Logo image
Logo image

İyi Bir Arkadaşı Tanımlayan 5 Özellik Nedir?

3 dakika
İyi Bir Arkadaşı Tanımlayan 5 Özellik Nedir?
Son Güncelleme: 17 Ekim, 2017

Hiç kaç tane arkadaşınız olduğunu düşünmeyi bıraktınız mı? Yapılan yeni bir araştırma, İspanyolların komşu ülkedekilere oranla daha fazla arkadaşa sahip olduğunu ortaya koydu. Peki ama bu arkadaşlıklar gerçekten de sağlam arkadaşlıklar mı? Başka bir deyişle, gerçek arkadaşlara mı sahibiz yoksa pek çok tanıdığa ya da “hoşlandığımız insanlara” mı? 

Gerçek şu ki “arkadaş” kelimesini yanlış kullanıyoruz. Pek çoğumuz birlikte eğlendiğimiz insanlarla vakit geçirmeyi seviyoruz. Ancak bu o insanların arkadaşımız olduğu anlamına gelmiyor.

Arkadaşlık beraber iyi vakit geçirmekten çok daha fazlasıdır. Çünkü gerçekten iyi olup olmadığınızı önemseyen insan sayısı çok azdır. Üstelik bundan da azı zor zamanlarınızda yanınızda olur.

Arkadaşlık kelimesinin ne anlama geldiğini tam anlamıyla kavramanız için gerçek arkadaşı tanımlayan 5 özelliği listeleyeceğiz. Böylece gerçek arkadaşlarınızın kimler olduğunu daha iyi anlayacaksınız ve onların kıymetini daha iyi bileceksiniz. 

Some figure

İyi bir arkadaşı tanımlayan 5 özellik nedir? 

1. Sizi yargılamadan dinlerler.

Aynı fikirde olduğumuz insanlara yönelme eğiliminde oluruz. Bazen bu eğilim haddinden fazladır. Hepimiz, egosu çok yüksek birine yakın hissetme günahını işlemişizdir.

Kötü yönetilen ego, etrafımızdakiler hakkında negatif yargılara varmamıza neden olur. Bu yargılar arkadaşınızın, akrabanızın ya da partnerinizin gerçek anlamda iyiliğini istemekten sizi uzaklaştırır.

Sizin gerçek ve eksiksiz bir arkadaşlıkta aradığınız şeyler bu negatif eleştirilerin tam tersidir.

Birinin bizi dinlemesine ihtiyaç duyduğumuzda bu kişi genelde ailemizden biri, arkadaşımız ya da partnerimiz olur. Dinlemek bizim için doğuştan gelen çok özel bir hediyedir. Bir arkadaşınızlayken “-meli” ya da “zorunda“lı cümleler kurmazsınız.

Hakiki arkadaşlıklarda, hiçbir davranış, yardım ya da destek karşılık bekleyerek yapılmaz. Hiçbir şey beklenmez. Dinlemek demek, arkadaşınızın size ilettiği mesajı ve durumu anlamanız demektir.

Empati, aynı durum başınıza gelmemiş olmasına rağmen karşınızdaki kişiyi anlama yeteneği olarak tarif edilebilir. Bu durumda bu kişi en iyi arkadaşımızdır. Kişisel ilişkilerden bahsedildiğinde, empati sayesinde karşınızdaki kişi size değer verdiğinde çektiğiniz acıyı kısmen de olsa anlayabilir. Gerçek bir arkadaş istediğiniz her an sizi dinler. Kendilerini bir kenara bırakıp tüm dikkatleriyle sizi dinlemeye odaklanırlar.

2. Anlaşmazlıklara önem vermezler.

Yapıcı da olsa eleştiri kabul etmek ya da kendi fikrimizden farklı bir fikre kulak vermek her zaman kolay ve rahatlatıcı değildir. Hatta bazen ağır gelebilir. Arkadaşlarınızla aranızda tartışma bile çıkabilir. 

Tartışma, pozitif bir şekilde sonuçlanana kadar, iki tarafın da geçerli argümanlarını sunması demektir. Bunun anlamını gerçek manada anladığınızda, bir “tartışma yapmak“nın “kavga etmek”le aynı şey olmadığını fark edeceksiniz. Hatta tartışmak sağlıklıdır ve diğer insanlarla ilişkilerimizi sürdürmemiz için bazen gerekli olabilir. Gerçek bir arkadaşınızla aranızda tartışma çıktığı an, ona hak ettiği önemi verip vermeyeceğinize karar verdiğiniz andır. Gerçek dostlar tartışmanın gerçek manasını bilir. Gereksiz detayları görmezden gelir ve size güvenmeye devam ederler. Siz de aynı şekilde onlara güvenmeye devam edersiniz.

3. Sizin için endişelenirler. 

Hayatınızın bir noktasında büyük ihtimalle kendinize şu soruyu sormuşsunuzdur: Arkadaşlarım yalnızca kendi menfaatleri söz konusu olduğunda mı benimle görüşüyor? Arkadaşlıklarınızdan herhangi biri için bu soruyu kendinize sorduğunuzda, ikiyüzlülük, bu kişiyle ilişkinizin merkezine yerleşebilir.

İkiyüzlülüğün bazen ya da sürekli olarak, sahip olmadığımız inançlar, düşünceler, meziyetler, duygular, özellikler ya da standartlarla ilgili bir -mış gibi yapma hali olduğunu biliyoruz. İkiyüzlü “arkadaş” aslında sahip olmadığı özellikler ya da hissetmediği duygularla ilgili numara yapar. Hayatlarımızı böyle ilişkiler üzerine kurmak, sonunda acı çekmemize ve duygusal açıdan sıkıntıya düşmemize sebep olabilir.

Neyse ki hala sizin için önemli olan anları hatırlayan gerçek arkadaşlarınız var. Bunu yapmalarının tek sebebi ise duydukları katıksız ve koşulsuz sevgi. Sorunlarınızı unutmazlar ve gün içinde de onlarla ilgilenirler. Karşılık beklemeden sizin yanınızda olduklarını bilmenizi isterler.

Some figure

4. Kusurlarınızı meziyete dönüştürürler. 

Hiçbirimizin mükemmel olmadığı fikrine elbette siz de katılıyorsunuzdur. Çevrenizde sizin kişisel özelliklerinizden hoşlanmayan pek çok insan vardır. Hoşlanmadıkları özelliklerinizin neler olduğunu bilmenizi sağlamayı kendilerine görev edinirler. Böylece bu kişisel hatalar ve kusurlar göze batıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Buna karşılık, etrafınızda bunları fark etmeyen insanlar olduğu için kendinizi şanslı hissetmelisiniz. Onlar sizi her zaman cesaretlendirirler ve en iyi yönlerinizi size hatırlatırlar. Gerçek arkadaşlar böyledir.

5. Her zaman yanınızdadırlar. 

Daha önce bahsedildiği gibi, gerçek arkadaşlarınızda aranızdaki farklılıkların ve girebileceğiniz ateşli tartışmaların bir önemi yoktur. Arkadaşlığınız için zamanın ve mesafelerin bir önemi olmadığı gibi. Bunlar aranızdaki yakınlığı ve sevgiyi canlı tutmanızı engellemez. Gerçek arkadaşlarınız her zaman sizin yanınızda olacaktır.

Zor dönemleriniz de dahil her zaman onlara güvenebileceğinizi bilirsiniz. Size koşulsuz destek olurlar. En önemlisi, hayat boyu gerçek arkadaşınız olarak kalmak isterler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.