Etrafınızda İlginç İnsanlar Olsun

Etrafınızda İlginç İnsanlar Olsun

Son Güncelleme: 05 Nisan, 2017

İlginç insanların, aynı tek bakışta gözlerinizi kamaştıran elmaslar gibi, çok nadir olduğu sıklıkla dile getirilir. Bu kadar abartmaya gerek olduğunu düşünmüyoruz. Eminiz ki siz de hayatınız boyunca, yaşadığınız maceralarınız için birkaç arkadaşa güvenmişsinizdir. O güvendiğiniz insanlar, olumlu duygular için unutulmaz anların sadık mimarları olmuşlardır. Yüreğimizi açan ve yüzümüzü güldüren insanlardır onlar.

Hayatınız boyunca, hem en bencil çıkarları hem de mütevazı kalpleri ve meraklı zihinleri olan insanlar ile karşılaşacaksınız. Kendimizi bencillerden korumalı ve bu mütevazi kalplerden ve meraklı zihinlerden olabildiğince çok şey öğrenmeliyiz.

Hepimizin hem iyi hem de kötü yanları vardır. Ve hepimiz, kendi halimiz ile ilginç bir karakter yaratırız. Bununla beraber, ilginç olmak ve kendine ilgi duymak arasında dünyalar kadar fark vardır. 

Günlük hayatınızda kaç kez sadece kendisi ile ilgilenen insanlarla uğraşmak zorunda kaldınız? Bu insanların içimizde yarattığı duyguları nasıl yöneteceğimizi, sınırlarımızı nasıl belirleyeceğimizi, bazı şeyleri nasıl ifade edeceğimizi, barış içinde nasıl yaşamayacağımızı ve nasıl “yeter artık” diyeceğimizi bilmek önemlidir.

Bana daha iyi olmayı öğreten ilginç insanlar

Yaşam hep kazanacağımız, hep birlikte bir arada yaşayacağımız ve kimsenin yalnız kalmayacağı duygular, bilgi ve deneyimler alışverişi olmalıdır. Ancak, o iş, her zaman böyle olamaz.

İlginç insanlar, kendilerine has, büyüleyici özgünlükleri ve auraları ile gözlerimizi kamaştırır. Bu insanların bize karşı ilgileri vardır, çünkü yeterli orana sahip bir duygu ve düşünce alışverişinin nasıl gerçekleştirileceğini, buna nasıl saygı duyulacağını ve sürekliliğine nasıl izin verileceğini biliyorlardır.

İlginç insanlarla beraberken, nedendir tam bilinmez, aramızda anında bir bağlantı kurulur. Hayatımıza girdikleri andan itibaren, fikirleri, tutkuları veya hobileri üzerine kurulu olsun, bir şekilde ortak bir noktada buluşuruz. Dünyalarımız çarpışırken, her ikimiz de kazanırız. Daha geniş bir anlamda, bu güzel insanları, aşağıdaki şekilde tanımlayabiliriz:

  • İlginç insanlar, değerler ve tutkular yapbozumuza kendi parçalarını eklerler.
  • Onlar zihinlerimizi genişletir, bizi daha fazla bilgili bir insan haline getirir, hayata bakış açıları ile ufkumuzu genişletip, hatalarımıza zenginlik katarlar.
  • Bu alışveriş sadece tek taraflı değildir; elde edilen yararlar karşılıklıdır. Aynı zamanda, biz de bu güzel insanların hayatlarına bir şeyler katar, hem alıp hem veririz ve dostluk veya ilişkiyi daha da güçlendiren deneyimlerimiz aracılığıyla sürekli bir öğrenme süreci oluştururuz.

Düşünce, tutku ve ilgi alanlarımızı mükemmel bir şekilde tamamlan bir insan ya da insanlar topluluğunu bulmak pek de kolay değildir. Aslında, ilginç insanlar, bu kavramları “somutlaştırmak” yerine, bizi sık sık daha iyisine zorlar, bize yeni şeyler sunar ve gelişmemize yardımcı olurlar.

Hepimiz içimizde, zaman zaman köklü değişiklikler yaratan, yeni dünyalar keşfetmek için şu an içinde yaşadığımız hayatlardan bizi koparan o büyülü dokunuşa ihtiyaç duyarız. Bu ilginç insanlar, bizi harekete geçirebilen ve aynı zamanda bazı ortak değer yargılarını paylaşabileceğimiz insanlardır. İlişkimizi böylesine pozitif kılan bu ince dengeyi, bu birleşimde buluruz.

Sadece kendisi ile ilgilenen insanlara nasıl yaklaşmalıyız?

Yaşadığımız her gün, sadece kendisi ile ilgilenen insanlarla birlikte oluyoruz ve açıkçası, bu her zaman kolay bir durum da değildir. O ilişkiye son vermek daha da zor gelebilir bazen. Belki bu insanlar, her zaman için kendi bencilliklerini bize yansıtan anne veya babalarımız ya da kendi çıkarları adına hareket eden iş arkadaşlarımızdır.

Sadece kendileri ile ilgilenen insanlardan kaçamayız; sınırlarımızı belirlemek ve kişisel alanlarımızı savunmak için onlarla yüzleşmek zorundayız, zira sadece kendisi ile ilgilenen her bir birey, en temelde bencillik bazlı bir yapıya sahiptir ve sadece bu özellikle bile, başkalarının, sadece kendi istediği gibi yaşamasını istemesine neden olabilir.

Bir ilişki içerisinde sadece kendi çıkarını gözeten insanlar, hayatlarını tek başlarına yaşama tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar. Ve iç dengemiz ve hatta sağlık nedenleri ile birlikte, etrafımızda, sadece kendi ile ilgilenen insanlar yerine, ilginç insanlar olmasına gayret etmeliyiz . Ancak, bunu yapmak, bu tür zararlı insanlarda kaçmak çok zordur. Peki ne yapabiliriz? Bu tür insanlara nasıl yaklaşmalıyız?

  • Küçük hal ve hareketlerine kulak asmayın, aksi takdirde daha büyük sorunlar ortaya çıkacaktır.
  • Ne kadar küçük ve önemsiz olur olsun, asla ve asla istemediğiniz bir şeye evet demeyin. Bunu yaparak, yani “hayır” diyerek, karşınızdaki insanı incitmek olasıdır. Bununla birlikte, en baştan sınırlarımızın ne olduğunu açıkça belirtmiş oluruz.
  • Sadece kendisi ile ilgilenen insanların duygusal şantaja başvurmaları sık görülür. Örneğin; “Eğer bunu yapmak istemiyorsan, sen ben hiç sevmiyorsun demektir”. Bunun olmasına asla izin vermeyin; duygusal şantaj, örtülü bir kötü muamele türüdür ve böyle bir durumda karşınızdaki insana bunu göstermelisiniz “Eğer beni gerçekten sevseydin, benden bunu yapmamı istemezdin.”
  • Her bir kelimenin ve her bir hareketin farkında olun. Sadece kendisi ile ilgilenen insanlar, eylemlerinde çok ince bir şekilde hareket etme eğilimi gösterirler. Bu nedenle bazı işleri yarım yamalak, çözülmemiş bırakmak gerekliliği ortaya çıkar ki, kimi zaman bir ‘hediye paketi’ gibi görünen bencil tarafları sizi kandıramaz.

Hayatta en iyi şeylerin, aklımızda kalan hatıralar olduğunu asla unutmayın. Sizi zenginleştiren insanlarla paylaştığınız anılar, duygularınızı veya varlığınızı ihlal etmeden, sizi zenginleştiren, daha ileriye gitmenizi sağlayan ve daha yükseklerde uçabilmenize yardımcı olan ilginç insanlar ile yaşadığınız dakikalar…

Görseller: Jiwoon Pak, Yimin Yoon

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.