygular açığa çıkarır. Daha canlı, özgür ve deneyimlere açık hissedersiniz.
  • Özgüveninizi artırır.
  • Sindirim sağlığınız ve bağışıklık sisteminizi iyileştirir.
seitai ile mutlu olmak

Seitai, hareket özgürlüğü

Seitai’de her birimiz kendimizi kendi yöntemimizle ifade ederiz ve istediğimiz şekilde hareket ederiz. Buna ek olarak özellikle not etmemiz gereken bir şey vardır: Katsugen Undo omurgayı vurgular.

Bu hareketler özgürdür fakat omurgamızı güvende tutmak için her şeyin ahenk içinde olduğundan emin olmalıyız. Bunu yapabilmek için nefes teknikleri kullanın. Bazı temel egzersizlere bir göz atalım:

  • Yukarıya bakın ayaklarınızın üstünde durun. Rahatlayın ve derin nefes alın.
  • Omuzlarınızı birkaç saniye ileriye doğru hareket ettirin sonra oldukları yere geri hareket ettirin. Bu hareketi yavaşça yürüyerek tekrar edin.
  • Belinizi, omurganızı düz tutarak soldan sağa hareket ettirin. Bu harekete kollarınızla eşlik edin.
  • Karnınız, leğen kemiğiniz, göbeğinizi hareket ettirin ve bu bölgeleri yavaşça çalıştırın. Bu bölgelere hiçbir şey zorlamadan, fakat esnekliği, hareket özgürlüğünü ve gücü artırmaya çalışarak odaklanın.

Bedeninizi dinleyin, ona güvenin ve hareketlerinizdeki ahengi yönetmesine izin verin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.