Anlaşmazlıkları Çözmenize Yardım Edecek 6 Adım

Anlaşmazlıkları Çözmenize Yardım Edecek 6 Adım

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2016

Kendinizi sık sık sizi ilgilendirmeyen bir anlaşmazlığın ortasında mı buluyorsunuz? Ya da bir anlaşmazlık içine düştüğünüzde kendinizi çözüm bulmaktan yoksun ve tıkanıp kalmış gibi mi hissediyorsunuz? Bu durum hepimizin başına geliyor, hayatta değişmeyen tek şey değişim ve bu gerçek her zaman bir anlaşmazlık çıkmasına sebep olabiliyor.  

Ama endişelenmeyin. Bu durumlarla başa çıkmanızı sağlayabilecek, sorun yaratan insanların dengenizi bozmasını engelleyecek stratejiler var.

Anlaşmazlıklar neden çıkar?

Şunu hiçbir zaman unutmayın, bu tür anlaşmazlıkların doğmasına sebep olan insanlar, genelde kendi hayatlarından memnun olmayan hayal kırıklığı içindeki kişilerdir. Yanlış anlaşıldıklarını, kimsenin onları dinlemediğini düşünürler ve seslerini duyurmak için bir yol ararlar. Bu size gülünç gelebilir ama sebeplerini tam olarak öğrenmeden bu gibi durumları küçümsememelisiniz.

Anlaşmazlıklar karşı tarafın güç gösterisi yapmak istemesi yüzünden de çıkabilir: kendine güveni eksik bir patron ya da inisiyatif gerektiren kararları kolaylıkla aldığınızı gören bir meslektaşınız. Bu insanlar saygınlığı hak eden kişilerin kendileri olduğunu, güçlü olduklarını ve sizin üzerinizde otorite sahibi olduklarını göstermek ister. Sakinliğinizi koruyun. Onların tek istedikleri sizin (ya da herhangi birinin) dikkatinizi çekmek.

Anlaşmazlıkları çözmek için adımlar

Bu tür anlaşmazlıkları çözmek için sakin kalmanız hayati önem taşır. Dinlemeyi öğrenin, değer verin ve karşınızdaki kişiyi anlamaya çalışın. İşte anlaşmazlığın kaçınılmaz olduğu durumlarda yapabileceğiniz en önemli 6 şey:

1. Dikkatlice dinleyin

Her zaman sakin olun ve sessiz kalın. Karşınızdaki kişinin sesini duyurduğunu bilmesi önemli. Bu kadar sorun çıkarmalarının sebebi de bu zaten. Eğer sakin ve dikkatlice dinlerseniz, kendi kendilerine seslerini alçaltmaya ve yumuşatmaya başlayacaklar. Ortam biraz daha sakinleştiğinde konuşun. Eğer neden konuşmadığınızı sorarlarsa, onları dinlediğinizi söyleyin.

2. Sözlerini kesmeyin

Özgürce konuşmalarına, anlaşmazlığa sebep olan konu hakkında savunmalarını tam olarak yapmalarına ve size neden kızgın olduklarını açıklamalarına izin verin. Önyargılı davranmamalısınız; belki de onlar haklı ve düşüncesiz davranan sizsinizdir. Anlaşmazlık yaşadığınız arkadaşınız sesini duyurmak istiyor çünkü güç gösterisi yapması gerektiğini hissediyor. Ona izin verin. Ancak her şeye hazırlıklı olun: Kendini nasıl ifade edeceğini bilmeyen, aklı karışan ve bu yüzden bağırmayı seçen çok insan vardır.

3. Kendinizi onların yerine koyun

Neden böyle davrandıklarını anlamaya çalışın. Yaptıkları iş çok stresli olabilir ya da hayatları yolunda gitmiyordur. Siz onların yerinde olsanız, nasıl davranırdınız? Karşınızdaki kişiyi anlamak durumu daha iyi anlamanızı ve çözmenizi sağlar. Sakinliğinizi koruyun.

4. Karşınızdaki kişiyi dinlediğinizi gösterin

Konuşma fırsatı bulduğunuzda, “Yani demek istediğin….” ya da “Evet, onu söylerken ne demek istediğini tam olarak anlıyorum.” gibi cümlelerle onların size ne söylemek istediğini anladığınızı belirtin. Böylece sizin onları dikkatle dinlediğinizi görecekler. Çoğu zaman tek istedikleri budur. Onları anladığınızı gösterdikten sonra, kendi fikrinizi ifade edebilirsiniz.

5. Gerektiğinde haksız olduğunuzu itiraf edin

Başka insanların karşısında haksız olduğunuzu itiraf edebilmek sizin kendinize güvendiğinizi gösterir. Çok az insan bunu yapabilir, kesinlikle deneyin. Eğer itiraf ederseniz, anlaşmazlık hızla sona erer ve başka insanların takdirini kazanmış olursunuz. Eğer haksız olup olmadığınızdan emin değilseniz, şüpheleriniz varsa, “Belki de haklısın, bunu birlikte tartışabilir miyiz?” gibi yapıcı bir cümle kurun. Tamamen emin değilseniz kendinizi savunmayın. Bu sizin güvenilir bir insan olduğunuzu gösterecektir. 

6. Karşınızdaki kişinin iyi yanlarını görmeye odaklanın

Eğer karşınızdaki kişinin özel hayatında yapmayı sevdiği bir şeyi biliyorsanız, onları hobileriyle uğraşırken hayal etmeye çalışın. Onlar hakkında bildiğiniz güzel bir şey varsa, onları her düşündüğünüzde bunu hatırlamaya çalışın. Böylece karşınızdaki kişinin “mutlu” yanıyla konuşup, huzurlu bir iletişimin kapılarını açıyor olacaksınız. Onların öfkeli yüzlerini hafızanızdan silmeye çalışın, böylece onlara karşı iyi davranmayı başarabilirsiniz.

Bir anlaşmazlığın içine düştüğünüzde, bu adımları hatırlarsanız, kolayca çözüme ulaşmak için hazırlıklı olacaksınız. Nazikçe, değerli zamanınızı kaybetmeden anlaşmazlığı sonlandıracaksınız.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.